כיוונו של חץ הזמן

הביטוי מרחב/ זמן כולל שני מושגים שמחייבים התייחסות שונה לכל אחד מהם כאשר מנסים לתפוש אותם בעזרת החושים. המרחב הפיזיקלי מתייחס לאורך, לרוחב ולעומק

הביטוי מרחב/ זמן כולל שני מושגים שמחייבים התייחסות שונה לכל אחד מהם כאשר מנסים לתפוש אותם בעזרת החושים. המרחב הפיזיקלי מתייחס לאורך, לרוחב ולעומק. תרגומם למערכת צירים קרטזיאנית מאפשר מיקום מדוייק של כל נקודה ונקודה. באם מדובר בגוף מרחבי אפשר לקבוע את מידותיו באמצעות מערכת הצירים ובאם הוא נמצא בתנועה, אפשר לעקוב אחר מעברו ממקום אחד למשנהו. מערכת הצירים מטבעה היא כזאת שיש בה נקודת ייחוס, שכל נקודה או גוף נמדדים ביחס אליה. מיקומם על פי נקודה זו הוא שקובע באם יקבלו ערכים חיוביים או שליליים. תנועה מנקודה זו בכיוון מסוים על פני כל אחד מצירים אלה נחשבת כתנועה קדימה ותנועה בכיוון ההפוך נחשבת כתנועה אחורה. המעקב אחר תנועה זו נעשה באמצעות חוש הראיה ולעיתים גם באמצעות חוש השמיעה (למשל קול מכונית מתקרבת או מתרחקת) ובאמצעות מכשירי מעקב.

מושג הזמן מחייב גישה שונה. באמצעות הראיה אפשר אמנם לראות כי נקודה או גוף נמצאים ברגע מסוים במקום אחד וברגע שני במקום אחר, אך אי אפשר לראות את ציר הזמן עצמו ואת יחידות המדידה שלו על מערכת הצירים כפי שזה נעשה במערכת הצירים הקרטזיאנית. בנוסף לכך שום נקודה או גוף לא יכולים לנוע אחורה על ציר זה. דרך טובה להמחיש זאת היא באמצעות מבט על המתרחש בגופם של בעלי חיים ושל מכונות. גופם של בעלי חיים על ציר הזמן משתנה ללא הפסק-התבגרות והזדקנות. משמעותה של תנועה אחורה היא הצערתם. באותה מידה תנועתה של מכונה אחורה משמעותה היא העלמותם של השחיקה והבלאי וקבלת מכונה חדשה שיצאה מפס הייצור.ציר הזמן מתאר מצבים תהליכיים שבהם חלים שינויים בגופים הנמצאים במרחב התלת מימדי.

בין כל שתי נקודות במרחב דו מימדי או תלת מימדי אפשר למתוח קו רצף שעליו נעים גופים. קו זה יכול לקבל צורות גיאומטריות שונות כמו צורה ליניארית או צורת עקום. שילובה של מערכת צירים זו עם ציר הזמן יראה מה יקרה לגופים שונים תוך כדי תנועה על קווי הרצף הגיאומטריים. כך למשל אפשר לעקוב אחר תהליך התפתחותו של אדם מרגע לידתו ועד לפטירתו. באותה מידה אפשר לעקוב אחר מהלך ייצורה של מכונה, עבור
בשימוש בה וכלה בזריקתה למגרש הגרוטאות. תהליכים אלה אינם יכולים שלא להיות חד כיווניים. אפשר לעקוב אחר המתרחש מבחוץ וגם בתוכם באמצעות מכשירי חישה מתאימים .לרצף הזמן ברגסון נתן שם מתאים –המשך(ברגסון 1977: 68-74) .המרווח שבין נקודת זמן אחת לשניה שבתוכו חל שינוי מסוים.

אם נכונה התפישה כי היקום הוא סגור, אזי גם בו חל תהליך התפתחותי החל מרגע המפץ הגדול ועד התכנסות כל החומר לתוך הנקודה הראשיתית. להלכה יכולה להשאל השאלה הבאה: אם במהלך התפתחותו של היקום עד לנקודת השיא שבה חל תהליך הקריסה חזרה הזמן נע קדימה, האם מנקודת הקריסה ואילך הזמן נע אחורה? משל למה הדבר דומה, לשעון שעד לרגע מסוים מחוגיו נעים קדימה ומרגע זה ואילך המחוגים יתחילו לנוע אחורה. אבל לא כך הוא. עבור צופה במתרחש ביקום כאשר הוא נמצא מחוצה לו, מחוגי השעון נעים קדימה .כך יהיה גם הדבר עבור צופה הנמצא בכל נקודה שהיא בתוך היקום.

בכל רגע שהוא מתרחש אירוע מסוים בין שהיקום מתפשט או מתכווץ (ההנחה לגבי הצופה היא שהוא ישרוד לכל אורך קריסתו של היקום).החומר בתנועתו במהלך חייו של היקום יכול לשנות את כיוון תנועתו. הזמן לא יכול לשנות את כיוון תנועתו. מנקודת מבט מתמטית לזמן יהיה תמיד ערך חיובי. ערך שלילי הוא חסר משמעות פיזיקלית. באם היקום מתפשט עד אין קץ לא קיימת אפילו להלכה האפשרות של תנועה אחורה בזמן.
בהתייחסותנו לצופה הבוחן את קריסת היקום אנו בעצם אומרים שהוא נמצא במימד או במימדים אחרים. מה שמשתמע מכך הוא שגם בסדר גבוה זה קיים זמן. זהו זמן שמחוץ לזמן . מה משמעות הדבר קשה עדיין לדעת במדוייק, אבל גם בזמן זה קיים משך המשמש כקנה מידה למי שצופה בהתרחשויות שונות בין שהן ביקום התלת מימדי או בסביבה המימדית שלו וגם מבחינתו כיוונו של חץ הזמן הוא אחד, קדימה. כך יהיה גם עבור צופה
אחר הצופה בצופה זה. מכאן אפשר לגזור טענה וניברסלית שחץ הזמן יהיה אך ורק בעל
ערך חיובי בכל מימד שנצפה ונבחן .

פרדוקס זמן פופולרי במיוחד בקרב חובבי המסעות בזמן, הוא זה של האדם הנוסע אחורה בזמן מתוך מטרה להרוג את אביו או את סבו. על פניו נוסע זמן זה נע על אותו קטע בציר הזמן בעל הערכים השליליים .האמנם? האם מחוגי שעונו נעים אחורה? מבחינתו של נוסע זה קיימת מטרה שהוא שם לעצמו והרי כל הצבת מטרה כיעד הגשמה היא מטרה עתידית ולכן מבחינת תוכנית הפעולה שלו הוא נע קדימה ומחוגי השעון שלו גם הם נעים קדימה.

מה קורה במקום ההתרחשות? להיכן בעצם הגיע? אם נקבל את ההנחה שכל נקודת זמן היא צומת דרכים שבה האפשרויות העתידיות של אותו רגע נתון מתפצלות וכל אפשרות מתממשת ועומדת בפני עצמה, הרי שקיבלנו מספר עתידים הנעים קדימה על ציר זמן משלהם וגם בהם המחוגים נעים קדימה. קיבלנו יקומים מקבילים וידידנו הרוצח מגיע ליקום מקביל לשלו ,מוציא לפועל את זממו וחוזר ליקום בו הוא חי .ביקום המקביל מתרחש אירוע חדש שלא היה קודם לכן ועבור מי שחיים ביקום זה אירוע זה יכול להיות בעל השפעה רבה. למשך תקופה מסויימת הרוצח יצא מהיקום, נעדר ממנו תקופה מסויימת וחזר אליו. יש לנו אם כן רצף של פעולות הבאות זו אחר זו שבהן מחוגי השעון נעים קדימה.

המסקנה המתבקשת מדיון זה היא שחץ הזמן בכל המימדים הוא כרטיס נסיעה בכיוון אחד בלבד.
מקור

ברגסון א.- מסה על הנתונים הבלתי אמצעיים של התודעה הוצאת מגנס 1977

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן