סיקור מקיף

אסטרונומים גילו את כוכב הלכת הצעיר ביותר עד כה

אחד האתגרים הגדולים בגילוי כוכב לכת זה היה הנסיון להפריד את פעילות הכוכב הצעיר (כגון כתמי שמש) מהמעברים של כוכב הלכת. התצפיות התפרסו על פני חמש שנים

תפיסת אמן של BD+20 1790b. איור: M. Hernon Obispo
תפיסת אמן של BD+20 1790b. איור: M. Hernon Obispo

מאת ננסי אטקינסון

כשהם מתגברים על הפרעות של כוכב מסוגה של השמש אך צעיר ופעיל ממנה בהרבה, הצליחו חברי קבוצת אסטרונומים לגלות את מה שהם קבעו ככוכב הלכת הצעיר ביותר שהתגלה עד כה מחוץ למערכת השמש.
גילו של BD+20 1790b הוא בסך הכל 35 מיליון שנה (כדור הארץ ותיק פי 100 – כ-4.5 מיליארד שנה) והוא ממוקם במרחק של 83 שנות אור מאיתנו. עד כה, נחשב כוכב הלכת הצעיר ביותר כוכב לכת בן 100 מיליון שנה. חקר כוכב לכת זה יסייע לנו להבין טוב יותר את האבולוציה של כדור הארץ.

ואולם, כוכב לכת זה שונה במאפייניו מכדור הארץ. הוא מאסיבי פי 6 מצדק והוא מקיף כוכב צעיר במרחק הדומה לזה של כוכב חמה במערכת השמש שלנו.
מרבית הסקרים המשמשים לאיתור כוכבי לכת נוטים לגלות את כוכבי הלכת הזקנים, בעלי גילאים של מיליארדי שנים. כוכבים צעירים נוטים לקיים שדות קרינה מגנטית מאסיביים ומייצרים להבות שמש וכתמי שמש, העלולים לחקות את התופעה של כוכב לכת המקיף אותם וקשה להפריד את האותות הללו מאות ההסתרה של כוכב הלכת את השמש.
BD+201790 הוא כוכב פעיל מאוד, והאסטרונומים הכריזו בשנה שעברה כי עשויים להיות לו כוכבי לכת. צוות בינלאומי של אסטרונומים בראשותם של ד”ר מריה קרוז גלבז-אורטיז וד”ר ג'ון בארנס הצליחו לנכש את העשבים ולשלוף מתוך נתונים את ההוכחה לקיומו של כוכב הלכת.

“כוכב הלכת התגלה באמצעות חיפוש שונות קטנה בעוצמת האור של הכוכב, הנגרמת בידי התגית הכבידתית של כוכב הלכת בעת הקפתו – בטכניקה המכונה תנודת דופלר” אומרת גאלבז-אורטיז. “התגברות על ההפרעות הנגרמות בשל פעילות הכוכב היתה האתגר העיקרי של הצוות, אך בזכות העובדה שהיו בידיינו נתונים רבים מטלסקופים גדולים, הצלחנו לחשוף את חתימת כוכב הלכת.”

הצוות צפה בכוכב במשך חמש השנים האחרונות במספר טלסקופים ובהם המצפה בקאלר-אלטו באלמריה שבספרד והמצפה לוס מוצ'אצ'וס בלה-פאלמה בספרד.

http://www.universetoday.com/2010/02/18/astronomers-find-youngest-exoplanet-yet/

Source: Alpha Galileo

6 תגובות

 1. לנמרוד
  הכוכב מרוחק מאתנו 83 שנות אור, לא 83 מליון. אחרת הוא היה הרבה מחוץ לגלקסיה שלנו ואפילו מחוץ לקבוצה המקומית, דבר שבהחלט יקשה על בחינה מדוקדקת של מאפיינים כגון שדות קרינה וכתמי שמש.

 2. אכן יש למחוק מליון אחד ולשדרג למיליארד את השני.
  נמרוד,
  את גיל כוכב הלכת מתארכים כנראה כגיל הכוכב שלצידו.
  גיל כוכב אפשר לתארך ע"י הערכת היחס בין כמות המימן לכמות ההליום שיש בכוכב, ומתוך ידיעת מסלול ההתפתחות של כוכב.
  את היחס בין החומרים הנ"ל מוצאים ע"י ספקטרוסקופיה (בדיקת האור הנפלט והנבלע ע"י הכוכב).

 3. כדור הארץ בן 4.5 מליארד שנה. בכתבה כתוב "…. (כדור הארץ ותיק פי 100 – כ-4.5 מיליון שנה)"

 4. נימרוד אני לא סגור על זה אבל נדמה לי שמתייחסים למסגרת הזמן של כדור הארץ , מן הסתם הכוכב הזה היה בן 35 מליון שנה לפני 83 מליון שנה ,אבל בשבילנו זה קורה רק עכשיו

 5. יש לי שאלה בקשר לזה אם מישהו יודע

  א. איך גילו שהכוכב בכלל נמצא שם? (כי אם הוא במרחק של 83 מ’ שנות אור אבל רק בן 35 מ’ שנה לא הגיוני שאפשר לראות אותו ובבקשה תקנו אותי אם אני טועה)

  ב. איך מתארכים את הגיל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן