סיקור מקיף

500 מדענים בריטים חתמו על עצומה למניעת הפסקת ניסויים בבעלי חיים

המדענים אומרים כי הם מנסים להשתמש בחלופות לבעלי חיים היכן שהדבר רק ניתן

שרקנים
שרקנים

למעלה מ-500 מדענים ורופאים בבריטניה חתמו על עצומה התומכת בניסויים בבעלי חיים במחקרים רפואיים. הם חתמו על הצהרה ולפיה שיעור קטן אך חיוני מהמחקר הרפואי מערב ניסויים בבעלי חיים. ההודעה, שנוסחה על ידי החברה להגנת המחקר (RDS) איכזבה קבוצות הטוענות לדאגה לרווחת בעלי החיים. ביום שלישי, חווה בסטפורדשייר העוסקת בגידול חזירי גיאנאה למחקרים רפואיים אמר כי תחדול מכך לאחר איומים מצד פעילים למען בעלי החיים.

איום במוות

חווה נוספת, בבעלות משפחתית שהודיעה על הפסקת הפעילות היא חוות דארלי אוקס בניוצ'רץ' שהשרקנים שגדלים בה משמשים לפיתוח טיפולים בבעיות נשימה, כמו אסתמה.הבעלים והעובדים היו מטרה לאיומים, וכמה מהם גם קיבלו איומים ברצח במהלך קמפיין בן שש שנים. ההצהרה מיום רביעי, שאינה קשורה להחלטת חוות דארלי אוקס, פורסמה 15 שנה לאחר הצהרה דומה שפירסמה האגודה הבריטית לקידום המדע.

המפגינים טוענים כי ההצהרה לא כללה התייחסות לכאב ולצער שגורמים הניסויים בבעלי חיים.בין החותמים על העצומה המדעית שלושה חתני פרס נובל, 190 עמיתי החברה המלכותית וקולג' המחקר הרפואי, כמו גם 250 פרופסורים באוניברסיטה. ד"ר סיימון פסטינג, מנכ"ל RDS אומר: "אנחנו מרוצים מכך שאספנו למעלה מ-500 חתימות ממדענים, אנשי אקדמיה ורופאים מובילים בפחות מחודש. הדבר מראה את העוצמה והעומק של התמיכה למחקר הומני בבעלי חיים במדינה זו.

מחפשים חלופות

בהצהרה כותבים המדענים כי החוקרים צריכים לשמור על הרפואה ועל היתרונות המדעיים שהניסויים בבעלי חיים יכולים לספק. ואולם היא גם מצביעה על הצורך שלל המדענים לעשות כל מאמץ כדי להבטיח את רווחתם של בעלי החיים ולמזער את הסבל. בכל מקום בו הדבר אפשרי, נכתב בעצומה, חייבים להחליף את הניסויים בבעלי חיים בשיטות שאינן משתמשות בהן, ושמספר בעלי החיים המשתתפים בניסויים חייב לרדת.

התפיסה של החלפה, שכלול והפחתה יוצרים את עמוד השידרה של מדיניות הממשלה הבריטית בכל הקשור לניסויים בבעלי חיים. גם כל החותמים מתחייבים למלא מדיניות זו. "אנחנו נשתדל שלא להשתמש בבעלי חיים ונעשה מאמצים לחפש חלופות" אמר הגנטיקאי רובין לוול-בדג' מהמכון הלאומי למחקר רפואי בלונדון. "אולם, ללא המחקרים הללו לא היתה שום התקדמות במציאת טיפולים להקלת כאב, סבל ומחלות בבעלי חיים כמו גם בבני אדם" הוסיף.

אין התקדמות

בהודעה גם מבטיחים המדענים להיות פתוחים יותר באשר לניסויים, ולדאוג שהחוקרים יספקו מידע ברור ויקדמו דיונים רציונליים. ואכן לדברי ד"ר פסטינג בשנתיים האחרונות ישנה פתיחות גדולה יותר בקרב המדענים. הצהרת ה-RDS אינה מזכירה את הכאב, הנזק והלחץ שבו נתונים בעלי החיים המשתתפים בניסוי.

אתר חדשות וואלה מוסיף כי הודעת חוות דארלי אוקס התקבלה בתשואות בקרב פעילי בעלי חיים, אולם משרד המסחר והתעשייה הבריטי הגיב בתקיפות וגינה את התנהגות המפגינים. "זה לחלוטין לא מקובל שמיעוט קטן של פעילים בעלי חיים קיצונים יפתחו במסע של פחד ואיומים במאמץ למנוע מבודדים ומחברות לעסוק בעבודת החוקית והלגיטימית", אמר דובר המשרד.

גם באופוזיציה הסכימו עם עמדת הממשלה. הנציג השמרן שהחווה נמצאת במחוז הבחירה שלו תיאר את המפגינים כ"טרוריסטים של זכויות בעלי חיים" ואמר כי "זהו יום עצוב כשנראה, גם אם בטעות, שטקטיקות טרור הצליחו ושלטון החוק בארצנו נכשל". גם דובר המפלגה הליברלית-דמוקרטית, אוון האריס, כינה את הידיעה "ניצחון לטרור ולקיצונות".

"להמשיך עד שהם סוגרים, ואז לעבור למקום אחר"

בקהילת המחקר הבריטית הביעו דאגה חמורה מהשלכות ההתפתחות החדשה. "זה יהפוך את בריטניה למקום בו לא ניתן לבצע מחקר קליני רלוונטי", הזהיר רוג'ר מוריס, חוקר מוביל בקינגס קולג' בלונדון. הוא הוסיף כי "כשאנחנו מדברים עם עמיתים באירופה ובאמריקה, בריטניה נתפשת כמקום בו לא ניתן לבצע ניסויים בבעלי חיים". עם זאת, הוא הוסיף שהמצב טרם הגיע לנקודה שבה הוא משפיע על מאמצים לגייס חוקרים צעירים.

סיימון פסטינג, מהאגודה הבריטית הלגנת המחקר, אמר כי מחקרים בשרקנים – בעל החיים שגודל בחוות דארלי אוקס – הובילו ל-23 פרסי נובל לרפואה. "מחריד הוא שחבורה קטנה של פושעים קיצונים יכולים להביא לסגירתו של עסק לגיטימי המספק בעלי חיים למחקר רפואי".

דובר של הארגון "הצילו את השרקנים של ניוצ'רץ'", שהסכים להזדהות רק כ"ג'וני", אמר "זהו היום הנפלא ביותר בחיי. זהו ניצחון לבעלי החיים וזהו ניצחון מהותי לתנועה למען זכויות בעלי חיים. אני גאה במידה שלא תיאמן להיות חלק מהתנועה. זה מעורר דמעות. השרקנים הללו לא יצטרכו להיות כלואים למשך יום אחד נוסף עד סוף השנה".

ג'וני, שמפגין בצורה שלווה מול החווה זה שש שנים, אמר שלדעתו היתה זו התערובת של לחץ חוקי ולא חוקי שגרמה להחלטה. "תיאורטיקנים חברתיים מרבים לכנות את המחאה החוקית והלא-חוקית 'מהלומה כפולה'. הלקח הוא להמשיך ולהמשיך עד שהם סוגרים, ואז לעבור למקום אחר".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן