תיירת החלל הראשונה:אנושאשה אנסארי אמריקנית ממוצא אירני תמריא בעוד שבועיים

היזמית האמריקנית ממוצא איראני, אנושאשה אנסארי שתרמה בעבר 10 מיליון דולר לפרס ה-XPRIZE שקרוי גם על שמה אנסרי-איקס פרייז, לא יכולה להמתין עד שהפרויקט הזה יאפשר טיסות פרטיות לחלל. היא החליטה לקצר תהליכים

אבי בליזובסקי

אנסארי - צילום: חברת ספייס אדוונצ'ר
אנסארי - צילום: חברת ספייס אדוונצ'ר

היזמית האמריקנית ממוצא איראני, אנושאשה אנסארי שתרמה בעבר 10 מיליון דולר לפרס ה-XPRIZE שקרוי גם על שמה אנסרי-איקס פרייז, לא יכולה להמתין עד שהפרויקט הזה יאפשר טיסות פרטיות לחלל. היא החליטה לקצר תהליכים ולרכוש ב-20 מיליון דולרים כרטיס טיסה לתחנת החלל הבינלאומית בחללית סויוז. אנסארי תהיה תיירת החלל הראשונה, לאחר ששלושה גברים עשו זאת לפניה.

היא תחליף בכך את דיסוקה אנומוטו , איש עסקים מיפן שהיה אמור להמריא בעוד שבועים לתחנת החלל, אך נפסל בשל בעיות בריאות. אנסארי התאמנה במקביל אליו, כדי לשמש כמחליפה במקרה הצורך. אנסארי, 39 מצפה "לראות את כדור הארץ מהחלל על הרקע השחור של הקוסמוס, ולהנות מכל רגע." אמרה אנסארי במסיבת עי תונאים במרכז אימוני האסטרונאוטים ליד מוסקווה.

אנסארי מתוכננת לטוס בחללית סויוז TMA-9 ביחד עם הקוסמונאוט מיכאיל טיורין והאסטרונאוט האמריקני יליד ספרד מיגל לופז-אלגריה. היא תבלה עשרה ימים בתחנה ותחזור לכדור הארץ ביחד עם אנשי הצוות הנוכחי שלה – פאבל וינוגרדוב וג'ף ויליאמס הנמצאים בתחנה מאז 1 באפריל.

השיגור מתוכן ל-14 בספטמבר אך הוא יידחה ל-18 בספטמבר אם מזג האוויר בפלורידה יאפשר את שיגור מעבורת החלל אטלנטיס בין ה-6 ל-8 בספטמבר, דבר שנראה סביר כרגע, אמר ניקולאי סבאסטיאנוב, מנהל חברת אנרגיה, חברת החלל הגדולה ברוסיה.

לפי ההסכם בין רוסיה לארה"ב היום האחרון שבו ניתן יהיה לשגר את המעבורת יהיה ה-8 בספטמבר. לאחר מכן, השיגור יתנגש עם לוח הזמנים עם זה של הרוסים המבקשים להחזיר את הצוות לכדור הארץ.

"זו התגשמות חלום עבורי. החלל היה תמיד בליבי ובנשמתי" אמרה אנסארי. "מאז שהייתי ילדה, נהגתי לצפות בכוכבים ולתהות מה יש שם ביקום, וכן חשבתי האם יש עוד אנשים כמוני השואלים את אותן שאלות במקום כלשהו." אמרה. "אני מקווה שהטיסה הזו תביא אותי צעד אחד קדימה ותסייע לי להבין מה יש שם בדרך טובה יותר.

אנסארי, שביחד עם בעלה ייסדו את חברת טלקום טכנולוג'יז בקליפורניה, ממשיכה במסלול שהטוו דניס טיטו, מרק שתלוורת' וגרג אולסון, שכבר טסו לתחנת החלל על גבי חלליות סויוז.

עוד חברה שהיא שותפהב בה, פרודיאה סיסטמס מממנת את המסע. פרודיאה כבר היתה מעורבת בפרויקטי חלל בעבר, כאשר סייעה לממן את הפרס בגובה 10 מיליון דולר לחברה הפרטית הראשונה שתממן בנייתה של חללית לתת-מסלול. בתחרות, X-PRIZE זכתה כזכור החללית ספייס-שיפ-1.

אנסארי תענוד שני תגים – האחד עם הדגל האמריקני, והשני – תג בצבעי הדגל האיראני (אך ללא הסמל המצוייר) "מכיוון ששתי המדינות עיצבו את אישיותי ואת מה שאני היום" אמרה אנסארי, שעברה לארה"ב בגיל 16.

"אני חשה קרבה לעם ולתרבות של אירן" אמרה. היא מקווה שהמסע שלה וחייה יתנו השראה לצעירים אחרים ברחבי העולם, במיוחד נשים ונערות.

בתחנה היא מתכוונת לצלם סרט שיסביר את חוקי הפיסיקה כדי שיוקרן בבתי ספר במאמץ לקיים את העניין במדע ובטכנולוגיה. היא גם תבצע נסיונות בנושא של התרבות חיידקים בכוח משיכה נמוך, וכן בבעיות של כאבים בגב התחתון במהלך טיסות חלל.

באותה ההזדמנות, טיורין, המפקד הרוסי של הסויוז, ינסה שלא לזרוק אחורנית את גבו כאשר הוא יעיף כדור כולף במהלך הליכת חלל, במטרה לקדם יצרן גולף קנדי – ובכך יבצע סופרט שרק דיבר עליו במולדתו. הקוסמונאוט בן ה-46 אמר כי הוא נטל כמה שיעורים מהמדריכים הטובים ברמה העולמית בתחום הגולף, ולא רק בטכניקות של גולף אלא גם בגינונים התרבותיים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

דילוג לתוכן