סיקור מקיף

האיש שהפך את הרפואה למדע

500 שנה להולדתו של אנדראס וסאליוס

אנדראס וסאליוס מנתח גופה. שער הספר De humani corporis fabrica. צילום: וויקימדיה
אנדראס וסאליוס מנתח גופה. שער הספר De humani corporis fabrica. צילום: וויקימדיה

ביום האחרון של שנת 1514 נולד בבריסל הרופא הפְלֶמִי אַנְדְרֶאַס וֶסַאלְיוּס, מייסד מדע האנטומיה המודרני. כבר במהלך לימודי הרפואה שלו בפאריס התקומם וֶסַאלְיוּס נגד השיטה ללימוד אנטומיה מכתבי הרופא היווני גַאלֶנוּס, בן המאה השנייה, שהתבססו בעיקר על ניתוח בעלי חיים. הוא התחיל לנתח גופות אדם שאסף מבתי קברות, והמשיך בכך כשהתמנה לפרופסור באוניברסיטת פַּדוּאָה באיטליה. הוא לימד אנטומיה בכמה וכמה אוניברסיטאות, תוך הדגמות מעשיות של ניתוחי גופות לעיני סטודנטים, ובהן נעזר ליצירת איורים מדוייקים, ולהדרכת אמנים שתיעדו את הפרים האנרטומיים החשובים. ב-1543 הוציא לאור את ספרו המפורסם De humani corporis fabrica " — "על מבנה גוף האדם" — שבעה כרכים של איורים אנטומיים מדוייקים, לפחות חלקם כנראה מעשה ידי יַאן וַאן קַלְקַר, תלמידו של טִיצִיאַן. הספר חולל מהפכה בתחום הרפואה ולימודי הרפואה, ועודד הסתכלות אנטומית מקצועית ואובייקטיבית.

חידושים רפואיים

התצפיות המדוייקות של וסאליוס, וסירובו להסתמך על האמונות המקובלות, הניבו לא מעט חידושים. בין השאר הוא הפריך את ההנחה (המבוססת על הסיפור התנ"כי) כי לגברים יש צלע אחת פחות מאשר לנשים; הוכיח כי מחיצות הלב אטומות (ולא מחוררות כפי שסברו) וגילה את מסתמי הלב; הוא תיאר במדויק את מערכת השרירים ואת השלד; תרם רבות להבנת מערכת הדם וזיהה מרכיבים חשובים במערכת העצבים.

קריירה חדשה

זמן קצר לאחר פרסום ספרו, מונה וסאליוס לרופאו של הקיסר קארל החמישי, שהיה גם מלך ספרד. הוא נאלץ להפסיק לעסוק במחקר האנטומי, ובילה 11 שנים במסעות עם הקיסר, בטיפול בפצועים ובחולים, ברקיחת תרופות ובהתכתבות עם רופאים אחרים. הוא לא ויתר לגמרי על המחקר, ופרסם מדי פעם מאמרים קצרים, למשל על צמחי מרפא, אך לא היה יכול לשוב להיקף המלא של המחקר. במשך השנים הוא גם נאלץ להדוף לא מעט התקפות של אנשי דת על ספרו – גם על התוכן, המטיל ספק בכמה מעקרונות הבריאה, וגם על ניתוח הגופות.

לאחר התפטרותו של קארל החמישי, המשיך וסלאליוס לעבוד בשירות בנו, פיליפ השני. הוא שחרר אותו כעבור זמן מה ברוח טובה, והעניק לו תואר כבוד ופנסיה נדיבה. וסאליוס ניצל את מעמדו ומצבו הכלכלי לצאת למסע — עליה לרגל לארץ הקודש. הוא הגיע בתום מסע ארוך לירושלים, ושם קיבל הודעה כי מוצעת לו משרת פרופסור באוניברסיטת פדואה. הוא שם פעמיו חזרה לאיטליה, אך ספינתו נקלעה לסערה ונטרפה ליד האי היווני זַקִינְתוֹס. וסאליוס הצליח להגיע לחוף, אך מת כעבור זמן קצר, והוא רק בן 50.

8 תגובות

 1. לא הקפדן מלמד.
  יש אי דיוק סתמי במשפט. הקורא הסביר ידע להשלים החסר בלי משים.

 2. אוקי – הגיוני. אם כך אוךי כדאי לשנות את המשפט השני ל: "הוא הגיע בתום מסע ארוך לירושלים, ושם קיבל הודעה כי מוצעת לו מחדש משרת פרופסור באוניברסיטת פדואה. הוא שם פעמיו חזרה לאיטליה, אך ספינתו נקלעה לסערה ונטרפה ליד האי היווני זַקִינְתוֹס. וסאליוס הצליח להגיע לחוף, אך מת כעבור זמן קצר, והוא רק בן 50"

 3. מאיר

  אין פה סתירה. חקר בפדואה עד 1543 לפחות , אחר כך עבד כרופא של קארל 5, אחר כך זמן מה כרופא של בנו של המלך , בתקופה זו לא היה בפדואה. לאחר מכן הוצע לו מינוי חדש, אותו לא מימש בגלל הטביעה.

 4. יש סתירה בכתבה.
  בהתחלת המאמר רשום: "הוא התחיל לנתח גופות אדם שאסף מבתי קברות, והמשיך בכך כשהתמנה לפרופסור באוניברסיטת פַּדוּאָה באיטליה"
  בסוף המאמר רשום: "הוא הגיע בתום מסע ארוך לירושלים, ושם קיבל הודעה כי מוצעת לו משרת פרופסור באוניברסיטת פדואה. הוא שם פעמיו חזרה לאיטליה, אך ספינתו נקלעה לסערה ונטרפה ליד האי היווני זַקִינְתוֹס. וסאליוס הצליח להגיע לחוף, אך מת כעבור זמן קצר, והוא רק בן 50"
  מתי בדיוק ואסליוס הועסק בפדואה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן