סיקור מקיף

ניל ארמסטרונג לילדים במוזיאון המדע בחיפה: תשקיעו בלימודי מדע ומתמטיקה

לדברי ארמסטרונג, שהגיע לארץ כאורח חברת ישיר השקעות, החוויה הגדולה ביותר שהוא זוכר היתה הטיסה מעל החלק של הירח שהיה עדיין שרוי בלילה והואר באורו הכחול של כדור הארץ

ניל ארמסטרונג בביקורו במדעטק-חיפה ושיחתו עם תלמידים, 10 ביולי 2007. צילום: טל ענבר
ניל ארמסטרונג בביקורו במדעטק-חיפה ושיחתו עם תלמידים, 10 ביולי 2007. צילום: טל ענבר

ניל ארמסטרונג, האדם הראשון שדרך על קרקע הירח מתארח בארץ ביוזמת בית ההשקעות "ישיר השקעות". לפני המפגש עם לקוחות החברה הערב בת"א הוא הגיע למוזיאון הלאומי למדע וטכנולוגיה מדעטק בחיפה. בניגוד למצופה, ניל ארמסטרונג לא הרצה בפני התלמידים אלא ענה במשך שעה על שאלות של ילדים בגילאי 6-13 שעלו על הבמה. האירוע התקיים בין אחת לשתיים בצהרים. כתבה זו מועלית זמן קצר ביותר לאחר סיומו.

אחת השאלות הראשונות היתה מתי התחלת ללמוד כדי להגיע לירח?היה לי המזל להתחיל בגיל צעיר בגיל 9 או עשר ידעתי שאני רוצה להיות מהנדס ולכן למדי דברים שאיפשרו לי להיות מהנדס מצליח. בזכות הקריירה שלי.

חן אלתרמן מחיפה האם הכשרת האסטרונאוטים אז היתה שונה מאשר היום?ארמסטרונג: באותו זמן החלליות שבהן טסנו לחלל היו קטנות מאוד. היו צריכים לעבוד בהם 24 שעות ביממה. כל אסטרונאוט היה חייב לדעת את כל התפקידים בחללית. היום החלליות יותר גדולות וזה נותן אפשרות לשים אנשים שמתמחים במקצוע מסוים ולמלא את התפקיד המדעי או ההנדסי הזה. עדיין כל מי שעולה לחלל ורוצה לחקור חייב שתהיה לו קריירה מדעית מהנדס, רופא, תשקיעו בלימודי מדע וטכנולוגיה.לנה, בת 8: איך ביצעת מטלות יום יומיות בחלל כמו צחצוח שיניים"אין הנחות בחלל עושים את כל המטלות שעושים בכדור הארץ ועושים זאת בדרך הקרובה ביותר למה שנהוג."שאלה אחרת מהקהל איך זה לחיות בחוסר כוח משיכה?"לוקח קצת זמן להתרגל לכך."יואב ארז, בן 7 מה האסטרונאוטים אוכלים בחללית?"האוכל לא הכי טעים והשירות גרוע אבל בדרך כלל אוכלים אוכל שעבר תהליך ייבוש ומוסיפים לו מים. האוכל הזה יכול לעזור כשהולכים לטרקים – פחות משקל לסחוב"תום יעקובי – בן 11: אנחנו על כדור הארץ רואים את השמש צהובה. כיצד השמש נראית מהירח היא נראית שונה מאשר על כדור הארץ ואיך ההרגשה לראות את כדור הארץ מהירח.?"צבע השמש זהה לזה שרואים מכדור הארץ. השמש עדיין זורחת במזרח ושוקעת במערב אבל לוקח לה 300 שעות לעבור על פני השמים. כדור הארץ לא עובר לאורך השמים.:

גיא בן 10 – המכתש קופרניקוס הוא הגדול ביותר על הירח. כיצד נייתן לחצות אותו?"מכתש קופרניקוס הוא מכתש גדול ויש לו קירות גבוהים. הייתי רוצה חללית אישית משלי כדי לחצות אותו"

שאלה: איך נראה הירח מכדור הארץ בעת הנחיתה? – הוא נראה קצת יותר מחצי. באיזור הנחיתה היה בוקר. רצינו שהצללים יהיו ארוכים כדי שנוכל לנווט.

האם הוא מאמין בחייזרים והאם פגש בהם? "הייתי רוצה לפגוש בהם, חשבתי שאולי נפגוש חייזרים על הירח אבל לא מצאנו. אם תמצא אחד כזה, תגיד לו שאני רוצה להפגש איתו

יהל ברמן, בן 13, זכרון יעקב: "מה דעתך על תוכנית החלל כיום?"תוכנית החלל גדלה, יש המון מדינות שמשתתפות בתוכנית החלל או על ידי שיגור או תרומות אחרות. בארה"ב אנחנו עובדים על תוכנית לחזור לירח לפני שנת 2020. ומהירח להמשיך למאדים ועדיין לא ברור התאריך מתי זה יקרה. צריך גם חלליות מאוישות וגם לא מאוישות. לא היינו מצליחים להגיע לשם אם לא היו נשלחות חלליות לא מאוישות לפנינו ולכן אני חושב שנמשיך לשגר חלליות וגם מבצעים לא מאוישים שיקרו את היקום. אני גם מקווה שהאדם יגדיל את נוכחותו בחלל והאנשים שיגיעו לקצווי מערכת השמש ייצגו את הערכים המשותפים של כל האנושות"

מה השגנו מהנחיתה על הירח ומדוע לא חזרנו מאז?המטרה העיקרית היתה להגדיל את הידע שלנו. היום נו יודעים פי אלףפ על הירח ומערכת השמש מאשר לפני שנחתנו. למדנו שאנחנו, המין האנושי לא קשורים לכדור הארץ בשלשלאות. אנחנו יכולים לצאת ולחיות במקומות אחרים

ילד בן 10 שואל איך אני אוכל להגיע למאדים?קודם כל צריך לקבל חינוך טוב בתחומי המדע והמתמטויקה. שנית תכין את עצמך למסע מאוד ארוך. יקח 7-8 חודשים להעגיע למאדים. כשאת ה מגיע למאדים, כדור הארץ זז, צריך לחכו ת שנתיים על מאדים. לפני שתוכל לצאת חזרה, תצטרך לארוז מזוודה טובה."נער מנצרת שאל האם הוא רוצה לחזור, הוא קפץ על הנער וחיבק אותו במעין מחווה, בואו ניסע ביחד. נערה מנצרת שאלה לסיום: מה הדבר שאתה לא שוכח מהמסע שלך אל הירח? ותשובתו היתה: "טסתי דרך הצל של הירח, ראיתי את הקורונה של השמש. הצד המרוחק של הירח היה צד הלילה. האור שמוחזר מכדור הארץ הוא כחול והוא צבע את כל פני הירח בצבע כחלחל. זה היה מראה מדהים שלא אשכח לעולם."

9 תגובות

  1. ניל ארמסטרונג היה ונשאר אחד האייקונים שלי מעניין שהוא בקר שם ביום ההולדת שלי. בזמנו הייתי חברה באגודת הידידים של המוזיאון הנ"ל בהיותי צעירה מאוד. אוהבת מאוד מדע וחלל. מחזיקה אצבעות גם כיום לתוכנית החלל של ארצות הברית כי היא המובילה שבעולם וגם קוראת המון ספרים וחומר בנושא. עוקבת אחר הכתבות של הידען וקראתי את הספר של אבי בליזובסקי ואת הכתבות שכתב בזמנו במגזין גלילאו.
    אוהבת את גלילאו עד עצם היום הזה. חבל שאין עוד מגזינים מדעיים בארץ ואין עוד תוכניות מדעיות כאן בארץ ורק מעטים נחשפים באמת לקסם והיופי שבמדע. קוראת גם המון אתרים אחרים הקשורים למדע כאן בארץ.
    צריך באמת להראות לנוער ולילידם שמדע זה לא משמעמם אלא יפה, קסום ומלהיב.

  2. ומה לגבי עדותו של ארמסטרונג אודות עב"מים שלוו את משימת "אפולו" בה לקח חלק? ממנה הוא שכח?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן