סיקור מקיף

נראה שבין שנת 1000 ל-1900 היו תנודות טמפרטורה ניכרות בכדור הארץ

התחמם, התקרר, התחמם ושוב התחמם

שנת 2004 מדורגת במקום הרביעי ברשימת השנים החמות ביותר מאז שהחלו מדידות טמפרטורה שיטתיות ברחבי העולם במאה ה-19, כך מסרו שלשום מדענים בנאס"א. טמפרטורות גבוהות במיוחד נמדדו באלסקה, באזור הים הכספי ובאנטארקטיקה. לעומת זאת, ארה"ב היתה קרירה בצורה יוצאת דופן. לדברי ד"ר ג'יימס הנסן, מנהל מכון גודארד לחקר החלל בנאס"א, ממוצע הטמפרטורות בעולם השנה עולה בקנה אחד עם מגמת העלייה בטמפרטורות, הנמשכת כבר 30 שנה "ונובעת בעיקרה מאפקט החממה ההולך ומחריף".

הטמפרטורות הגבוהות ביותר נמדדו בשנת 1998, אז עלו הטמפרטורות בשל תופעת אל-ניניו חריפה באוקיינוס השקט. השנים 2002 ו-2003 דורגו במקומות השני והשלישי.

העובדה שההתחממות בשנים האחרונות היא תופעה חריגה קיבלה ביסוס במחקר אחר, שסקר את הטמפרטורות בחצי הכדור הצפוני ב-2,000 השנים האחרונות בהסתמך על עדויות עקיפות כמו טבעות גזעי עצים, זקיפים במערות נטיפים ושכבות קרקעית הים.

המחקר, שפורסם בכתב העת "Nature", גילה כי בשיאי החום הקודמים, בעיקר בסביבות שנת 1000, הטמפרטורות היו דומות לממוצע במאה העשרים. רק לטמפרטורות של 15 השנים האחרונות אין מקבילות באלף הקודם.

המחקר החדש הוא אחד משורה של מחקרים הקוראים תיגר על התיאוריה שלפיה הטמפרטורות בחצי כדור הארץ הצפוני כמעט לא השתנו עד תחילת המאה ה-20, ורק במאה האחרונה חלה התחממות ניכרת – גרף שזכה לכינוי "מקל הוקי". על פי המחקר החדש, היו תנודות משמעותיות בטמפרטורות בין המאה ה-12 למאה ה-20, כאשר בסביבות שנת 1600 היתה תקופה קרה במיוחד.

המחבר הראשי של המחקר החדש, אנדרס מוברג מאוניברסיטת שטוקהולם, אמר כי חשוב להכיר בכך שתהליכים טבעיים המשפיעים על האקלים עשויים להפחית או להוסיף בשנים הבאות על ההתחממות שנגרמת על ידי האדם. אולם נורברג הוסיף, כי אסור שמחקרו "ישמש תחמושת עבור אלה המטילים ספק באפקט החממה".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן