סיקור מקיף

אישוש להוקינג: חור שחור מלאכותי מאשש באופן כמותי את הטמפרטורה והאופי התרמי של קרינת הוקינג

צוות חוקרים מהפקולטה לפיזיקה בטכניון פיתח חור שחור מלאכותי בו הקול ממלא את תפקידו של האור. באמצעות פיתוח שיטה למדידת הספקטרום של קרינת הוקינג, הם מצאו כי חורים שחורים מלאכותיים אכן פולטים קרינה בדומה לאובייקט חם רגיל, כפי שקבעו תחזיותיו של הוקינג

פרופ' ג'ף סטיינהאור. צילום: ניצן זוהר, דוברות הטכניון
פרופ' ג'ף סטיינהאור. צילום: ניצן זוהר, דוברות הטכניון

במהלך הקריירה שלו כפיזיקאי תיאורטי וכקוסמולוג, סטיבן הוקינג המנוח סבר כי חורים שחורים – תופעה בחלל אשר לה מסה עצומה ואשר הינה בלתי נראית ובעלת כבידה כה חזקה עד כי דבר, גם לא אור, אינו יכול לברוח מאחיזתה העמוקה והאפלה – פולטים קרינה. לקרינת הוקינג זו אמור להיות ספקטרום תרמי, בדומה לקרינה הנפלטת מכל אובייקט חם. הטמפרטורה של קרינת הוקינג אמורה לעלות בקנה אחד עם הטמפרטורה שחזה האסטרופיזיקאי יעקב בקנשטיין המנוח.

כעת, צוות חוקרים מהפקולטה לפיזיקה בטכניון פיתח חור שחור מלאכותי בו הקול ממלא את תפקידו של האור. באמצעות פיתוח שיטה למדידת הספקטרום של קרינת הוקינג, הם מצאו כי חורים שחורים מלאכותיים אכן פולטים קרינה בדומה לאובייקט חם רגיל, כפי שקבעו תחזיותיו של הוקינג. מאמר המסביר את מחקרם פורץ הדרך התפרסם בגיליון כתב העת Nature מה30 במאי 2019.

לפני כמעט ארבעה עשורים, הוצעה תיאוריה לפיה ניתן יהיה לבנות חורים שחורים מלאכותיים ולמדוד באמצעותם את הפיזיקה של קרינת הוקינג, סוג של קרינה תרמית, שאת קיומה חזה הוקינג בשנות השבעים של המאה ה-20 וכיום נקראת על שמו. אולם, היו אלה משימת יצירת חור שחור מלאכותי ומציאת דרכים למדידת הספקטרום של קרינת הוקינג והטמפרטורה שלה, אשר הובילו לפריצת הדרך האחרונה. "החור השחור המלאכותי שלנו מאשש את האופי התרמי (התרמיות) של קרינת הוקינג", הסביר ראש צוות המחקר, פרופ' ג'ף סטיינהאור. "בנוסף, מצאנו כי הטמפרטורה נקבעת לפי הכבידה המלאכותית על פני השטח של החור השחור המלאכותי, בהתאמה גם כן לתחזיותיו של הוקינג".

הצלחת מחקרם מעניקה הבנה מעמיקה נוספת על אופיים של חורים שחורים, אחד הסודות הכי פחות מובנים של היקום. הרעיון של אובייקט בחלל בעל שדות כבידה כה חזקים אשר אור לא יכול לברוח הוצע עוד במאה ה-18. התיאוריה המודרנית הראשונה אודות קיומם של חורים שחורים התפתחה בשנת 1916, אך לא פותחה במלואה ונחשבה במהותה למתמטית בלבד עד לאמצע שנות ה-60 של המאה ה-20, אז עלו תאוריות בעקבות הבנת מנגנון הקריסה של כוכבים מאסיביים. למרות שלא ניתן היה לראותם, במהרה שררה תמימות דעים כי חורים שחורים קיימים במרבית הגלקסיות.

לאחר עשור בו למדו על התופעה והבעיה, צוות החוקרים שיפר בהתמדה את הכלים הניסיוניים שלו בשלושת השנים האחרונות. המטרה הייתה לא רק ליצור חורים שחורים מלאכותיים, אלא גם לפתח שיטות מדידה לבדיקת התחזיות של הוקינג. כדי להגיע למסקנותיהם, הם חזרו על ניסוי קרינת הוקינג 7,400 פעמים כאשר לכל "ריצה" התקבל פרופיל צפיפות, מהם חישבו החוקרים ערכים ממוצעים.

"עבודות תאורטיות, בשילוב עם מחקרנו ארוך הטווח על הנושא, אפשרו את התצפית של קרינת הוקינג ספונטנית בחור שחור מלאכותי", מדווח סטיינהאור. "השיפורים במערכת הניסוי שלנו אפשרו לנו למדוד את התרמיות של ספקטרום הוקינג ולהשוות את הטמפרטורה לתחזיתו של הוקינג, לפי הכבידה על פני השטח".

על פי החוקרים, טמפרטורה זו (כפי שנחזתה) יוצרת קשר מעניין בין התאוריות של הוקינג לתאוריות של האסטרופיזיקאי יעקב בקנשטיין. בשנת 1972, בקנשטיין הציג גם כן תאוריה אודות התרמודינמיקה של חורים שחורים. "למרבה הפלא, על אף שחישוביהם התבססו על רעיונות שונים מאוד, הוקינג ובקנשטיין הגיעו לאותה המסקנה כי הטמפרטורה נקבעת לפי הכבידה על פני השטח של החור השחור", אמר סטיינהאור. "אנו איששנו את תחזיותיהם".

בעוד הגילוי של הפיזיקאים מהטכניון שופך אור על אופיים של חורים שחורים מלאכותיים באמצעות מדידת ספקטרום הקרינה הנפלט (בדומה מאוד לספקטרום הנפלט מאובייקט חם רגיל), רמות הקרינה הנמוכות לא רק מאששות את התאוריה של הוקינג, אלא גם עשויות להוביל למחקר המשך.

על פי סטיינהאור וצוותו, ממצאיהם מעניקים רמזים לא רק על אופיים של חורים שחורים אמיתיים, אלא גם על "פרדוקס המידע". על פי הוקינג, הקרינה והספקטרום התרמי שלה מכילים מעט מאוד מידע. רעיון זה הוא הבסיס לפרדוקס המידע המעלה שאלות כגון: מה עולה בגורלו של מידע הנופל לתוך חור שחור אמיתי? האם הוא נעלם מהיקום? ואם לא, לאן הוא הולך?

החוקרים מצאו כי הספקטרום של קרינת הוקינג אכן תרמי. לכן, פרדוקס המידע נשאר בלתי פתור וחוקרים עתידיים יצטרכו לחפש תשובות במקומות אחרים כדי לפצח את חידת פרדוקס המידע.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. במאמר הזה יש כל כך הרבה חורים שעדיף שלא היה נכתב בכלל – איזה חור ? כמה חור ? איפה עשו אותו ? איך הוא לא בלע את כדור הארץ ? מה זה לעזאזל חור שחור בגלי קול ?

 2. חסר:
  1. ההסבר של אותה מערכת קולית (התאבכות הורסת? בידוד? משהו אחר)
  2. הקשר שלה לחורים שחורים
  3. הוכחה שניתן בכלל להסיק ממערכת כזאת על גלי אור.

  מה זה ספקטרום תרמי?

 3. "מה עולה בגורלו של מידע הנופל לתוך חור שחור אמיתי? האם הוא נעלם מהיקום? ואם לא, לאן הוא הולך?" – רק ישראל שפירא יודע לענות על שאלות כאלה

 4. לא ברור מהמאמר איך יתכן שקרינת הוקינג נוצרת בתחום גלי הקול. המהות של קרינה זו היא כי זוג חלקיקים הנברא כל הזמן מהקצף הקוונטי נוצר כאשר אחד מבני הזוג נמשך בחזרה לתוך אופק האירועים ואילו השני יוצא מאופק האירועים. (כל היצירה היא באופק האירועים). אותו חלקיק שיוצא הוא הקרינה של הוקינג. התאוריה היא כי כתוצאה מקרינה זו החור השחור מאבד ממסתו ובסופו של דבר יתאייד אם כמובן הוא לא קולט מבחוץ חומר חדש. מה שלא ברור מהניסוי הוא איך יצרו מצב של זוג חלקיקים כזה

 5. אני מניח על סמך תגובתם של רפי ושל גיא, שאינם מתמצאים לא באסטרופיזיקה ולא בתורת הקוונטים.
  ככלל, המכחישים נוהגים ומאז ומעולם להציף את הנושא ב'מידע' ו'עובדות', שאינן בדוקות במקרה הטוב
  והוכחתן חלה על המקבל (הקורא במקרה זה) ולא על השולח (הכותב). מדע אמתי איננו מתנהל כך.
  יתר על כן: הפיזיקה איננה מדע אבסולוטי כמו למשל המתמטיקה (שהיא דרך אגב, השפה שבה 'מדברת' הפיזיקה). אם לדוגמה יבוא מחר סטודנט ממעבדה עלומה ויוכיח שאיינשטיין טעה וניתן יהא לחזור על הוכחתו באופן עקבי ובלתי תלוי במעבדות אחרות, אזי עולם הפיזיקה ישתנה בהתאם.
  הניסוי שמדובר בו, הוא אחד מהרבה סימולציות וניסויים מחשבתיים בנושא, שכן איננו יכולים כיום בפועל להגיע ולבדוק במעבדה את הקורה והנעשה בחורים שחורים

 6. תיאוריית ההיפוך הכללי. הפתרון הוא שהכל הפוך. היקום הוא מערכת של "חלל" שהוא הקיים ושל "חומר" שהוא הריק. והם משולבים במערכות מורכבות. החומר שאנו מכירים מורכב מערכת של מעט מאוד ריק בתוך החלל המלא. האור הוא תנודה בחלל. כוח המשיכה הוא כוח הדחיסה. חום וקור קרינה אור הכל יכול להיות מוסבר באופן ההפוך. גם חור שחור ואי הימלטות האור ממנו והקרינה בטמפ פני השטח.
  כל הכוחות הידועים הם ביטויים של הדינמיקה בין היש והאין.

 7. הפתרון הוא שהכל הפוך. היקום הוא מערכת של "חלל" שהוא הקיים ושל "חומר" שהוא הריק. והם משולבים במערכות מורכבות. האור הוא תנודה בחלל. כוח המשיכה הוא כוח הדחיסה. חום וקור קרינה אור הכל יכול להיות מוסבר באופן ההפוך. גם חור שחור ואי הימלטות האור ממנו והקרינה בטמפ פני השטח

 8. מדען שמשחק עם חורים שחורים מלאכותיים, דינו למצוא את עצמו בתוך אחד מהם. לא לנסות לשחזר את הניסוי בבית!

 9. בולשיט אחד גדול… חור שחור מלאכותי, אישוש התיאוריות של הוקינג מצריך זמן ארוך בצורה שלא ניתנת לתפוס.
  הונאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן