המועצה הציבורית להגנה על הפרטיות לראש הממשלה: "המאגר הביומטרי – סכנת אבטחה שתעלה מיליארדים"

המועצה הציבורית להגנה על הפרטיות פנתה היום לראש הממשלה בבקשה להימנע מהקמת מאגר מידע ביומטרי. זאת, עקב חשש כבד לדליפת מידע מהמאגר ופגיעה אנושה בפרטיות האזרחים

טביעת אצבע
טביעת אצבע

המועצה הציבורית להגנה על הפרטיות פנתה אתמול (ד') לראש הממשלה בבקשה להימנע מהקמת מאגר מידע ביומטרי. זאת, עקב חשש כבד לדליפת מידע מהמאגר ופגיעה אנושה בפרטיות האזרחים.

מאגר המידע הביומטרי הנו כיום חלק מהצעת החוק, "תעודת זהותמסמך נסיעה ומאגר מידע ביומטרי". אולם, כפי שטוענת המועצה להגנה על הפרטיות, אין צורך להקים מאגר מידע מרכזי כדי להנפיק תעודות זהות חכמות. קיימות חלופות פשוטות וראויות יותר למניעת הונאות בתהליך ההנפקה. כך, למשל, בגרמניה מונפקים תעודות זהות ודרכונים ביומטריים ללא מאגר מרכזי בשל חשש מריכוז סמכויות יתר ופגיעה בזכויות הפרט.6
מהמועצה נמסר: "מעצם הקמתו מהווה המאגר הביומטרי המתוכנן פגיעה חמורה בזכות היסוד החוקתית לפרטיות. אולם פגיעה חמורה ובלתי הפיכה שבעתיים תתרחש אם וכאשר ידלוף מידע מהמאגר".

עוד נמסר מהמועצה כי הקמת המאגר, תחזוקתו ואבטחתו צפויות להטיל נטל תקציבי כבד. במדינות בהן נשקלה האפשרות להקים מאגרים דומים הוערכו העלויות בסכומי עתק של מיליארדי דולרים.

המועצה הציבורית להגנת הפרטיות ממונה על ידי שר המשפטים. חבריה הם מומחים בתחומי הטכנולוגיה והמשפט, ובאים משורות המגזר הציבורי, האקדמיה, השוק הפרטי, והחברה האזרחית. המועצה מחווה דעתה בהיבטים של פרטיות ואבטחת מידע של הצעות חוק ופעולות ממשל, ומלווה את עבודתו של רשם מאגרי המידע. חברי המועצה הם: ד"ר נחמן אורון, ד"ר מיכאל בירנהק, מר אבנר בן אפרים, ע"ד דן חי, ד"ר עומר טנא, ד"ר נעמה כרמי, עו"ד אריה לית, יוסי מרגלית, עו"ד אבנר פינצ'וק, ד"ר ברכה שפירא.

כזכור בשבוע שעבר אישרה ועדת השרים המיוחדת לנושאי חוק הביומטריה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את החוק ואת סעיפי המאגר הביומטרי שבו. ברגע האחרון, ועל פי סיכומים שהושגו מראש, עברה הצעתו של ח"כ אברהם מיכאלי (ש"ס), לפיה שר הפנים, אלי ישי (ש"ס), יהיה רשאי לכונן תקנות מפרידות, וכך יוקמו שני מאגרי מידע ביומטריים נפרדים. ואולם, בשל פיליבסטר – משיכת זמן – של חברי קדימה בדיונים אינספור בחוק מופז, לא הספיקה מליאת הכנסת לדון בחוק וההצבעה נדחתה למושב הבא של הכנסת.

כזכור, השר מיכאל איתן (ליכוד) עשה מאמצים רבים כדי לשנות את הסעיף בחוק המדבר על הקמת מאגר מרכזי אחד. ועדת השרים לחקיקה דנה בחוק והחליטה בתחילת השבוע להקים ועדת מישנה שתדון בהסתייגויות של השר איתן. אתמול הודיע יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, ח"כ מאיר שטרית, כי הוא מחזיר את החוק לממשלה מאחר והוועדה שבראשותו סיימה את עבודתה בנושא. בכך, חסם ח"כ שטרית את כוונתם של מספר חברי כנסת לעכב את אישור החוק ולערוך בו רביזיות.

השר איתן אמר בתגובה, כי "עדיף שהמאגר הביומטרי לא יוקם כלל וטוב היה אילו כל האמצעים עליהם מדבר השר ישי היו באים לידי ביטוי בחקיקה. הרע במיעוטו הן ההבטחות בע"פ שניתנו, לפיהן יערך דיון מחודש בזמן התקנת התקנות. החקיקה אינה מהלך בלתי הפיך – המאבק לא הסתיים".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

13 תגובות

 1. גורמים מסחריים איטנרסנטים דוחפים בכל העוצמה את החוק הזה.
  לראייה, חברה כמו HP תרוויח סכומי עתק כתוצאה מחקיקת חוק כזה,
  ולכן היא נלחמת להוציא אותו לפועל כבר זמן רב.

  המנכ"ל שלהם אף איים בתביעה לבית המשפט בגין אי ביצוע החוק..
  כנראה שהוא מצא את שביל הזהב – כיצד לדחוף את החוק בניגוד לכל היגיון.
  (מעניין מדוע השר שטרית דוחף חזק את החוק הזה? שום תשובה לא תפתיע..)

  במדינה מתוקנת שבה היו רוצים להתקדם טכנולוגית, הדברים הם פשוטים.
  ממנים קבוצת יועצים מקצועית וחיצונית
  (כמו ראש הפקולטה המכובד מהטכניון ואחרים)
  נותנים להם לגבש הצעה, מה צריך לעשות על-מנת לשפר את המצב, ומשם מתקדמים.

  אולם בארץ שלנו האינטרסנטים שולטים….
  האנשים שירויחו מהחוק הזה מחזיקים לוביסטים ממולחים בכנסת,
  משלמים 'מתחת לשולחן' לחברי כנסת – על מנת שיקדמו חוקים,
  וכך אנחנו נשארים מדינת עולם שלישית.

  כואב לי עד עמקי נשמתי שחוק שכזה, חוק שיעלה סכומי עתק – יצא לפועל.
  כתוצאה מכך, כספים ציבוריים רבים ילכו (שוב) לידים פרטיות. (לשוא)

  אם באמת דרוש חוק כזה, ניתן לבצעו בצורה מקצועית והולמת יותר
  ובעלות נמוכה הרבה יותר.

 2. אזרחי המדינה לא צריכים להפגע עקב חוק גזעני

  דליפת המאגרים הביומטריים היא עובדה שידועה מראש
  למשרד הפנים יש רקורד מאוד לא טוב בכל הקשור לאבטחת מאגרי מידע

  יש עצומה:

  http://www.atzuma.co.il/petition/mahadeva/1

  לפנות לכל חברי הכנסת:
  http://no2bio.org/home/action.html#action-1

 3. "תרגום" דבריו של גונזו, סלח לי אם לא דייקתי…

  "ברור שאנחנו שפני ניסוי… זה צעד אחד שמקרב אותנו לשליטה מוחלטת של הממשלה.

  לפני כמה זמן נכנסתי לכלא על מעשה שלא עשיתי, הצלחתי לצאת בעזרת אליבי ועוד הוכחות. עם החוק החדש בחיים לא הייתי יוצא, בלי בעיה היו יכולים להגיד שמצאו טביעת אצבע או משהו והיי אני גר באיזור לא היו צריכים אפילו לזייף את זה!"

  המממ…
  כוח משחית וכוח אבסולוטי זה דבר נהדר. 😉

  תארו לכם את נסיונו של V לתקוף את הממשל במצב כזה… (מהסרט "V for Vendetta")

  האם המדינה היא בשביל האזרח או האזרח בשביל המדינה?
  (מדינה=אליטה שילטונית?)

 4. barur she anahn shfanei nisui… ze tsaad ehad she mekarev otanu le shlita muhletet shel ha memsala.

  lifnei kama zman nihnasti la kele al maheu she lo asiti, itslahti latset beezzrat alibi ve od ohahot. im ha hok ha hadash ba haim lo aiti iotse, bli beaia aiu ieholim leagid she matsu tviat etsba o mashu ve hei ani gar ba ezor lo aiu trihim afilu lezaief et ze!

 5. אלירם, היה קטע כזה ב-"איש ההרס": סנייפס הוציא למדען את העין כדי לפרוץ מבית המשפט… אני חושש שע"י פריצה למאגר של טביעות אצבעות ותמונות פנים, אחד לא יצליח לחדור למתקני שב"כ…

  יש היום אפשרות להעתיק את טביעת האצבע? בעתיד הקרוב?

  מנגד, קראתי בעיתון על שוטר שהחליף את לוחית הרישוי לאחת אחרת השייכת למכונית מדגם וצבע זהה וכך במשך ארבע שנים "חגג"… אם, בשביל להתחיל לנהוג במכונית, היה צריך לאמת את זהות הנהג מול מסד הנתונים… אפשר גם לציין את המקרה המצער בו הבחורה הצעירה מצאה את מותה בתאונת פגע וברח בהרצליה לפני כמה זמן. שני הצעירים שנסעו בג'יפ הפוגע גררו את המשפט ע"י העברת האשמה מאחד לשני. דוגמה נוספת היא "אקדחים חכמים" שקוראים את טביעת האצבע של היורה וכך ניתנים לשימוש רק ע"י אנשים מסויימים.

  כמובן שעבור הדוגמאות הללו לא צריך מאגר יחיד כלל מדינתי…

  דוגמה נוספת היא מהסרט "מה קרה בגטקה": העניינים הסתבכו בעקבות ריס שנפל היכן שלא היה צריך ליפול…

  אלירם, אינני מודע לצורת העבודה של גנבים… אני כן מודע לקיום יחידה לזיהוי טביעות אצבעות במשטרה. כמעט שירתתי בה בשירותי הצבאי. יש להם מספיק עבודה…

  המשטרה לא צריכה לזמן לחקירה… רק לעקוב אחר התנהלות האנשים בשנה-שנתיים לאחר מכן… אם אחד מהאנשים "קיבל מתנה" פתאומית…

  קשה לקבוע האם תוספת של כוח אדם באמת תשפר את הביטחון… ובפרט, יחסית למאגר.

  הסיכון בחשיפה אכן ממשי. אני מניח שכאשר אחד יקבל זהות חדשה, המאגר יתעדכן… אבל אם לגורם עוין יש עותק של המאגר לפני העידכון…

  מה המניע של אלו העומדים מאחורי החוק?
  ההימור שלי הוא שהקברניטים משתמשים בנו כשפני ניסוי עבור ארה"ב…

  הכלי הזה בהחלט לא ריאלי.

 6. המאגר הוא באמת חרב פיפיות,
  השאלה היא למי תהיה הרשאה ומי יאשר שחרור נתונים ממנו.

  אין מה להאשים את הכלי אלה את המשתמש במקרה הזה.
  וייתכן שהיום באמת אנחנו לא מספיק אמינים על מנת להשתמש בכזה כלי.

 7. ריצ'רד, שלא תטעה, המאגר הזה לא יועיל בכלום לעבודת המשטרה.

  א. גנבים עובדים עם כפפות.

  ב. גם אם יהיה גנב טיפש במיוחד והוא ישאיר טביעת אצבע ברורה עדיין יהיו כ 700 אזרחים שיתאימו במאגר לטביעה הזו. אתה חושב שהמשטרה תזמן לחקירה 700 אזרחים בכל פריצה? אפילו לא 50.

  ג. תוספת של 300 שוטרים תועיל לבטחון האישי פי 1000 מהקמת המאגר הזה (ותעלה הרבה פחות).

  ד. כל סוכני המוסד בעולם וכל הסמויים של המשטרה יחשפו בקלות במקרה של זליגת המאגר. אתה מרגיש בטוח יותר?

 8. יובל, הסכנה כרגע היא שיוכלו לדעת מי אתה על ידי צילום אקראי של קהל. אבל הסכנה האמיתית היא לא עכשיו, אלא נניח בעוד 10, 20 שנה. גם אם ירצו בעתיד להשתמש באמצעי זיהוי ביומטרים לצורך, למשל, אישור כניסה למתקנים בטחוניים, הקמת מאגר וזליגתו תמנע אפשרות כזו, כי כל אחד יוכל להתחזות בקלות לראש השב"כ.

  באותה המידה יוכלו להוציא לך כסף מחשבון הבנק ולך תוכיח שזה לא היית אתה, הלא השתמשו בטביעת האצבע שלך.
  ובמקרה כזה (תשאל אנשים שמישהו משתמש בתעודת זהות מזוייפת על שמם וחיים בסיוט) לא תוכל אפילו להחליף את טביעת האצבע ובטח לא את הפרצוף.

 9. הסכנה המיידית היא שכאשר המשטרה לוקחת טביעות אצבעות בזירת פשע, למשל בחנות כלשהי, אשר בה קנית ביום הקודם, אתה הופך לחשוד.

  כאשר מכונית עוברת באור אדום בצומת בעלת מצלמה, כל בעלי הרכבים שבתמונה מתבקשים להגיע לתחנת המשטרה ולהעיד שזו המכונית שלהם, גם אם הם לא עברו באדום. לפחות ככה זה היה בזמנו.

  אני מצדד בפעולות למען הגברת האבטחה האישית על חשבון זכויות הפרט. מדינת ישראל לא עושה מספיק על מנת למנוע פשיעה. אומנם הייתי מעדיף מניעה ע"י חינוך ולא ע"י "היי-טק".

 10. ומה יקרה אם המאגר יפרץ וכולם ידעו מה טביעת האצבע/רישתית/קול שלי?

  איפה הסכנה כאן?

  כבר היום מרשם האוכלוסין מסתובב ברשת.

 11. זה לא קשור למדינת ישראל.
  לארה"ב (=לתאגידים הגדולים ששולטים בעולם, כל פעם שאובאמה אומר האינטרס של ארה"ב הוא מתכוון האינטרס של המיליארדיון העליון) יש אינטרס להפוך את בני האדם לרובוטים ככל הניתן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן