סיקור מקיף

ממשלת ישראל תשקיע 30 מיליון דולר במחקר ביוטכנולוגי באוניברסיטת בן-גוריון

ממלא מקום ראש הממשלה, שר האוצר והתמ"ת, אהוד אולמרט, הודיע על החלטתה של הממשלה להעביר 30 מיליון דולר לקרן מחקר בהיקף כולל של 90 מיליון דולר המיועדת לפיתוח המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב. החלטת הממשלה התקבלה במסגרת תוכנית רחבת-היקף לפיתוח בנגב בהשקעה של כ- 17 מיליארד שקל בעשור הקרוב

המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב, בניהולו של פרופ' אירון כהן, נוסד באוניברסיטת בן-גוריון ביוזמתו ומימונו של הבנקאי היהודי-שוויצרי אדגר דה-פיצ'וטו, יו"ר בנק Union Bancaire Privee. במסגרת ארוחת ערב חגיגית שערכה לכבודו הנהלת האוניברסיטה, ביום ראשון ה- 20.11.2005, במעמד השר אולמרט, הכריז דה-פיצ'יוטו, על כוונתו להמשיך להשקיע בשלב השני של פיתוח המכון, כאשר המטרה היא להפוך את המכון לגוף המדעי המוביל בתחום המחקר הביוטכנולוגי בישראל ובעולם כולו.

ראש הממשלה, אריאל שרון, הכריז במאי 2001, על הקמת המכון הלאומי לביוטכנולוגיה ליד אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. "הקמת המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בסמוך לאוניברסיטה" אמר שרון בהקשר זה "הוא מהלך מרכזי לשינוי פני הנגב. אני קורא לחברה הישראלית ולקהילייה הבינלאומית לבוא ולהקים בפארק המדע והטכנולוגיה שבאוניברסיטה, את מרכזי המחקר והפיתוח שלהם".

המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב הוקם באוניברסיטת בן-גוריון כדי לבסס מסגרת ופלטפורמה אקדמית יעילה לצמיחת תעשייה ביוטכנולוגית משגשגת בנגב ובישראל. השילוב בין הישגים במחקר ובפיתוח לבין הצלחה כלכלית מיועד למשוך אל הנגב מדענים מצטיינים וייצור מרכז למחקר, יישום והוראה. "מייסדי המכון, הנהגת האוניברסיטה ותומכיה בארץ ובעולם, מהווים תשתית איכותית של משאבים אנושיים וחומריים, שיאפשרו את הקמתו של מוסד ייחודי בתחומי הביוטכנולוגיה והמדע בארץ ובעולם. המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב ימסד בעתיד שיתופי-פעולה עם שכנינו במזרח התיכון. התפתחות מעין זו תהווה הגשמת חזונו של דוד בן-גוריון", אומר נשיא האוניברסיטה, פרופ' אבישי ברוורמן.

אוניברסיטת בן-גוריון, שבה לומדים כ- 20% מן הסטודנטים בארץ בתחומי ההיי-טק, הביוטכנולוגיה והננו-ביוטכנולוגיה, רואה בפיתוח תחומים אלה בנגב משימה לאומית מהמעלה הראשונה. לדברי פרופ' ברוורמן, הצורך המרכזי העומד מאחורי הקמת פארק המדע והמכון הלאומי לביוטכנולוגיה הינו מתן מענה אסטרטגי, לטווח ארוך, לצרכים של הנגב ושל העיר באר שבע, המשוועים להשקעות, בעיקר בתחומי התעשיות המתקדמות, כדי לאפשר את צמיחתו של האזור.

המתחם המיועד לפארק ההיי-טק ממוקם דרומית מזרחית לקמפוס, בצמידות לו ולתחנת רכבת-האוניברסיטה, וזאת במטרה לאפשר קשרי-גומלין הדוקים בין הפארק לאוניברסיטה.בפארק אמורות להתמקם חברות היי-טק ישראליות ובינלאומיות העוסקות במחקר ובפיתוח והוא יכלול, בין היתר, גם חממה לחברות סטארט-אפ. פארק ההייטק והמכון הלאומי לביוטכנולוגיה נועדו להוות מנוף לזירוז תהליכי פיתוח כלכלי ואורבני רחבים בבאר שבע ולמיצוב תדמית העיר כ"מרכז חדשנות על סף המדבר".
 
 

4 תגובות

 1. מתי אמורים להתחיל את בנית פארק המדע?
  האם החלו עבודות התיכנון?
  האם המגרשים שיפותחו ישווקו לחברות הייטק או שזו תהיה יוזמה של גופים ציבוריים או אולי משולב?
  פרויקט פארק המדע אם אכן יוקם יתן תנופה לרמות ולבאר שבע בכלל.
  משהוא יכול לענות על השאלות הנ"ל?

 2. תודה על התגובה. המאמר הוא מאמר מלפני קצת יותר משנה, שבטעות צף למעלה במהלך העברה של חומרים מהאתר הישן לחדש. עם זאת תגובתך אכן נכונה גם בעיניי.

 3. 1.אני לא מאמין יותר לממשלה למה שקשור לנגב.2.באם כן ,אזי זורקים לנו פרורים להשתיקנו3.זה לא תעשיה אלא מחקר שנותן מעט מעגלי תעסוקה4. תמיד אומר לבושתנו שזו אוניברסיטה שיש לה עיר.5.אבישי עזב את העיר בהזדמנות הראשונה ,לכן כל אשר יעשה עדיין הוא כבר לא מהנגב ,ערכו ירד בעיני,הוא כנראה יצטרך לחפש בסיס כח פוליטי באזור מגוריו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן