סיקור מקיף

ד”ר אסף מליח מבר אילן בעקבות חיסולו של בן לאדן “קשה עד בלתי אפשרי להלחם בקיצוניות הדתית המוסלמית”

לדבריו, מותו של בן לאדן לא יחסל את אל קעידה משום שהארגונים שבחסותו מפוזרים בכל העולם ומעמדו של בן לאדן היה סמלי * מליח הוא אחד ממחברי הספר “מכאבול לירושלים – אל-קאעידה, הג’יהאד האיסלאמי העולמי והעימות הישראלי פלסטיני”

עטיפת הספר מכאבול לירושלים. הוצאת מט"ר
עטיפת הספר מכאבול לירושלים. הוצאת מט"ר

ידען מיוחד שנוסד בשנת 2001: בעקבות 11 בספטמבר

קשה עד בלתי אפשר לעקור אידאולוגיה דתית כל כך קיצונית המסתמכת על פסוקים קיצוניים מהקוראן ולכן מותו של אוסאמה בן לאדן לא יגרום לפגיעה בארגונים המסונפים לאל קאעידה. כך קובע ד”ר אסף מליח, מומחה לטרור עולמי ולארגון אל קעידה, מהמחלקה למדעי המדינה בר אילן וממחברי הספר “מכאבול לירושלים – אל-קאעידה, הג’יהאד האיסלאמי העולמי והעימות הישראלי פלסטיני”.
בשיחה עם אתר הידען מסביר ד”ר מליח את ההסטוריה של ארגון אל קאעידה, רקע חשוב כדי להבין כיצד פועל הארגון כיום וכיצד יפעל בעתיד לאחר מותו של בן לאדן. “מי שגיבש והגה את רעיון אל קאעידה היה שייך פלסטיני בשם עבדאללה עזאם, שנולד בכפר ליד ג’נין. הוא נפגש עם בן לאדן בפקיסטן ויחד הם הקימו את המשרד למתן שירותים למוג’הידין שמטרתו היתה לגייס מתנדבים מוסלמים מכל העולם לסייע למורדים האפגנים שנלחמו בפלישה הסובייטית. המטה המשרד הוקם בעיירת גבול הסמוכה לאפגניסטן. בן לאדן, באותה תקופה היה חוזר בתשובה טרי שבא להזדהות עם הלוחמים האפגנים. עד שנת 1984 הוא למעשה הוא גייס עבורם כלים מכאניים הנדסיים, עזר למורדים מבחינת מקומות מסתור, אבל לא נשא נשק. המפגש עם עבדאללה עזאם ב-84 היתה נקודת המפנה. מאז עזאם הטמיע בו אידאולוגיה קיצונית שהוא דבק בה עד היום.”
“עבדאללה עזאם נהרג ב-89′ כתוצאה מפיצוץ מטען צד. בן לאדן ראה אותו כמורה דרך, שהחליף את הדמות של אביו שמת בצעירותו מהתרסקות מטוס. בניגוד לטענה שהיה ביניהם סכסוך אני טוען שהם נשארו חברים טובים עד מותו של עבדאללה עזאם. בחמש השנים הללו מ84 עד 89 הוא הוקסם מהרטוריקה והידע הדתי של עזאם ושאב ממנו את כל האידאולוגיה.”
“הספר שכתבתי מכאבול לירושלים מתאר את האידיאולוגיה של הארגון. אל קעידה הורכב בראשיתו מבוגרי אפגניסטן, אותם מוסלמים שחברו לשניים ולחמו נגד הסובייטים והם אלו המהווים כיום את השלד המרכזי במרבית ארגוני הטרור האיסלמיים הפועלים בעולם. הם פועלים מתוך אותה אידיאולוגיה של עבדלאללה עאזם שהם שאבו בשנות השמונים.”
“לכן מותו של אוסאמה בין לאדן זו אמנם פגיעה מוראלית לארגון אבל לגמרי לא פגיעה שעשוי לפגוע ביכולת המבצעית של הארגון. בן לאדן היה דמות סמלית. הוא לא תכנן את הפיגועים אלא רק עודכן ולכן לא מדובר בפגיעה מבצעית כפי שאנחנו פגענו בעימאד מורניה שהיה מעורב אישית בהכוונה והנחיה של פעולות טרור.”
“ארגון אל קאעידה הקים ב-1998 את החזית האיסלמית העולמית לג’יהאד נגד היהודים והצלבנים. החזית הזו מאגדת תחתיה כמה עשרות ארגונים שבעצם פועלים מאותה אידאולוגיה, מאותם מניעים דתיים שפעל אוסאמה בן לאדנן ולכן מותו לא ישפיע על אותם ארגונים . הפריסה של אל קאעידה היא עולמית. צריך לזכור שמספר שתיים בארגון, איימן זוהארי עדיין חי וגם הוא נלחם באפגניסטן וזוכה לאותה הילה. בן לאדן נחשב למנהיג במיוחד בגלל שהיה אדם עשיר ועזב הכל, עבר לחיות חיים פשוטים וסיכן את חייו. לדעתי זוהארי יתפוס את המקום הראשון. אני מניח שבשבועות הקרובים נמצא בפורומים של אל קעידה, שבהם הופיעו הודעות על מותו של בן לאדן, גם הודעות על היורש.”
האם הטרור העולמי יפגע?
ד”ר מליח: “לא כי הוא מונע ממניעים דתיים. מניע דתי הוא משהו שהוא מושרש היטב אצל התומכים אולי מותו יגרום ליותר מוטיבציה לבצע פיגועים אם כי המוטיבציה תמיד היתה קיימת.”
“לא ניתן לחסל אידאולוגיה דתית. לא תצליח לשכנע את פעילי אל קעידה שמה שכתוב בקוראן או מה שעבדאללה עזאם הנחיל להם, שצריך לכבוש את כל אדמות האיסלם, הוא לא נכון.
“בניגוד לאיסור שחל על המוסלמי לפרש את הקוראן בעצמו, אלא רק להסתמך את פסקי ההלכה של ארבע אסכולות ההלכה של האיסלאם, באים המוסלמים הרדיקלים ואומרים שמה שהיה נכון לפני אלף שנים לא נכון להיום. הם טוענים שהקוראן ברור ואפשר לקרוא אותו ולהבין אותו. הם עושים שימוש מניפולטיבי בקוראן כדי להצדיק את טענתם שהאיסלם צריך לשלוט בעולם ושצריך להשיג את זה בכוח הזרוע. הם לוקחים את הפסוקים הנוחים להם. גם בקוראן וגם בתורה שבעל פה יש פסוקים מתונים ויש פסוקים קיצוניים. למשל בקוראן כשמוחמד היה במצור במכה אללה הוריד לו פסוקים של מתינות, לא להגיב, לספוג ולהמתין. כשהוא עבר למדינה, התחזק וצבר עדת מאמינים, הפסוקים התירו לו להשיב מלחמה אם תקפו אותו. כשהתחזק יותר הופיעו פסוקים שמורים על תקיפה יזומה. באיסלם יש כלל המכונה אל נאסח’ ואל מנסוח’ – כלומר פסוק מאוחר בקוראן מבטל פסוק מוקדם ממנו אם יש סתירה ביניהם. באים הקיצוניים ואומרים שהפסוקים האחרונים היותר רדיקליים סותרים את הקודמים המתונים ולכן הקודמים בטלים, לעומת המוסלמים מתונים שאומרים שאין קשר בין הפסוקים ולכן אין סתירה.
האם יש חשש לפיגוע נקמה?
“אני מניח שאם נראה בשבועות הקרובים פיגוע שיוצא מארגון אל קעידה, אזי סביר להניח שמדובר בפיגוע שתוכנן זמן רב מראש וידביקו לו את מותו של בן לאדן כתירוץ. פיגועי אל קעידה הם פיגועים איכותיים, שכמות האנשים הנהרגים בה גדולה מאוד, וזה דבר שמצריך הכנות של חודשים ואף שנים. למשל, ההכנות לפיגועי ה-11 בספטמבר לקחו ארבע שנים. לא תמצא סכינאות אצל אל קעידה. מעבר לזה, יש בהלכה המוסלמי חובת הכנת המוסלמי לקראת פיגוע הטרור, הכנה מנטלית, לימוד הקוראן מחדש, הכנה דתית (אעדאד) חובה שהיא חובה דתית שמוטלת על מוסלמי לפני שהוא מבצע את הג’יהאד. הכנה כזו יכולה לקחת חודשים. כלומר אם יהיה פיגוע של אל קעידה זה פיגוע שהכנתו לוקחת זמן. אם הפיגוע במרוקו היה מתרחש אחרי מותו של בן לאדן היו מצמידים לו את ההקשר.”
אכן באמת מספר הפיגועים שלהם יחסית מצומצם. מה הסיבה לכך?
“הם כל הזמן מנסים לייצר פיגועי איכות, הסיבה שהם לא מצליחים היא שיש הרבה סיכולים, ודבר שני – עניין של הכנה. לעשות פיגועים איכותיים לוקח זמן. זה לא מעיד על חולשה של אל קעידה אלא על אסטרטגיה. אפשר לשער שהם ינסו לבצע פיגוע איכות שונה ממה שנעשה עד היום, יכול להיות שזה ישולב בשימוש בנשק כימי. זכורים לנו הצילומים מאפגניסטן של הכלב שנכנס לחדר מלא בגז עצבים ומת. כלומר, משהו שונה, ודבר כזה לוקח זמן לתכנן, לגייס את האנשים, לספק את החומרים הנכונים. זה לא מהיום למחר וגם לא לעוד חודשיים. זה לוקח זמן.

לדף הספר באתר הוצאת מט”ר

15 תגובות

 1. A Warning to America

  Geert Wilders speech, Cornerstone Church, Nashville, 12 May 2011

  Dear friends from Tennessee. I am very happy to be in your midst today. I am happy and proud to be in this impressive church.

  My friends, I am here to speak words of truth and freedom.

  Do you know why America is in a better state than Europe? Because you enjoy more freedom than Europeans.

  And do you know why Americans enjoy more freedom than Europeans? Because you are still allowed to tell the truth.

  In Europe and Canada people are dragged to court for telling the truth about islam.

  I, too, have been dragged to court. I am an elected member of the house of representatives in the Netherlands. I am currently standing in court like a common criminal for saying that islam is a dangerous totalitarian ideology rather than a religion.
  The court case is still pending, but I risk a jail sentence of 16 months.

  Last week, my friend Lars Hedegaard, a journalist from Denmark, was fined because in a private conservation, which was recorded without his knowing, he had criticised the way women are treated in islamic societies.

  Recently, another friend, Elisabeth Sabaditsch-Wolff, a human rights activist from Austria, was fined because she had criticised islam’s founder Muhammad. She had said that Muhammad was a pedophile because he had married a 6-year old girl and raped her when she was 9.

  Unfortunately, there are many similar cases.

  I am especially happy to be in your midst because here I can say what I want to say without having to fear that I will be dragged to court upon leaving this church.

  My dear American friends, you cannot imagine how we envy your First Amendment. The day when America follows the example of Europe and Canada and introduces so-called “hate speech crimes” which is only used to punish people who are critical of islam, that day America will have lost its freedom.

  My friends, let us hope that this never happens.

  Last week, we celebrated Liberation Day in the Netherlands. We celebrated the liberation from the nazi occupation in 1945. Many American soldiers, including many young Tennesseans, played a decisive role in the liberation of the Netherlands from nazi tyranny. We are immensely grateful for that. Young Americans gave their lives so that the Dutch might be free. I assure you: The Dutch people will never forget this.

  Unfortunately, however, the Europe which your fathers and grandfathers fought and died for is not the Europe we are living in today.

  I travel the world to tell people what Europe has become. I wish I could take you all on a visit to my country and show you what Europe has become. It has changed beyond recognition as a result of mass immigration. And not just any mass immigration, but mass immigration driven by the dangerous force of islam.

  My friends, I am sorry. I am here today with an unpleasant message. I am here with a warning. I am here with a battle cry: “Wake up, Christians of Tennessee. Islam is at your gate.” Do not make the mistake which Europe made. Do not allow islam to gain a foothold here.

  Islam is dangerous. Islam wants to establish a state on earth, ruled by islamic sharia law. Islam aims for the submission, whether by persuasion, intimidation or violence, of all non-Muslims, including Christians.

  The results can be seen in Europe.

  Islam is an ideology of conquest. It uses two methods to achieve this goal: the first method is the sword. Do you know what figures on the flag of the Kingdom of Saudi Arabia, a country where Christian churches are banned and Christians are not even allowed to wear a tiny crucifix? There is a huge sword on that flag, just below the islamic creed. The message is clear. Without the sword islam would not have been able to spread its creed.

  The second method is immigration. Islam’s founder Muhammad himself taught his followers how to conquer throughimmigration when they moved from Mecca to Medina. This phenomenon of conquest through immigration is called al-Hijra. My learned friend Sam Solomon has written a perfect book about it.

  I had a copy of Sam’s book sent to all the members of the Dutch Parliament. But most of them are worse than Saint-Thomas in the Bible. Thomas did not believe what he had not seen. Most politicians refuse to believe the things they see before their very eyes.

  In Europe we have been experiencing al-Hijra for over 30 years now. Many of our cities have changed beyond recognition. “In each one of our cities” wrote the well-known Italian author Oriana Fallaci shortly before her death in 2006, “there is a second city, a state within the state, a government within the government. A Muslim city, a city ruled by the Koran.” – end of quote.

  How did the Europeans get into this situation? It is partly our own fault because we have foolishly adopted the concept of cultural relativism, which manifests itself in the ideology of multiculturalism.

  Cultural relativism advocates that all cultures are equal. However, cultures wither away and die if people no longer believe that its values are better than those of another culture.
  Islam is spreading like wildfire wherever people lack the guts to say that their values are better than the Islamic values.

  Islam is spreading like wildfire because the Koran explicitly tells Muslims that they are “the best of peoples ever raised up for mankind” and that non-Muslims are “the worst of creatures.”

  Islam is spreading like wildfire everywhere in the West where political, academic, cultural and media elites lack the guts to proudly proclaim, as I believe we all should proclaim:

  Our Judeo-Christian Western culture is far better and far superior to the islamic culture. We must be proud to say so!

  Multiculturalism is a disaster. Almost everyone acknowledges this today, but few dare say why. Let me tell you why: Multiculturalism made us tolerate the intolerant, and now intolerance is annihilating tolerance.

  We should, in the name of tolerance, claim the right not to tolerate the intolerant. Let us no longer be afraid and politically correct, let us be brave and bold. Let us tell the truth about islam.

  Before I continue I want to make clear that I do not have a problem with people. I always make a distinction between the people and the ideology, between Muslims and islam.

  Indeed, I have no problems with Muslims, but I do have a problem with the totalitarian Islamic ideology of hate and violence. The fact that there are many so-called moderate Muslims, does not imply that there exists a moderate islam. A moderate islam does not exist and will never exist.

  And because there is no such thing as a moderate islam, the islamization of our free Western societies is an enormous danger.

  Only two weeks ago, the British press revealed how the so-called “London Taliban” is threatening to kill women who do not wear veils in the London borough of Tower Hamlets.

  In some neighbourhoods Islamic regulations are already being enforced, also on non-Muslims. Women’s rights are being trampled. We are confronted with headscarves and burqa’s, polygamy, female genital mutilation, honor-killings where men murder their wives, daughters or sisters because they do not behave in accordance with Islamic rules.
  Polls show that the influence of those Muslims who live according to islam’s aggressive requirements is growing, especially among young people.

  Among 15-year-old German Muslims, 40 percent consider islam more important than democracy.

  Among Muslim university students in Britain, 40 percent support sharia. One in three of those students considers it legitimate to kill in the name of islam.

  Christians are asked to follow the example of Jesus. Muslims are ordered to follow the example of Muhammad. That is why islam is dangerous. While Christianity preaches love, islam preached hatred and practices violence. Hatred and violence for everyone who is not a Muslim.

  Muhammad personally participated in the ethnic cleansing of Medina, where half the population once was Jewish. Muhammadhelped to chop off their heads. On his deathbed, he ordered his followers to cleanse Arabia of all Jews and Christians.
  To this very day, Christian symbols are prohibited in Saudi-Arabia. If you wear a cross in Saudi Arabia, they sent you to jail.

  And now, Europe is beginning to look like Arabia.

  Just today, a poll revealed that in Brussels, the capital of the European Union, half the islamic youths are anti-semitic. It is dangerous for Jews to walk the streets in Brussels.
  If you wear a cross or a kippah in certain urban areas in Europe today, you risk being beaten up. In the capital of my own country, Amsterdam, a tram driver was forced to remove his crucifix from sight, while his Muslim colleagues are allowed to wear the veil.
  In June 2008, the Christian church authorities in the Danish town of Arhus decided to pay so-called “protection money” to islamic so-called “security guards” who assure that church goers are not harassed by islamic youths.

  On March 31st, 2010, Muslims entered the Roman Catholic cathedral of Cordoba, Spain, and attacked the guards with knives. They claimed the cathedral was theirs.

  Last month, the bishops of Sweden sent out a letter to priests advising them to avoid converting asylum seekers from islamic countries to Christianity, because the converts would risk losing their lives.

  In the Netherlands, the city authorities in Amsterdam register polygamous marriages. The authorities in Rotterdam serve only halal meals in municipal cafeterias. Theaters provide separate seats for women who are not allowed to sit next to men. Municipal swimming pools have separate swimming hours for men and women, Muslim lawyers do not have to stand when the judges enter court rooms.

  Meanwhile Jews are no longer safe on our streets. In Amsterdam, the city of Anne Frank, Jews are again being harassed in the streets. Even political leaders acknowledged that life has become unsafe for Jews in Holland. Do you know what they said? They advised Jews to emigrate. Jews are already running for Israel. But I say: Jews must not leave, violent Muslims must leave!

  What is needed, my friends, is a spirit of resistance.

  I repeat: What we need is a spirit of resistance.

  Why? Because resistance to evil is our moral duty. This resistance begins with expressing our solidarity to Christians, Jews, indeed, to all people worldwide, who are the victims of islam. There are millions of them.

  We can see what islam has in store for us if we watch the fate of the Christians in the islamic world, such as the Copts in Egypt, the Maronites in Lebanon, the Assyrians in Iraq, and Christians elsewhere.

  Almost every day, churches are arsoned and Christians are assassinated in islamic countries.

  In a report on the persecution of Christians in the world, Archbishop Twal of Jerusalem, wrote recently– I quote: “In the Middle East to be Christian means accepting that you must make a great sacrifice. All too often and in many places, Christians suffer various threats. On some occasions, their homes and churches are burnt, and people are killed. How many atrocities must we endure before somebody somewhere comes to our aid?” – end of quote.

  Indeed, how many atrocities before we come to their aid?

  Rivers of tears are flowing from the Middle East, where there is only one safe haven for Christians. You know where that is. The only place in the Middle East where Christians are safe is Israel.

  That is why Israel deserves our support. Israel is a safe haven for everyone, whatever their belief and opinions. Israel is a beacon of light in a region of total darkness. Israel is fighting our fight.

  The jihad against Israel is a jihad against all of us. If Israel falls, we, too, will feel the consequences. If Jerusalem falls, Athens, Rome, Amsterdam and Nashville will fall. Therefore, we all are Israel. We should always support Israel!

  Today, we are confronted with political unrest in the Arab countries. The Arab peoples long for freedom. However, the ideology and culture of islam is so deeply entrenched in these countries that real freedom is simply impossible as long as islam remains dominant.
  A recent poll in post-revolution Egypt found that 85 percent of Egyptians are convinced that islam’s influence on politics is good, 82 percent believe that adulterers should be stoned, 84 percent want the death penalty for apostates. The press refers to the events in the Arab world today as the Arab spring. I call it the Arab winter.

  Islam and freedom, islam and democracy are not compatible.

  The death of Osama bin Laden last week was a victory for the free world, but we will be confronted with Islamic terrorism as long as islam exists, because islam’s founder Muhammad himself was a terrorist, worse than Bin Laden.

  And here is another truth: The rise of islam means the rise of sharia law in our judicial systems. In Europe we already have sharia wills, sharia schools, sharia banks. Britain even has sharia courts.

  In my own country, the Netherlands, sharia is being applied by the courts in cases relating to divorce, child custody, inheritance, and property ownership. Women are always the victims of this because sharia discriminates women.

  This is a disgrace. This is not the way we should treat women.

  My friends, I told you that we have just remembered Liberation Day to commemorate the young Americans and all the heroes who offered their lives to free the Netherlands from nazi tyranny. It would be an insult to them if we Europeans would give up that precious freedom for another totalitarian ideology called Islam.

  That is the goal for which my party and I work day after day. And we are having success.
  In the Netherlands, we are successfully starting to roll back islam. The current Dutch government is a minority government which can only survive with the backing of my party, the Party for Freedom.

  We have 24 seats of the 150 seats in parliament and we support the government, in return for measures to prohibit certain aspects of sharia law.

  We have achieved that the Netherlands will soon ban the burka and the niqaab.

  We will also restrict immigration from non-Western countries by up to 50% in the next four years. We are not going to allow islam to steal our country from us. It was the land of our fathers, it is our land now, our values are based on Christianity, Judaism and Humanism and we will pass this on to our children with all the freedoms that the previous generations have fought for.

  Let those who want to rob us from our freedoms, stay in their own countries. We do not need them. If you want to wear a burqa, stay in Saudi-Arabia. If you want four wives, stay in Iran. If you want to live in a country where the islamic ideology is dominant, stay in Pakistan, if you don’t want to assimilate in our society, stay in Somalia. But don’t come over here.

  We are also going to strip criminals who have a double nationality – for instance Dutch and Moroccan, and who repeatedly commit serious crimes, of their Dutch nationality. We will send them packing, back to their homeland.

  My friends, what the Party for Freedom has achieved, shows that it can be done. We can fight the islamization of our societies.

  Dear friends, here is my warning. Make no mistake: Islam is also coming for America. In fact, it is already here. America is facing a stealth jihad, the islamic attempt to introduce sharia law bit by bit. Last March, a judge in Tampa, Florida, ruled that a lawsuit against a mosque and involving the control of 2.4 million dollars, should proceed under Islamic law.

  My friends, be aware that this is only the beginning. This is also how it started in Europe. If things continue like this, you will soon have the same problems as we are currently facing.

  Leaders who talk about immigration without mentioning islam are blind. They ignore the most important problem Europe and America are facing. I have a message for them: it’s islam stupid!

  My friends, fortunately, not all politicians are irresponsible. Here, in Tennessee, brave politicians want to pass legislation which gives the state the power to declare organisations as terrorist groups and allowing material supporters of terrorism to be prosecuted. I applaud them for that. They are true heroes.

  Yesterday and today, I met some of those brave legislators. They told me that Tennessee in particular is a target of islam. Help them win their battle.

  They need your support.

  While Tennessee is in the frontline, similar legislative initiatives are also being taken in the states of Oklahoma, Wyoming, South Carolina, Texas, Florida, Missouri, Arizona, Indiana. It is encouraging to see that so many politicians are willing to resist islam.

  This gives us hope and courage. I am not a pessimist. We can still turn the tide – even in Europe – if we act today.

  There are five things which we must do.

  First, we must defend freedom of speech.

  Freedom is the source of human creativity and development. People and nations wither away without the freedom to question what is presented to them as the truth.
  Without freedom of speech we risk becoming slaves. Frederick Douglass, the 19th century black American politician, the son of a slave, said – I quote – “To suppress free speech is a double wrong. It violates the rights of the hearer as well as those of the speaker.”

  I have already told you about my court case. This legal charade will not, however, prevent me from saying the truth. Never. I will speak out, even if they drag me before 500 courts and threaten to jail me for a thousand years.

  The fact that we are being treated as criminals for telling the truth must not deter us. We are doomed if we remain silent or let ourselves be silenced. Let us not forget, this is our first and most important obligation: defend the right to speak the truth.

  Second, we must end cultural relativism and political correctness. We must repeat it over and over again, especially to our children: Our Western culture based on Christianity and Judaism is superior to the islamic culture. Our laws are superior to sharia. Our judeo-christian values are better than islam’s totalitarian rules.

  And because they are superior and better, we must defend them. We must fight for our own identity, or else we will lose it. We need to be warriors for the good, because the good is worth fighting for. Neutrality in the face of evil is evil.

  Third, we must stop the islamization of our countries. More islam means less freedom. There is enough islam in the West already. We must stop immigration from non-Western countries, which are mostly islamic countries. We must expel criminal immigrants. We must forbid the construction of new hate palaces called mosques.

  We must also close down all islamic schools because educating children in a spirit of hate is one of the worst things imaginable. We must introduce anti-sharia legislation everywhere in the free world. Enough is enough.

  Fourth, we must take pride in our nations again. We must cherish and preserve the culture and identity of our country. Preserving our own culture and identity is the best antidote against islamization.

  And fifth, last but certainly not least, we must elect wise and courageous leaders who are brave enough to address the problems which are facing us, including the threat of islam.
  Politicians who have the courage to speak the truth about islam.

  Politicians who dare to denounce the devastating results of the multicultural society.
  Politicians who – without political correctness – say: enough is enough.

  You and I, Americans and Europeans, we belong to a common Western culture. We share the ideas and ideals of our common Judeo-Christian heritage. In order to pass this heritage on to our children and grandchildren, we must stand together, side by side, in our struggle against Islamic barbarism.

  That, my friends, is why I am here. I am here to forge an alliance. Our international freedom alliance. We must stand together for the Judeo-Christian West.

  We will not allow islam to overrun Israel and Europe, the cradle of the judeo-Christian civilization.

  My friends, we will stand together.

  We will stand firm.

  We will not submit. Never. Not in Israel, not in Europe, not in America. Nowhere.

  We will survive.

  We will stop islam.

  We will defend our freedoms.

  We will remain free.

  Thank you.

 2. סרט רציני ומעמיק בן 17 קטעים (סה”כ כ-140 דקות) על אסטרטגיות החדירה של האיסלם לארה”ב ולעמדות המפתח שבה, על התאסלמות חזקה אצל אינדיאנים ואחרים, השתדלות להינשא לבחורות נוצריות ולאסלם אותן, ועוד.
  בין הדוברים יש כמה דמויות מוכרות.

  http://www.youtube.com/watch?v=QAczX7D1CNo

 3. כל הכבוד לחיים. (תגובה 9) רעיון גאוני שהחלטה פשוטה כזו בכנסת תביא סוף לטירוף האיסלמי. איזה עומק מחשבתי! איזו גאונות! תמיד ידעתי שהיהודים זה עם של גאונים.

 4. פה טמון ה’יתרון’ של הדתות על פני הנאורות. הדתות יודעות כיצד להנדס חברות בני אדם ולתת להם משמעות בחיים עם ראיה לעתיד רחוק. במערב, לעומת זאת האינדיבידואליזם חוגג, ואף אחד לא רוצה לפעול מעבר לחיים המייידים שלו או של ילדיו.

 5. המסקנה שבכותרת המאמר נכונה לכל קיצוניות דתית – והראיה (על אף ההבדלים) אין אנו מצליחים להלחם נגד נוהגי הציבור החרדי ככל שמדובר בנוגע לשרות בצבא, עבודה והיחס לנשים. ואם נבחן את מידת השינאה שהם רוחשים לכל אחר ….יש לשער שההבדל לא יהיה גדול רק הפן המעשי של השנאה עדיין שונה.

 6. מן הראוי כי תפסיקו לברבר ולקשקש.
  יש פיתרון לטירוף האיסלמי.
  הפיתרון הוא כדלקמן ואל תנסו להתפלסף:
  1. להכריז בכנסת על דת האיסלם כדת עויינת. להפסיק כל תמיכה ומשכורות שמנות לאיממים
  המסיתים נגד המדינה.
  2. אין חברי כנסת מוסלמים.
  3. לאסור כל פעילות איסלמית בתחום מדינת ישראל.
  4. אין אזרחות ללא הצהרת נאמנות חתומה.
  5. מוסלמי אינו יכול להצביע לכנסת (יצר ההשמדה שלהם התחיל עוד לפני מלחמת השישחרור.
  תלמדו היסטוריה ותבינו שיצר זה לא פג אפילו היום-ראה מלחמות ישראל).

  אם יגידו שאנו גזענים, שיגידו. אני מעדיף להיות גזעני חי מאשר כופר מת.
  באירופה כבר מרגישים את החלאות. תקשיבו לרדיו צרפת, הולנד, אנגליה ועוד.
  כשהעולם יתעורר יהיה מאוחר.
  !!!!!!!!!!!!! תחי צרפת. צרפת לצרפתים !!!!!!!!!!!

 7. מלחמות דת מופיעות בגלים.אנחנו בגל כזה.זה מאבק יום יום ולאורך שנים ,לפעמים מאות שנים

 8. ובכל זאת. דמות של מנהיג כריזמטי היא בעלת חשיבות עצומה לכל ארגון.
  כאשר הדמות הזו נעלמת, (גם כאשר במקרה הזה לא בן לאדן הוא המתכנן של הפיגועים), המוציבציה של הפעילים נפגעת, נפגע הגיוס של הקאדרים החדשים, ולעיתים גם קורה שהארגון נמוג בגלל חוסר מנהיג מתאים.

 9. ממתי מדענים וספקנים מאמינים לשמועות. מה ההבדל בין שמועות על בין לאדן ושמועו על כך שנהרג (מי זה בכלל בין לאדן???) לבין שמועות של מיליונים שראו עבמים או שנחטפו וכו’.?

  תפסיקו להאמין לכל הלוקשים שמאכילים אתכם.

 10. תנסו להתעלם לרגע מעמים גזעים דתות סוגים צבעים וכו’

  תחשבו שמשחר האנושות אין רגע דל אחד ללא מאבקים בין פרטים, משפחות,שבטים,כפרים,עמים וכו’ עשרות ומאות מליוני בניי אדם נהרגו וממשיכים להרג או להרצח באותם מאבקים ומלחמות.

  זו תכונה טבעית הקשורה למלחמת הקיום הטבועה בבן האדם (קיין והבל ועוד רבים) זה יעבור מהעולם אולי בהנדסה גנטית לאחר שנמצא ונטפל בגן האחראי לכך.

  עד אז ימשך ההרג ובני האדם ימשיכו להיות נדהמים כואבים לא מאמינים…

 11. גם אצלנו יש הרבה בין לדנים שמסיתים במסגדים ובהפגנות ואין נוקף אצבע לחסל את ההסתה, אנחנו נשלם מחיר כבד על האדישות שלנו.

 12. חדשות טובות ביום השואה. לשמוע ששונא יהודים ושונא בכלל שכזה הלך לעולמו בטרם עת זה דם שיש לשמוח ולרקוד עליו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן