סיקור מקיף

NOAA קיבלה אחריות על התראות סופות שמש

בסוכנות נעזרים גם בחלליות של נאס”א וסבורים שיש להגן על הלווינים ועל מערכות החשמל בכדור הארץ מפני סופות שמש, הפוגעות בנכסים חשובים לחיי היום יום במאה ה-21

השפעת סופות השמש על כדור הארץ. איור: נאס"א
השפעת סופות השמש על כדור הארץ. איור: נאס"א
כדור הארץ והחלל עומדים לבוא במגע בדרך חדשה לאנושות. כדי להתכונן לכך קיימו הרשויות בוושינגטון כנס של יוזמת ‘מזג האוויר’ החללי.

ריצ ‘רד פישר, ראש חטיבת ההליופיסיקה של השמש בנאס”א, מסביר במה מדובר: “השמש מתעוררת משינה עמוקה, בשנים הקרובות אנו צפויים לראות רמות גבוהות יותר של פעילות השמש. בו בזמן, החברה הטכנולוגית שלנו פיתחה רגישות חסרת תקדים לסופות השמש. זו הסיבה לדיון.”

האקדמיה הלאומית למדעים הגדירה את הבעיה לפני שנתיים בדו”ח תחת הכותרת “אירועי ‘מזג אוויר’ חמור בחלל – השלכות חברתיות וכלכליות”. הוא ציין כיצד אנשים במאה ה-21 מסתמכים על מערכות הייטק עבור הצרכים הבסיסיים של חיי היומיום. רשתות חשמל חכמות, מערכות ניווט המסתמכות על לווייני GPS, בטיסות, בשירותים פיננסיים ועוד, אפילו תקשורת רדיו לשעת חירום יכולה ליפול בשל פעילות השמש העזה. סופת שמש בקנה מידה של פעם במאה שנה, מזהירים באקדמיה, עלולה לגרום נזק כלכלי גדול פי עשרים מההוריקן קתרינה.

מרבית הנזק ניתן למיתון, אם תהיה התראה מוקדמת על הגעתה של סופת שמש. פעולות כגון העברת לוויינים ל”מצב בטוח” וניתוק שנאים יכולות להגן על נכסים אלה מפגיעה חשמל יקרות. ואולם פעילות מנע כאלה דורשת חיזוי מדויק, תפקיד שהוטל על NOAA – הסוכנות הלאומית לאוקיאנוגרפיה ואטמוספירה, שתקציב החלל שלה נפרד מזה של נאס”א.

חיזוי סופות בחלל הוא תחום הנמצא עדיין בחיתוליו, אבל אנחנו מתקדמים בקצב מהיר”, אומר תומס בוגדאן, מנהל מרכז לחיזוי מזג אוויר חללי של NOAA בבולדר, קולורדו. בוגדאן רואה את שיתוף הפעולה בין נאס”א ל-NOAA כמפתח להצלחת החיזוי. “צי חלליות מחקר של נאס”א חללית החוקרות את השמש מספקות לנו מידע עדכני עד לרמה של דקות על מה שקורה על השמש. לווינים אלה הם בבחינת השלמה חשובה ללווייני POES, של NOAA המתמקדים יותר בסביבה של בכדור הארץ.”

בין עשרות חללית נאס”א, הוא מציין שלוש בעלות משמעות מיוחדת: סטריאו, SDO ו-ACE. סטריאו (Solar Terrestrial Relations) הן צמד חלליות המוצבות משני עברי השמש עם נוף משולב של 90% מפני הכוכב. בעבר, כתמי השמש הפעילים יכול להתחבא בצידה של השמש כפי שהיא נראית מכדור הארץ, ואז לפתע לצוץ מעבר לאופק ולירות זיקוקים של אש. חלליות סטריאו עושות את המתקפות הללו לבלתי אפשריות.

SDO (the Solar Dynamics Observatory) היא התוספת העדכנית ביותר לצי של נאס”א. החללית שוגרה בפברואר, ומסוגלת לצלם איזורים פעילים בשמש ברזולוציה חסרת תקדים מבחינה ספקטרלית, מהיבט מיפוי החום וההפרדה המרחבית. החוקרים יכולים כעת לחקור התפרצויות בפירוט רב, דבר המגביר את התקוות שנוכל ללמוד כיצד פועלות להבות השמש וכיצד לחזות אותן. SDO גם מנטרת את פליטות האולטרה סגול החזקות, המבקרות את פגיעות אטמוספירת כדור הארץ להשתנות פעילות השמש.

החללית האהובה על בוגדאן היא דווקא הותיקה שבהן – Advanced Composition Explorer (ACE) ששוגרה ב-1997. “איפה היינו בלעדיה?” הוא תוהה. ACE היא חללית המנטרת את רוח השמש. היא נמצאת בזרם בין השמש וכדור הארץ ועוקבת אחר התפרצויות רוח השמש, וסופות קרינה שלוקח להן עוד שלושים דקות עד שהן מגיעות לכדור הארץ.

ACE היא המערכת הטובה ביותר שלנו לאזהרה מוקדמת”, אומר בוגדאן. “ההתראה המוקדמת מאפשר לנו להודיע השירות ומפעילי הלוויינים שסערה עומדת להכות.” לדבריו, חללית נאס”א לא נועדו במקור לשמש מערכות חיזוי מבצעי “אך מתברר כי לנתונים שלהן יש שימושים כלכליים ואזרחיים מעשיים”, אומר פישר. “זו דוגמה טובה ליכולת של תחום מדעי החלל לתמוך בחברה המודרנית.”

“אני מאמין שאנחנו נמצאים על סף עידן חדש, שבו אירועי ‘מזג האוויר’ בחלל יכולים להיות בעלי השפעה על חיי היומיום שלנו, כמו מזג האוויר על הקרקע בכדור הארץ.” מסכם פישר. “אנחנו לוקחים את זה ברצינות רבה מאוד.”

מידע נוסף על המפגש
להודעה על הכנס

17 תגובות

 1. אני חושב שלאכול הרבה ירקות זה בריא ושניצלים זה מקור טוב לשומנים ואם אנחנו נאכל הרבה שניצלים וירקות כולנו ניהיה גדולים ובריאים וניצור מגן מפני סופות השמש.

 2. למגיב 14

  כן.
  יש קשר ל2012 בגלל שהעולם יחרב כולו, אז זה כמובן בגלל סופות שמש.
  בכל מקרה אין לך מה לדאוג, אתה תמות ביחד עם כולם.
  מקווה שעזרתי, ביי.

 3. שלום,

  קראתי באינטרנט שסופות שמש גורמות ל: התקפי לב ושינויים רגשיים.

  יש לי כמה שאלות.
  1. האם הסופות שצפויות לבוא, חזקות יותר מסופות שהיו בעבר? (והאם הם יהיו חזקות בפער גדול).
  2. קשר ל2012 איכשהוא :P?

  תודה.

 4. יש הרבה הגיון בדבריך מיכאל (10), אם כי, אני לא בטוח שראית את התגובה הנ”ל.
  מדובר במשהו כמו שלושה עמודים של בבל”ת. מעולם לא ראיתי פה תגובה, אפילו לא שלך, שתופסת נפח כזה.
  נקודה נוספת היא שזה אכן לא יעצור את הזבלנים המקצועיים, אבל אותם שום דבר לא יעצור. הזבלנים המזדמנים שלא מכירים את המלכודות דווקא יוכלו להיות מסוננים ביעילות.
  ונקודה שלישית היא שעד כמה שידוע לי לאבי יש פילטר שחוסם אותך אם הגבת הרבה תגובות ברצף בתוך זמן קצר (או שגם כאן אני טועה?), מה שאמור למנוע פיצולי תגובות.

  נ.ב. אני לא מציע לממש את התכונה, ואפילו אין לי דעה מוצקה אם היא תועיל או תזיק, אני רק מעלה תהיות בנושא.
  לילה טוב.

 5. אבי:
  כאחד שלפעמים מרשה לעצמו לכתוב תגובות ארוכות אני מבקש שלא תפעל להוספת מגבלה זו. זה סתם יקשה על מתן תשובות מפורטות במקום שדורש פירוט.
  הרי את הזבלנים זה לא יחסום – הם פשוט יפצלו את הזבל שלהם על יותר תגובות. להם זה קל כי אין להם צורך לשמור על רצף הגיוני בשעה שמי שמנסה לומר משהו רציני דווקא ייפגע (שלא לדבר על כך שכשזבל מתפזר על הרבה תגובות – גם יותר קשה לזהות אותו כזבל וגם יש יותר תגובות שצריך לאתר ולצנזר).

 6. אבי,

  קבל את התנצלותי הכנה בבקשה, אני סברתי שיש לך גם פילטר שעוצר מתגובות הארוכות יותר ממגילת העצמאות להתפרסם.

 7. דורון, טעית באתר. זה אתר מדע ולא פסוודו מדע. אני מחקתי את המאמר המלומד שלך היות והוא מועתק במלואו מאתר אחר, ולפי התקנון, אין להעלות לתגובות חומרים שיש עליהם זכויות יוצרים.

 8. אבי,

  אין סיכוי שתגובה 2 התפרסמה ללא אישורך (גבבה כזאת ארוכה חייבת אישור).
  נותר לי רק להתפלץ ולשאול כשגבותיי נישאות אל-על, עיניי קרועות לרווחה ופי פעור בצורה שמזכירה את האות ס’: “למההההההההה?!?!?!?!?!?!”

 9. אהההההה…..

  עכשיו פתאום כל כך הרבה דברים נעשים ברורים
  תודה דורון, זה כל כך עמוק וחכם….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן