סיקור מקיף

מהו אמצעי האיחסון הטוב יותר לטווח ארוך? הספר או המחשב

כבר היום לא ניתן לקרוא נתונים בפרויקט שימור שערך הבי.בי.סי באמצע שנות השמונים

ספר יום הדין, עדיין קריא אחרי למעלה מ-900 שנה
ספר יום הדין, עדיין קריא אחרי למעלה מ-900 שנה

ארכיון דיגיטלי עשיר המתאר את החיים בשנות השמונים של המאה העשרים הוחזר לחיים בסיוע חוקרים מבריטניה וארה"ב. החוקרים פיתחו דרך לגשת לנתונים שנאספו בפרויקט יום הדין אשר אוחסנו בטכנולוגיה שיצאה מכלל שימוש.

הרעיון של הבי.בי.סי היה לפתח גרסת מולטימדיה ממוחשבת של ספר יום הדין, לציון 900 שנה לארכיון שנוסד בשנת 1086. ואולם ההצצה לבריטניה של שנות השמונים של המאה העשרים אוחסנה בשני דיסקי וידאו אינטראקטיביים שאינם נקראים עוד על ידי המחשבים של היום.

צוות מאוניברסיטת לידס בבריטניה ומאוניברסיטת מישיגן בארה"ב הצליחו למצוא דרך להגיע למידע. הם פיתחו תוכנה המדמה את מחשב הACRON המיושן וכן את נגן הוידאו דיסק.

המחקר הוא חלק מפרויקט קאמיליון שבמהלכו מחפשים החוקרים דרך לשמר מידע דיגיטלי כמו הפרויקט של הבי.בי.סי. פרויקט יום הדין מסמן את בעיתיות של שימור מידע דיגיטלי.

בסיסי נתונים שנשמרו בפורמטים של מחשבים ישנים אינם נגישים עוד למכונות של הדור החדש, בעוד טייפים ודיסקים עלולים להפגע פיסית. "פרויקט יום הדין של הבי.בי.סי נהפך לדוגמא לסכנה האורבת למורשת הדיגיטלית שלנו", אומר מנהל הפרויקט פול ויטלי.

ואולם חייבים לזכור כי הזמן הוא גורם חשוב. אנחנו חייבים להשקיע בחוכמה בפיתוח תשתית שתשמר את הרשומות הדיגיטליות שלנו לפני שיהיה מאוחר מדי. אסור לנו לשגות ולחשוב כי לרשומות הללו יש מדיום ארוך טווח הנותן לנו שימור רב משמעות.

הנתונים שנאגרו בפרויקט יום הדין היו בלתי נגישים מזה 16 שנים. בדיקסקים צולמו כמיליון מתושבי בריטניה. הם כוללים קטעי וידאו מהבי.בי.סי ומ-ITV כמו גם 200 אלף תמונות ועשרות אלפי מפות.

לשם השוואה, ספר יום הדין המקורי, רשימת מלאי של תושבי אנגליה בשנת 1086 שחיבר נורמן מונקס, נמצא במצב טוב בספריה הלאומית בקיו, לונדון. גם הספר בגרסת המאה ה-20 יהיה זמין באותה ספריה כאשר הפרויקט יושלם.

לידיעה בבי.בי.סי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן