דגי הענק ממתינים לאישור

התנגדות לשיווק דגי סלמון ענקיים שגדילתם הואצה בהנדסה גנטית

מאת קרול יון, ניו יורק טיימס
במיכלים בחוות "אקווה באונטי", שבאי ניו בראנסוויק קנדה, שוחים מאות דגים חדשים לחלוטין: להקות של דגי סלמון שעברו תהליך של השבחה גנטית, הממתינים לאישור מכירה בארצות הברית.

דגים אלו נראים כמו דגי הסלמון האטלנטיים הנמצאים במכולות ברחבי העולם, אבל יחסית לגילם הם עצומים. מועשרים בגנים זרים המייצרים הורמוני גדילה, הם מגיעים למשקל 2.7 קילוגרם בתוך 18 חודשים – מהר פי שתיים מדגי הסלמון הרגילים.

מומחים בתעשיית הביוטכנולוגיה מנבאים כי דגים אלו יהיו בעלי החיים הראשונים שעברו תהליך של השבחה גנטית, שימצאו את דרכם לשולחנות ארוחת הערב האמריקאית. אליוט אנטיס, נשיא חברת "איי-אף פרוטאין" – חברת הביוטכנולוגיה שבבעלותה חוות "אקווה באונטי" – אומר כי החברה כבר קיבלה הזמנות ל-15 מיליון ביצי סלמון שיהיו מוכנות למשלוח בשנה הבאה, במידה ויתקבל אישור השלטונות האמריקאיים.

תומכי הביוטכנולוגיה מצדדים בהשבחה גנטית כאמצעי לאספקת מזון זול ומזין יותר. אבל מבקריה וכמה מפקידי ממשל קלינטון חוששים מפגיעה באיכות הסביבה. מחקר תאורטי שנעשה לאחרונה מגלה כי אוכלוסיות שלמות של דגי בר עלולות להיעלם לחלוטין, אם פרטים מתוכן יזדווגו עם זנים מסויימים של דגים מהונדסים גנטית שיימלטו לחופשי. בנוסף לכך, קיימת סכנה של הפרעות בלתי צפויות באיזון האקולוגי, כתוצאה למשל, מפלישת זנים זרים למערכות אקולוגיות.

גם שאלת שיווקן של חיות שעברו הנדסה גנטית מעורר ויכוח סבוך על רקע העובדה שאין חוק פדרלי העוסק בכך. "זו פירצה גדולה מאוד", אומרת ד"ר רבקה גולדברג, מדענית בכירה בקרן הגנת הסביבה – קבוצה המבקרת באופן חריף את תעשיית הביוטכנולוגיה ואת המחוקקים הפדרליים – "אין שום דבר ברור בנוגע לכך. אין אף תקנות האומרות לך מה מותר ומה אסור".

כעת רק למינהל המזון והתרופות יש סמכות להחליט על גורלו של הסלמון החדש, משום שהגנים הזרים שהוחדרו לדג והורמון הגדילה שהוא מייצר הם בבחינת תרופות לחיות. מינהל המזון והתרופות צפוי לערוך בדיקה מקיפה בכל הקשור לבטיחות המזון, אבל "הוא אינו מוסמך להעריך את הסכנות האקולוגיות של הדגים המהונדסים האלו", אומרת ד"ר ג'יין ריסלר, מדענית בכירה באיחוד המדענים המודאגים – קבוצה נוספת המבקרת מזה זמן רב את תחום הביוטכנולוגיה.

ג'ון מתסון, מדען בכיר במינהל המזון והתרופות, מגן על המינהל ואומר שהוא מסוגל לערוך סקירות איכות סביבה, כיוון שהוא חוקר באופן קבוע את השפעתן של תרופות חדשות על הסביבה.

"למעשה, רמות הורמון הגדילה בדג כה זעומות", אומר ד"ר מתסון, "שלא יידרשו בדיקות מיוחדות, כפי שמקובל בתרופות חדשות לבעלי חיים". גם חוקרים בלתי תלויים סבורים שלהורמון הגדילה לא תהיה, כנראה, השפעה על בני אדם, אך הם מציינים שחשוב לבדוק, למשל, אם הורמון הגדילה הזר ממריץ גם ייצור חומרים נוספים כמו אינסולין.

נוסף לסלמון, המדענים מייצרים כיום חיות נוספות בשיטה של שאילת גנים מייצורים אחרים. כך יוצרים דגי טרוטה שגדלים במהירות; דגי שפמנון וצדפות העמידות בפני וירוסים; חזיר בעל צלעות פחות שומניות ו"חזיר ידידותי לסביבה" שצואתו פחות מזיקה לסביבה, משום שהיא מכילה פחות זרחן.

{הופיע בעיתון הארץ, 2/5/2000}

* אתר הידען היה חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ עד שנת 2002

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן