סיקור מקיף

אסטרואיד בקוטר של כ-50 מטר מקיף את השמש במקביל למסלול כדור הארץ

הסברה – רסיס שנמלט מהירח

אבי בליזובסקי

רסיס של אסטרואיד, שקוטרו כ-50 מטרים, התגלה כשהוא מקיף את השמש במסלול כמעט מקביל לזה של כדור הארץ. העצם, שהתגלה ב-10 בפברואר על ידי צייד אסטרואידים אוטומטי (טלסקופ שמחובר למחשב שמתוכנת לחפש גופים קטנים בקרבת כדור הארץ) בניו מקסיקו,
הוא ככל הנראה סלע שניתק מן הירח. כך דיווח בסוף השבוע שעבר כתב העת "."New Scientist

צוות אסטרונומים במכון לאסטרופיסיקה של מרכז הארוורד סמיתסוניאן צפה בעצם במשך שישה לילות רצופים ולפי חישוביו, העצם מסתובב סביב השמש כשנה וחודש, במסלול כמעט מעגלי המרוחק תשעה מיליון ק"מ ממסלול כדור הארץ.

החיפוש אחר עצמים הקרובים לכדור הארץ צבר תאוצה בשניםהאחרונות, בעקבות גילוים של כמה אסטרואידים שמסלולם הביא אותם לכמעט התנגשות עם כדור הארץ. חובבי אסטרונומיה (תחום זה זוכה ליחס לא אוהד מצד אסטרונומים מקצועיים) התגייסו לעניין זה, והם מקדישים חלק ניכר מזמנם לאיתור עצמים כאלה. המטרה היא למצוא את אלה מביניהם המאיימים על יושבי כדור הארץ. לפי תיאוריה רווחת, אסטרואיד גדול שהתנגש בכדור הארץ לפני כ-65 מיליון שנה הוא זה
שגרם להכחדת הדינוזאורים ומרבית מיני בעלי החיים האחרים שהיו אז. מכוני מחקר מקיימים תצפיות אוטומטיות על השמים כדי לגלות עצמים הקרובים לכדור הארץ.

מסלול העצם הוא יוצא דופן. כוכבי שביט ואסטרואידים החוצים את מסלול כדור הארץ נעים בדרך כלל במסלולים אקסצנטריים (כלומר, מאוד אליפטיים). עד כה התגלה רק אסטרואיד אחד שנע במסלול דומה לזה של כדור הארץ – .1991-VG כשהתגלה לפני שמונה שנים סברו אסטרונומים כי זו חללית שהשתחררה מכוח המשיכה של כדור הארץ.

העצם החדש, ,1999-CG9 בוהק יותר מהקודם. משמעות הדבר שהוא גם גדול יותר, אומר בריאן מרסדן ממרכז הארוורד סמיתסוניאן. הוא מעריך שקוטרו נע בין 30 ל-50 מטרים – גדול מדי מכדי להיות שלב שלישי של טיל שטס גבוה מדי, ולדעתו זהו סלע שניתז מן הירח.

יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה, יגאל פתאל, מסביר כי העצמים הללו הם למעשה החומר הירחי שניתז בעת התרסקות של מטאוריט על פני הירח. כתוצאה מן ההתנגשות נוצר מכתש. רוב החומר נשאר בסביבות המכתש, אך לפעמים עוצמת ההתנגשויות גדולה כל כך עד
שמתפזרים בחלל רסיסים בקוטר של כ-50 מטר. לפי החישוב, מדובר בעצם שמשקלו כרבע מיליון טונה. כך משערים גם נוצרו האבנים שלפי הסברה הגיעו מהמאדים, ובהן נמצאו מאובנים של בקטריות: גוף גדול נחת על המאדים, יצר מכתש והעיף את הסלע למסלול שהוציא אותו מחוץ למאדים ובסופו של דבר – לכדור הארץ.

ב-1908 פגע עצם בגודל דומה – כמה עשרות מטרים – בטונגוסטקה שבסיביר וגרם להרס מוחלט ברדיוס של כמה עשרות קילומטרים. למרבה המזל, היה זה אזור לא מיושב. אילו היה הדבר קורה במרכזה של עיר גדולה כמו ניו יורק היו נהרגים מיליוני בני אדם.

"עצמים שנורים מן הירח ממשיכים להסתובב סביב השמש במסלול דומה לאלו של הירח וכדור הארץ", מוסיף מרסדן. הוא מקווה שלאחר שמדענים ילמדו את הרכב החומרים של האסטרואיד החדש – דבר שייעשה באמצעות תצפית בספקטרום שלו – אפשר יהיה לדעת אם אכן מקורו בירח.

נאס"א עיכבה במשך שבועיים את פרסום הידיעה על גילוי העצם.

לדברי פתאל, נאס"א רצתה לבדוק היטב את מסלול העצם בטרם הפרסום, כדי לא לחזור על השגיאה במקרה של האסטרואיד .1997-XF11 אז נמסר שהוא עומד להתקרב עד כדי כמה עשרות אלפי קילומטרים מכדור הארץ ואולי אף להתנגש בו בשנות השלושים של המאה ה-.21 אלא שחישובים חוזרים גילו שהוא יחמיץ את כדור הארץ במיליון קילומטרים.

פורסם ב"הארץ" בתאריך 01/03/1999

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן