סיקור מקיף

ביגל 2 נפרדה בהצלחה ממארס אקספרס וב-25 בדצמבר תנחת על מאדים

החללית הבריטית ביגל-2 נפרדה בהצלחה מספינת האם שלה, מארס אקספרס לקראת השלב האחרון במסעה למאדים

החללית ביגל 2
החללית ביגל 2

החללית הבריטית ביגל-2 נפרדה בהצלחה מספינת האם שלה, מארס אקספרס לקראת השלב האחרון במסעה למאדים.
מייק מקקיי McKay, מנהל הטיסה במרכז הבקרה של סוכנות החלל האירופית (Esoc) בדרמשטאדט, גרמניה, אישר את ההפרדה מעט לאחר השעה 11:10 שעון גריניץ' (13:10 שעון ישראל).
החללית הזעירה תגלוש כעת את שלושת מיליוני הקילומטרים האחרונים לכוכב הלכת האדום לבדה בשקט, ללא אנרגיה ובמצב תרדמה.
הנחתת צפויה לנגוע באדמת המאדים בחג המולד, כדי לחפש אחר סימני חיים – בעבר או בהווה.

לו"ז תהליך ההפרדה (לפי שעון גריניץ')
07:10 אור ירוק לתהליך ההפרדה
08:31 ניתנה פקודת ההפרדה
10:31 נוצר שוב קשר
11:10 אושר השיגור
14:00פורסמה תמונת השיגור (למעלה)

יוצרה של החללית ביגל 2, קולין פילינגר, אמר: "הצלחנו במבצע שהתבצע במקום מרוחק מאוד מכדור הארץ. עד כה החללית טסה 400 מיליון קילומטרים ויש לנו תוצאה של אחת אפס בשלב הראשון. השלב השני יתבצע בבוקר חג המולד ואני מקווה לראות את כל העיתונאים באים להיות עדי ראיה.

לאחר מכן, נשאל פילינגר האם הוא מודאג מהשפעתם של סופות אבק צפויות על מאדים על הנחיתה. "לפי המידע שבידי, אין מה לדאוג" אמר פילינגר. בכל מקרה אנחנו לא נהיה שמחים עד שהיא תגיע לפני השטח. הוסיף.
לנחתת ביגל 2 אין כלל מערכת הינע משל עצמו והמפעילים מסתמכים על כך שבעת ההתנתקות היא כוונה לאתר המתוכנן של הנחיתה – מישור נרחב מעט צפונית לקו המשווה של מאדים. מארס אקפסרס שתקיף את מאדים תספק נתוני טלמטריה ומצלמות הסטראו שלה צילמו את החללית המתרחקת.

ואולם תהליך ההפרדות מחללית האם היה רק הראשון בסדרת תמרונים מסוכנים הנדרשים להביא את ביגל 2 לפני השטח של מאדים. אמר סטיב בורנאג Burnage, המנהל הטכנולוגי של חברת אינסיס הבריטית שבנתה את מנגנון ההפרדה של ביגל 2. ""אנחנו משוכנעים שביצענו את כל השלבים אבל לעולם לא נוכל לדעת בוודאות, מארס אקסרס כבר היתה מרוחקת מאוד, אבל התהליך פעל. ואלו חדשות טובות.
לאחר שתטוס לבדה במשך ששה ימים, תגיע הנחתת לקצה האטמוספירה בשעות המוקדמות של חג המולד. היא תופנה לעבר מכתש במישור אידיסיס ותואט באמצעות מגן החום והמצנחים, וכן תרוכך נפילתה באמצעות כריות אוויר.

בינתיים תצית מארס אקספרס את הטילים שלה כדי לכוון עצמה למסלול סביב מאדים. ביגל 2 תחל אז בעבודת חייה – חיפוש אחר מים, קרח וכימקליים חשובים מתחת לפני השטח של מאדים.

נחיתה על המאדים – כיצד תנחת החללית ביגל 2 על מאדים. אנימציה – סוכנות החלל האירופית. למטה – תמונה שצולמה ממצלמה על סיפון מארס אקספרס המראה את ביגל 2 מתרחקת

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן