סיקור מקיף

מבנים גליליים באורך 250 מ' על מאדים? סתם חור בצילום

הגיע הזמן לעוד פרק בתיאורית הקונספירציה. הפעם מעורב בזה בסיס סודי על מאדים.

התמונה כפי שהיא נראית על גוגל מאדים לאחר עיבוד
התמונה כפי שהיא נראית על גוגל מאדים לאחר עיבוד

הקטע שהופץ ביו טיוב מראה את מה שהמחבר מכנה "ביו תחנת אלפא" (למטה) הופץ באורח ויראלי ואפילו זכה לדיווח בכלי תקשורת המזרם המרכזי.

אורכה של התחנה מוערך על ידי יוצר הסרטן בכ-210 מטרים ורוחבה בכ-45 מטרים. צבעה לבן ועליה רצועות בצבעים כחול ואדום. היא נמצא בגוגל מאדים בידי אסטרונום כורסא ובלוגרים הצמאים לקונספירציות הגדירו זו כתגלית החשובה ביותר במאדים עד כה, ושוב הוכחה לכך שנאס"א מסתירה את פעילויותיה.

במציאות, זו אינה תחנת חלל, בסיס מאדימאי מסוג כלשהו – שנוצר על ידי אנשים או על ידי הטבע על פני השטח של כוכב הלכת האדם. מה שנראה בגוגל מאדים הוא בסך הכל סדרה של 11 פיקסלים פגומים שבהם חסר מידע – קו ישר מלאכותי שנגרם ככל הנראה בשל פגיעת קרנים קוסמיות בחללית מארס אקספרס כאשר צילמה את התמונה, פיקסלים שנמרחו אחר כך כאשר התמונה עברה עיבוד לקוי והפכה חלק מגוגל מאדים.

"זה נראה בדיוק כמו פגיעת קרנים קוסמיות" אומרת טניה האריסון, מדענית פלנטרית בצוות התפעול של מצלמת ההקשר בחללית MRO, ומצלמת הצבע של החללית בחברת מאלין מערכות חלל."

"אנו רואים זאת לראשונה במצלמת ה-MARCI של החללית MRO.

בראש המאמר התמונה כפי שהיא נראית על גוגל מאדים לאחר עיבוד.

בתמונה זו כל פיקסל מייצג מרחק של כ-6.25 מטרים רזולוציה גבוהה בהרבה מזו שניתן להשיג על מארס אקספרס, שם צולמו תמונות ברזולוציה של 10 מטרים לפיקסל. מובן מעליו שאין כל מבנה או שום דבר חריג באותו מיקום, פרט לדיונות החול הצפוניות באיזור הקרוב לקוטב.

האריסון מסבירה כי מצלמת ההקשר (CTX) מצלמת בשחור לבן תמונות ברזולוציה של 6 מטרים לפיקסל על פני שטח ברוחב 30 קילומטרים ומספקת הקשר למצלמות בעלות הרזולוציה הגובהה של MRO שיכולים לצלם תמונות ברזולוציה גבוהה עוד יותר. המצלמה משמשת לניטור שינויים המתרחשים על כוכב הלכת ומסייעת לצוותי אסטרונאוטים לבחור מטרות מעניינות. הצוות בחברת מאאלין מערכות חלל סורק את התצלומים ומחפש משהו חשוד. במקרה זה, במיקום זה, הם לא מצאו דבר.

"כל יום אנו עוברים על התמונות שצילמו המצלמות CTX  ו-MARCI ביום הקודם ואנו צופים בהם בכמה זוגות עיניים" אמרה האריסון ליוניברס טודיי. "אנו בוחנים כל תמונה ממספר סיבות: בחינת מצב הציוד, ניטור תנאי מזג האוויר לבחינה עתידית של איזור בידי המצלמות, וכן אנו מסתכלים על כל דבר מעניין מבחינה גיאולוגית."

האריסון הוסיפה כי כמעט כל אנשי התפעול בצוות הם בעלי תואר שני או אפילו שלישי בגיאולוגיה או בתחומים קרובים. "אם אנו צופים במשהו יוא דופן, אנו מסתכלים על תמונות קודמות של האיזור לא רק מ-CTX ו-MARCI, אלא ממצלמות רבות נוספות על מארס אודיסי, ו-  HRSC על מארס אקספרס ואפילו תמונות של ויקינג." אמרה האריסון. "התהליך מאפשר לנו להסתכל על התצורות מזויות תאורה שונות, שעות אחרות ביום, רזולוציות שונות ועוד." אנו יודעים טוב יותר מאשר סתם לשער מה קורה מתחת לרזולוציה של המצלמות שלנו כך שאנחנו יכולים לראות משהו ב-CTX ששווה מעקב ברזולציה גבוהה, אנו מבקשים מצוות HiRISE לצלם אותו. כך הדבר גם לגבי MOC, המבצע מעקב אחר דברים שנצפו במצלמה רחבת הזוית ובעלת הרזולוצליה הנמוכה, באמצעות מצלמות צרות זווית ובעלות רזולוציה גבוהה."

האיזור שבו מדובר צולם ונחקר בעבר, ושום דבר לא נמצא בו על ידי טובי המומחים בתחום.  האיזור כל כך לא מעניין שאף אחד לא ביקש לצלם אותו ב- HiRISE – המצלמת ברזולוציה של 1-2 מטרים לפיקסל.

האריסון אומרת כי CTX מצלמת רצועה ברוחב 30 קילומטרים ובאורך של 300 קילומטרים ברזולוציה גבוהה יחסית. "מדובר בטביעת רגל די גדולה ברזולוציה גבוהה ביחס למצלמות קודמות" הוסיפה.. "גודל טביעת הרגל מאפשרת לנו לכסות למעלה מ-60% מפני השטח של מאדים ב-6 מטרים לפיקסל בחמש השנים שבהן MRO  מקיפה את מאדים. בנוסף למיפוי אנו יכולים להשתמש ב-CTX כדי לצלם צילומים תלת ממדיים של איזורי מפתח, כמו גם לנטר מאוד מיקומים על מאדים לצורך איתור שיניים במצבם כגדוגמת מכתשי פגיעה חדשים ופעילות אבק.

"אם יש משהו לא שגרתי על מאדים, האנשים בנאס"א, סוכנות החלל האירופית, MSSS, וכל מי שמנטר את מאדים היו מצלמים את האיזור שוב עם הציוד הטוב ביותר האפשרי. הם היו אוהבים למצוא דברים לא שגרתיים, פורצי דרך השווים עמודי שער, ואם היה משהו הם היו שואגים מהגגות ולא מסתירים אותו.

MSSS מורכבת מקבוצות קטנות שכולן תורמות לתכנון בניה ותפעול מצלמות על מקפות וכלי רכב על כוכבי לכת אחרים.

אם אתם רוצים לצפות בעצם על גוגל מארס Google Mars, הנה הקוארדינטות:

71 49’19.73?N 29 33’06.53?W

הנה קטע הוידיאו המדובר


המאמר ביוניברס טודיי

17 תגובות

 1. סתם מבלבלים אותנו, הרי ידוע שנאסא מעולם לא הנחיתה בני אדם על הירח, ובכסף שהיא חסכה היא הקימה בסיסי ענק על המאדים, היא ציירה פנים אנושיות על המאדים כאות לחייזרים, ואח"כ טישטשה אותם, ובנוסף יש לה מכרות פלטינה על האסטרואיד וסטה (והיא מטשטשת את התמונות) ונמצאת בקשר עם שלושים תרבויות חייזריות שונות!

 2. עירן:
  לפחות דבר אחד נכון מצאתי בתגובתך: זה נשגב מבינתך.
  חבל רק שזה נשגב ממנה כאשר זה כל כך פשוט ומוסבר היטב.
  כאשר פוגעת קרן קוסמית במעבד – פעולתו משתבשת לזמן מה.
  המעבד מעבד את הפיקסלים בתמונה בסדר מסוים.
  כאשר יש שיבוש לזמן מה – נאמר – הזמן שלוקח לעבד 5 פיקסלים – הרי ש 5 פיקסלים אלה יהיו משובשים בתוצאה.
  מה שיסגיר את עובדת השיבוש היא העובדה שמדובר בחמישה פיקסלים רצופים.
  זה מה שקרה כאן.

 3. רעש בתמונה שמצלמים הוא דבר אקראי לחלוטין .אם זה לא היה כבר מזמן היו מחסלים רעש בתמונות

  אם היה רעש מסוג כזה כמו שהמפריכים טוענים אזי היה צריך להיות מקבץ כזה באופן תואם גם במקטעים אחרים …ובהתחשב ברזולוציה של הצילום זה לא הגיוני שהרעש הופיע לאורך מקטעים של 250 מטר כל פעם…..

  אני לא יודע מה זה שמה…זה נשגב מבינתי ..אבל דבר אחד בטוח..זה ממש ממש לא רעש בתמונה שפוענח לא נכון.

 4. רונן:
  אתה הוא זה צריך להתמודד עם הקשיים שלך – לא אני.
  יש הסבר מפורט לעניין. יש גם תמונות נוספות. נראה לי שמבינך לבין נאס"א מי שיודע לשלוח כלי רכב לחלל זה דווקא נאס"א ובאופן כללי לא נתת לי ולו סיבה אחת להאמין לשטויות שלך.

 5. תגובה למיכאל רוטשילד:

  חלק מהמומחים שלך הם עובדי נאסא… אז מה עשינו בזה?

  קשה לי לאמין לסיפורים של נאסא, "קרינת קוסמית" אתה ריציני שאתה מאמין בזה?

  גם בנחיתה הראשונה על הירח השידור הופסק פתאום ברגע שהאסטרונאוטים צעקו שהם רואים משהו מוזר לידם, לדעתך זה הייתה תקלה בשידור??

  תעשה לי טובה…

 6. "אני":
  גם מי שאמר שמדובר בתקלת עיבוד תמונה אינו ילדה כמוך.
  הוא לא דיבר על לכלוך על העדשה אלא על קרינה קוסמית ששיבשה את עיבוד התמונה.
  זו גם הסיבה לכך שההזיה שלך מסתדרת בדיוק עם כיוון סריקת הפיקסלים בתמונה.
  זו גם הסיבה לכך שזה לא מופיע בתמונות אחרות של אותו אזור.

  אגב, גם הבבל"ת על קולטי השמש החייזריים הוכח כתקלת צילום – שוב – על ידי המומחים שצילמו את זה ולא על ידי השטותניקים שממשיכים עם ההבל הזה.

 7. מצטער לאכזב אותך אבל אין ליכלוכים על העדשה. מדובר בתמונה הכי איכותית שאפשר לקבל. אלה צילומים רשמיים של נאס"א באתר הממשלתי הרשמי שלהם.

  לא מדובר כאן בילדה שהעלתה תמונות מהסלולר שלה לפייסבוק…

 8. זה או חייזרים, או שיש לכלוך על העדשה.

  ואת זה אני אומר בתור אדם שאין לו כל הסמכה בנושא!

  אבל אני בטוח צודק!

 9. לנאס"א יש צילומים של גופים בלתי מזוהים ליד השמש. נראים כמו קולטי שמש חיזריים בקנה מידה מפחיד.

  הייתי מצרף את הקישור לאתר של נאס"א עם התמונות המקוריות אבל יצנזרו את התגובה הזו כמו את התגובה שכתבתי מקודם…

 10. את העב"מים לא צריך לחפש במאדים. מהתגובות של חלק מקודמיי אני מבין שהעב"מים מסתובבים בקרבנו ואפילו מגיבים באתר הידען.

 11. למה צריך לחפש במאדים?

  פתחו google maps. הקלידו בחיפוש את הקואורדינטות "47.110579 , 9.227568". לחצו על החץ הירוק ועברו למצב street view. כעת שוטטו מעט בשמיים עד שתראו משהו קצת לא סטנדרטי.

  הם כבר פה…..

 12. ברור שיש שם משהו, לאחר שבוחנים את התמונות.
  סביר להניח שזו ציווילזציה שנכחדה.
  למזלנו מדי פעם נאסא מפספסים.
  מעניין שיש את הבעיות בצילום רק כש"מוצאים" משהו ולא בשום תמונה אחרת.
  ברור שאפשר לומר שבגלל שיש בעיות צילום, אז חושבים שיש משהו, אבל אני קצת יותר מאמין לשורה הקודמת שלי.
  בלי קשר, נאסא בטח לא מפרסמים את כל התמונות, לא בקשר לירח, לא בקשר למאדים ולא בקשר לשום דבר אחר, על אף שהכספים של הציבור ממנים את פעילותם.

 13. רק חבל שיש עוד אנשים שחושבים שנאס"א מספרים את כל האמת.
  גם אם היו מוצאים שם משהו, נאס"א בחיים לא תספר לנו על זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן