סיקור מקיף

מענק מחקר נדיב לדר' יבגני שווגראוס לשם פיתוח והרחבת משאבי האנרגיה הקיימים בכורי מים קלים

דר' יבגני שווגראוס מהמחלקה להנדסה גרעינית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, קיבל בימים אלה מענק מחקר בעל שבע ספרות מטעם ה-BSF (U.S.-Israel Binational Science Foundation)

דר' יבגני שווגראוס. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
דר' יבגני שווגראוס. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

דר' יבגני שווגראוס מהמחלקה להנדסה גרעינית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, קיבל בימים אלה מענק מחקר בעל שבע ספרות מטעם ה-BSF (U.S.-Israel Binational Science Foundation).

דר' שווגראוס, יחד עם עמיתו למחקר דר' מיכאל טודוסוב מהמעבדה הלאומית ברוקהייבן בניו יורק, קיבלו את המענק לשם פיתוח והרחבת משאבי האנרגיה הקיימים על ידי יישום מעגל דלק תוריום – אורניום-233 בכורי מים קלים.
התוכניות העתידיות להגבלת פליטת הפחמן מחייבות את הרחבת החלק היחסי של אנרגיה גרעינית במאזן ייצור האנרגיה הכללי. הדור הנוכחי של כורי המים מפיק רק פחות מאחוז אחד מהאנרגיה האצורה בדלק הגרעיני. הדבר אינו מאפשר שימוש באנרגיה גרעינית כאנרגיה בר קיימא לטווח ארוך.

"על מנת להגדיל את ניצולת המשאבים הטבעיים" מסביר ד"ר שווגראוס "ניתן להפיק אנרגיה גרעינית על ידי שימוש בכורים דוגרים מהירים (FBR). כורים אלו יקרים ומורכבים לתפעול ובנייה, אך יכולים לייצר חומר בקיע חדש בקצב הגבוה או שווה לקצב בו הוא נצרך. צורת הפעלה זו, מבטלת את הצורך בהעשרת אורניום ומגדילה את ניצולת המשאבים הטבעיים בכמה סדרי גודל. אפשרות אחרת הינה יישום מעגל דלק מבוסס תוריום בטכנולוגיית כורי המים הקלים הקיימת. על ידי כך, ניתן לנצל את הידע והניסיון שנצבר עם הטכנולוגיה הקיימת ולצמצם עלויות תכנון תוך ניצול משאבים גבוה".
התוריום הינו יסוד המצוי בקליפת כדור הארץ, נפיצותו מוערכת כגדולה פי שלוש מזו של אורניום. לכן, השימוש בתוריום בכורי כוח יכול להגדיל באופן משמעותי את אוצר משאבי האנרגיה הזמינים.

פרויקט זה יבדוק אפשרות להמיר את טכנולוגיית כורי המים הקיימת אל מעגל דלק מבוסס תוריום על מנת להרחיב את כמות משאבי האנרגיה הזמינים. קיימות מספר דרכים תיאורטיות ליישום רעיון זה. המחקר יעסוק בפיתוח אפשרויות חדשניות לתכנון כור דוגר ובסופו תינתן המלצה לגבי התכנון הטוב ביותר הן מבחינת פוטנציאל ניצול משאבים והן מבחינת בטיחות ועלויות.

דר' שווגראוס הוא בעל תואר ראשון ושני בהנדסה גרעינית מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ודוקטורט מהמכון הטכנולוגי במסצ'וסטס (MIT) .

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן