סיקור מקיף

לראשונה התגלו טבעות סביב אסטרואיד

צוות חוקרים מברזיל ומגרמניה גילה את הטבעות סביב האסטרואיד צ'אריקלו ( Chariklo), המקיף את השמש בין מסלולי שבתאי ואורנוס, ואשר קוטרו כ-250 קילומטרים בלבד

האסטרואיד צ'אריקלו. ESO/L. Calçada/Nick Risinger (skysurvey.org)
האסטרואיד צ'אריקלו. ESO/L. Calçada/Nick Risinger (skysurvey.org)

גילוי אסטרונומי מרתק המתפרסם ב-Nature: בפעם הראשונה גילו המדענים אסטרואיד המוקף טבעות בדומה לכוכבי הלכת הענקיים.

הטבעות המפורסמות ביותר הן כמובן של שבתאי, אך טבעות דקיקות בהרבה (ובולטות פחות) קיימות גם סביב צדק, אוראנוס (אורון) ונפטון (רהב). ואולם, איש לא חשב שהן יכולות להתקיים גם סביב גרם שמימי קטן כמו אסטרואיד.

צוות חוקרים מברזיל ומגרמניה גילה את הטבעות סביב האסטרואיד צ'אריקלו ( Chariklo) המקיף את השמש במסלול שעובר בין שבתאי לאורנוס. הוא אסטרואיד קטן יחסית, כ-250 ק"מ, אבל בשנה שעברה היה לחוקרים מזל עמו. בתצפית מטלסקופ בצ'ילה, הם צילמו אותו עובר לפני כוכב, כך שהאור מאחוריו איפשר להבחין בטבעות שלא נראו קודם לכן. שתי הטבעות צרות יחסית: עובדיה של האחת כשלושה ק"מ, והאחרת – שבעה ק"מ. הרווח ביניהן הוא רק תשעה ק"מ.

מעריכים כי כמו הטבעות של כוכבי הלכת הגדולים, גם אלה נוצרו מאבק ואדי מים, ולדברי החוקרים, אפשר שהאינטראקציות עם ירחים קטנים של כוכבי לכת, הם השומרים על המסלול הטבעתי של החלקיקים האלה. לדבריהם, אפשר שהחומר בטבעות יתכנס ביום מן הימים לגוש אחד, וייצור בעצמו ירח זעיר סביב האסטרואיד שלו. ייתכן אפילו שכך נוצרו הירחים במערכת השמש.
קישורים נוספים:

5 תגובות

  1. משתמש אנונימי
    זה אסטרואיד בינוני הגדול שבין האסטרואידים צרס קוטרו קרוב ל – 1000 ק"מ והוא נחשב לכוכב לכת גמדי. רוב האסטרואידים קוטרם עשרות קילומטרים ואפילו פחות והם חסרי צורה ספרית. ההגדרה הטובה ביותר עבורם היא הרים מעופפים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן