שוב השטות חוזרת: מאדים לא יראה גדול כמו הירח

מאדים מרוחק כיום מכדור הארץ כ-360 מיליון קילומטרים, וגם בנקודה הקרובה ביותר – כ-60 מיליון קילומטרים הוא לא ייראה כמו הירח * אז למה כמו מדי שנה מתרוצץ מייל המתריע על אירוע של פעם בחיים שלא יהיה ולא ייברא?

תרמית מאדים. איור נאס''א
תרמית מאדים. איור נאס''א

כמדי שנה בשנים האחרונות מדי חודש אוגוסט החלו להפציץ את תיבות הדואר הודעות לפיהם ב-27 באוגוסט, מאדים ייראה גדול כמו הירח המלא. זו כמובן שטות מוחלטת. בתאריך זה בשנת 2003 אכן היו כדור הארץ ומאדים קרובים יותר מאשר אי פעם בהסטוריה המתועדת אך היה צורך במשקפת שמגדילה פי 70 כדי שמאדים ייראה כמו הירח, דבר שכנראה נשמט במהלך העתקת המכתב בסבב הראשון שלו.

המייל המדבר על "אירוע של פעם בחיים" מסתובב בכל אוגוסט בחמש השנים האחרונות והוא מלא בשגיאות ענייניות. (ראו למשל את הכתבה משנה שעברה)

אינני יודע אם הציבור הרחב כל כך בלתי משכיל בתחום הפשוט הזה של הכרת מערכת השמש, או אולי הוא פתי או שנמצא באפלה, עד כדי כך שרבים יפלו בפח הזה כל שנה, או אולי אלו שמתחילים להפיץ את המייל כל שנה מנסים לבדוק כמה הציבור טיפש.

האירוע שהתחיל את הסבב היה התקרבותם של כדור הארץ ומאדים למרחק של 55,758,006 קילומטרים. מאדים נראה אז כמו "כוכב" בהיר בשמים, לא הרבה יותר ממה שקורה כל שנתיים וחודשיים כאשר הם מתקרבים למרחק של 60 וכמה מיליוני קילומטרים. התצפית על מאדים בטלסקופ היתה טובה מעט יותר מהרגיל באוגוסט 2003, כאשר בטלסקופ גדול ניתן היה לראות את כיפות הקרח בבירור רב יותר, ולעיתים גם כמה תצורות אחרות. מישהו קיבל מידע שגוי והתרגש מהמידע השגוי הזה ושלח אותו לכל חבריו במייל שקיבל אחר כך חיים משלו באמצעות פלא ההעברה.

בדיוק בגלל שהאירוע לא קורה אחת למספר עגול של שנים, ולפיכך גם אין לו קשר לתאריך שכן תאריך נקבע על פי סיבוב כדור הארץ את השמש, השנה מרוחקים שני כוכבי הלכת 360 מיליון קילומטרים והם אפילו לא קרובים לנקודה הקרובה ביותר. מאדים וכדור הארץ נעים במסלולים שונים סביב השמש, ולכל אחד מהם לוקח תקופה אחרת להקיף אותה (כדור הארץ 365 ימים, מאדים 687 ימים ארציים). המרחק בין שני כוכבי הלכת גדל ומצטמק, כאשר הנקודה הקרובה ביותר מושגת במירוץ הזה אחד ל-26 חודשים. ואולם גם נקודה זו אינה קבועה, והמרחק הקרוב ביותר מושפע מהמכניקה השמימית (המסלולים כידוע לא בדיוק מעגליים).

השאלה היא רק מה ניתן לעשות כדי שבשנה הבאה לא נקבל שוב עותק חדש של המייל השגוי הזה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. למשתמש האנונימי..הבלתי מזוהה
  מדוע ההתחסדות הזו? הרי אתר זה קרא לעצמו,מלכתחילה"הידען"..לכל המשתמע מכך,
  מדוע לא כינה לעצמו "המדען"??אז זהו,זה "הצופציק"התחילי הזה..ב-י"..הצופציק של
  הקומקום הזה..שעשה אותך גם סוג זן מוזר של י-הודי..המחוייב,למילותיו..
  הכל בצופציק הזה-עליו עומד וסובב עולם.
  ואולי לא??..???
  סתם,חישבו על זה.-גם באתר זה מותר לחשוב,אפילו מחוייב יותר.

 2. ברור שזו שטות. מה שאינו מובן לי, הוא, מדוע אתה מתעכב להתווכח
  עם השטות הזאת דווקא בעולם מלא שטויות וידעונים.

 3. כן מה הבעייה עם זה בדיוק ?
  הרי זה קרה קורה ויקרה שוב גם אם כל המבינים בנושא יסבירו לאלו שלא מבינים.

  זה טבע הדברים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן