סיקור מקיף

אותרה גלקסיה המורכבת כמעט כולה מ"חומר שחור"

ניתן היה "לצפות" בגלקסיה הזו רק בתדרי גלי הרדיו

אסטרונומים גילו עצם שהינו כנראה גלקסיה בלתי נראית המורכבת כמעט כולה מחומר שחור. חברי הצוות, באוניברסיטת קרדיף בבריטניה, הצהירו כי זו הפעם הראשונה בה מבחינים בעצם כזה.
גלקסיה שחורה הינה אזור ביקום שמכיל מסה עצומה המסתובבת כמו גלקסיה אבל אינה מכילה כוכבים.
הגלקסיה נמצאת במרחק של 50 מליון שנות אור מאיתנו ואותרה באמצעות רדיו טלסקופים בבריטניה ובפורטו ריקו.
מעט מאוד ידוע על "חומר שחור" ,וזאת למרות שיש ביקום הרבה יותר חומר כזה מאשר "חומר נורמלי" (בריוני) שמכיל חומרים נראים מהם בנויים שמשות וכוכבים.

דיסקת מימן
המחקר בן חמש השנים כלל חקר התפלגות אטומי מימן ביקום. גז מימן נפלט בקרינה שניתן להבחין בה באורך גל בתחום הרדיו. בגלקסיות "ענני וירגו", מצא צוות המחקר מסת מימן בכמות של פי מאה מליון ממסת השמש. המימן נראה נע בצורת דסקה, כפח שנראה בגלקסיות ספירליות רגילות.
הגלקסיה המיסתורית כונתה בשם VIRGOHI21.
עצמים דומים שאותרו בעבר התגלה לבסוף כי הם מכילים כוכבים או הינם שרידים של התנגשות גלקסיות. בכל מקרה החוקרים מבריטניה,צרפת איטליה ואוסטרליה לא מצאו כל עדות נצפית לכוכבים ולגלקסיות קרובות שיכולות לתמוך בתיאוריית ההתנגשות.

ד"ר רוברט מינשין מאוניברסטית קרדיף אמר "עפ"י המהירות שלו אנו מעריכים כי המסה של הגלקסיה הינה פי כמה אלפים מהמסה שניתן ליחס לאטומי המימן בלבד. אם זו היתה גלקסיה רגילה אז היא היתה אמורה להיות ממש בהירה והיתה נצפית היטב בטלסקופים".
לדברי אסטרונומים הגילוי מהווה פריצת דרך חשובה מכיוון שלפי מודולים קוסמולוגים מקובלים "חומר שחור" נמצא ביקום בכמות של לפחות פי חמש מהחומר הבריוני.
אנו יודעים על קיומו של חומר זה רק בגלל ההשפעה שלו על "חומר רגיל". מדענים מבחינים בנוכחות "חומר שחור" ע"י תצפית בגלקסיות המסתובבות ובדיקת מהירות הסיבוב של המרכיבים הנראים שלהן.
כמות החומר בגלקסיות דיסקיות קובעת את כוח הגרוויטציה הנדרש להחזיק את הגלקסיה. אסטרונומים גילו גלקסיות בהן החומר מסותבב כה מהר שהם היו אמורות להתפרק , אבל הן לא. כוח גריווטציונאלי חזק הרבה יותר ממה שנותן החומר הנראה מונע זאת.
ד"ר גון דיוייס, אף הוא חבר בצוות הוסיף "היקום כולל את כל סוגי סוגי הסודות שמחכים לגילוי על ידינו,אבל זה מראה שאנחנו מתחילים להבין איך להסתכל על זה בדרך הנכונה, זו תגלית ממש מרגשת".
לידיעה ביוניברס טודיי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן