סיקור מקיף

ביגוד המגן בפני חיידקים

סיבי-קוולאר (Kevlar) חדשים המסוגלים לקטול תחום נרחב של מזהמים, בכללם חיידקים, נגיפים ונבגים המחוללים את מחלת הגחלת (אנתרקס, anthrax)

שטח פנים של הקוולר
שטח פנים של הקוולר

ביגוד מגן המשמש כבאים ובעלי-תפקידים בתחומי ההצלה יוכל לעבור בקרוב שדרוג משמעותי בזכות הוספת יכולת של קטילת חיידקים. חוקרים בדקוטה הדרומית מדווחים על התקדמות לעבר סיבי-קוולאר (Kevlar) חדשים המסוגלים לקטול תחום נרחב של מזהמים, בכללם חיידקים, נגיפים ונבגים המחוללים את מחלת הגחלת (אנתרקס, anthrax).

במחקר החדש, החוקרים Yuyu Sun ו- Jie Luo מציינים כי סיבי קוולאר נפוצים מאוד בחומרים חסיני-אש המשמשים כבאים, שוטרים וכוחות הצלה אחרים. אולם, בין האיומים המתגברים של ביו-טרור ישנו צורך הולך וגדל לבגדי מיגון חדשים המסוגלים לספק הגנה מרובה כנגד מגוון רחב של מיקרואורגניזמים מסוכנים.

המדענים פיתחו תהליך מיוחד לציפוי סיבי קוולאר בחומר הקרוי אן-האלאמין אציקלי (acyclic N-Halamine), חומר קוטל-חיידקים אפשרי. אז הם חשפו דגימות סיבים מצופים ולא-מצופים לחיידק אשריכיה קולי, סטפילוקוקוס זהוב (Staphylococcus aureus), קַנְדִּידָה טרופיקאליס (Candida tropicalis, פטרייה), נגיף MS2, ונבגי בצילוס סבטיליס (Bacillus subtilis) – המחקים את מחלת הגחלת.

לאחר זמן קצר, כמות מיקרואורגניזמים גדולה נספגה לדגימות הסיבים הבלתי-מצופים, אך בסוג המצופה לא נראו כלל חומרים מזהמים, אומרים החוקרים. הציפוי ארוך-טווח ועמיד, יכול להיות משופעל מחדש ואינו מביא לכל אובדן בנוחות הסיב או בחוזקו, מוסיפים החוקרים.

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן