סיקור מקיף

האסטרונאוטים במשימה המשותפת לספייס אקס ונאס"א הגיעו לתחנת החלל

בכך הושלם שלב חשוב במשימה שנועדה לבחון את החללית הפרטית ולספק לה רישוי, לאחר השיגור החלק אתמול (שבת) ממרכז החלל קנדי בפלורידה. זהו השיגור המאויש הראשון מאדמת ארה"ב מאז פרישתן מהשירות של מעבורות החלל

 

בנקן והארלי, מימין, מצטרפים לצוות הקיים של תחנת החלל הבינלאומית. צילום: נאס"א
בנקן והארלי, מימין, מצטרפים לצוות הקיים של תחנת החלל הבינלאומית. צילום: נאס"א

האסטרונאוטים האמריקהים דאג הארלי ובוב בנקן עגנו ונכנסו לתחנת החלל הבינלאומית (ISS). קפסולת ה-Crew Dragon  שלהם – שסופקה ומופעלת על ידי חברת SpaceX  התחברה לתחנת החלל הבינלאומית בגובה של 422 ק"מ  מעל סין.

לאחר המתנה של למעלה משעה לבדיקות דליפה, לחץ וטמפרטורה, יצאו צמד האסטרונאוטים מהחללית שהביאה אותם והצטרפו לצוות בתחנת החלל.

בכך הושלם שלב חשוב במשימה, לאחר השיגור החלק אתמול (שבת) ממרכז החלל קנדי בפלורידה. זהו השיגור המאויש הראשון מאדמת ארה"ב מאז פרישתן מהשירות של מעבורות החלל.

מעתה נאס"א תרכוש למעשה שירותי הסעת נוסעים מהמגזר הפרטי  ותפסיק לתכנן, לבנות ולתחזק חלליות שיעלו לתחנת החלל. מרכיב זה ייעשה על ידי שתי חברות – ספייס אקס של אילון מאסק שהגיעה ראשונה אל קו המטרה, ובואינג, שהחללית שלה סטארליינר עדיין לא השלימה את שלבי הניסויים הבלתי מאוישים.

ההתחברות הושלמה בשעה 17:16 שעון ישראל היום (ראשון 31/5), כ-19 שעות לאחר השיגור שבוצע באמצעות משגר מדגם פאלקון 9 של ספייס אקס. העגינה היתה אוטונומית לחלוטין . הארלי ובנקן לא נדרשו לבצע את שלבי ההתחברות הידנית אליהם התאמנו.

הדלתות בין הדרגון ל תחנת החלל נפתחו בשעה 20:02 כשהארלי ובנקן ריחפו פנימה, שם קיבלו את פניהם מפקד תחנת החלל כריס קאסידי והקוסמונאוטים הרוסים אנטולי איוונישין ואיבן ווגנר. חשוב לציין כי השניים הם אסטרונאוטים פעילים של נאס"א ולא עובדי ספייס אקס.

החברות הזוכות התחייבו לבנות משגרים, חלליות ומערכות נלוות להסעת עד ארבעה אסטרונאוטים לתחנת החלל. בכך ניתן יהיה להחזיר את גודלו של צוות התחנה לשבעה אסטרונאוטים, שיוכלו לבצע יותר משימות מדעיות, ולהפחית את החלק היחסי מזמנם המוקדש לתחזוקת התחנה.

שתי חברות כבר הודיעו על תכנית "לרכוש" שיגורים בחללית של SpaceX, ולהטיס לחלל אנשים פרטיים אחת מהן מבקשת להסיע תיירים לתחנת החלל (וכעת נאס"א תאפשר להעלות עד שני תיירי חלל בשנה לתחנה) .השנייה תציע טיסה במסלול גבוה יותר משל תחנת החלל סביב כדור הארץ. כמו כן, השחקן טום קרוז הביע עניין בשימוש בתחנת החלל כסט לצילומי סרט. בנאס"א, הזקוקה ליחסי ציבור נוטים להתייחס לבקשה זו בחיוב, אך עדיין מוקדם לקבל החלטות כל עוד החללית לא קיבלה את ההסמכה הסופית.

 

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן