סיקור מקיף

"לימודי מדעים הם הדרך המעניינת ביותר להתכונן לחיים של עניין והרפתקאות"

האסטרונאוט ג'ים ניומן התארח בליל המדענים בטכניון

האסטרונאוט ג'יימס ניומן בהרצאתו בליל המדענים בטכניון
האסטרונאוט ג'יימס ניומן בהרצאתו בליל המדענים בטכניון

האסטרונאוט ג'ים ניומן התארח בליל המדענים בטכניון. ניומן, המחזיק בדוקטורט מטעם אוניברסיטת רייס, אמר כי "לימודי מדעים הם הדרך המעניינת ביותר להתכונן לחיים של עניין והרפתקאות. יש הרבה סיבות טובות ללמוד מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה. אלה לימודים קשים אבל משתלמים מאוד – הם יעזרו לכם, ותמצאו הזדמנויות רבות ליישם אותן."

ניומן, יליד 1956, חלם מגיל צעיר להיות אסטרונאוט. "הייתי בן 13 בזמן הנחיתה על הירח, וחלמתי להגיע לשם בעצמי. לצערי לא הגשמתי את החלום הזה, אבל לחלל הגעתי." ב-1990 הוא התקבל לתוכנית ההכשרה של NASA, ומאז טס לחלל ארבע פעמים ושהה (במצטבר) 43 יום בחלל. הוא היה דמות מרכזית בבניית תחנת החלל הבינלאוית ISS (International Space Station).

ניומן צבר קילומטרז' של 27 מיליון ק"מ בחלל, ו-43:13 שעות בהליכות-חלל. אחת ממשימותיו היתה התקנת מצלמה חדשה בטלסקופ החלל 'האבל'. "לקראת הטיסה דיברנו עם אסטרונאוטים שעבדו על האבל, והם אמרו לנו: 'המצלמה שאתם מתקינים עולה 'רק' 70 מיליון דולר אבל 'האבל' שווה כ-6 מיליארד דולר. אם תקלקלו אותו, אין לכם מה לחזור הביתה'. לכן אני אומר, תודה לאל שלא קילקלנו."

במשימה אחרת – התקנת פאנלים סולריים בטלסקופ החלל 'האבל' – נדרש ניומן להאריך את הליכת החלל שלו עקב בעיה בהברגת בורג. "מכיוון שאין בחלל אטמוספרה, קרינת השמש חזקה מאוד והחום בחוץ הוא מאה מעלות צלזיוס. השהות מחוץ למעבורת מלחיצה מאוד, ולמרות זאת אתה חייב להיות יעיל ומרוכז במשימה." ניומן סיפר על חוויות נוספות מטיסותיו לחלל, ביניהן השיגור והעובדה שהשהות בחלל, בתנאים של חוסר משיכה, מגביהה את האדם בכ-3 סנטימטרים. הוא סיפר כי "המעבורת מקיפה את כדור הארץ כל שעה וחצי, ככה שזה לא נורא אם אתה מחמיץ זריחה אחת – יש לך הרבה כאלה ביום." בסיום הרצאתו אמר ניומן כי סביר להניח חיזרים אינם קיימים – אילו היו חיזרים, היה התקציב של נאס"א תופח במהירות, וזה לא קורה."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן