סיקור מקיף

מנהל מבת חלל: חברה זרה תבנה את עמוס 8

במהלך דיון בוועדת המדע הציג עפר דורון כי בהעדר תקצוב, מכרז לבניית לוויין התקשורת יצא לדרך: “החל פיזור צוותי התכנון, הרכש נעצר ובקרוב תיעצר הפעילות כולה”. נציגת משרד האוצר: “בוחנים את הצורך בתקציב גדול יותר למרות שהלוויין קטן יותר מקודמו”. יו”ר הוועדה, ח”כ אורי מקלב: “איננו יכולים להיות תלויים בלוויינים זרים, בטח לא בעתות חירום”

שר המדע אופיר אקוניס ומנכ"ל משרדו פרץ וזאן בישיבת ועדת המדע של הכנסת, 10/7/17. צילום יח"צ
שר המדע אופיר אקוניס ומנכ”ל משרדו פרץ וזאן בישיבת ועדת המדע של הכנסת, 10/7/17. צילום יח”צ

עופר דורון מנהל מבת חלל אמר אתמול בישיבת ועדת המדע של הכנסת כי כפי שהדברים נראים כעת, חברה זרה תבנה את עמוס 8 ולא התעשייה האווירית.
בישיבה השתתף גם שר המדע אופיר אקוניס, שדיווח על פעילות משרדו (ראו בהמשך). השר השיב לשאלת יו”ר הוועדה, ח”כ מקלב לגבי עתיד תחום לוויני התקשורת בישראל, תחום שספג פגיעה קשה עם התפוצצות הלוויין עמוס 6. “אנחנו מחכים להחלטה של שר האוצר לגבי המימון של התוכנית שהגיש מנכ”ל המשרד עם הצוות המקצועי שהתכנס בעקבות ההתפוצצות. אחרי שנקבל אור ירוק ונדע שיש כסף נביא לקבינט” ציין ח”כ אקוניס.

ח”כ מקלב: “קיימנו דיונים בנושא, פנינו בכתב לשר האוצר וציינו שנושא לווייני התקשורת צריך להיות משימה לאומית, זהו צורך אמיתי של המדינה. אנחנו לא יכולים להיות תלויים בלוויינים זרים, בטח שלא בעתות חירום. מידע הרגיש לנו ושירותי התקשורת שלנו אינם יכולים להיות בידי זרים, זה נושא לאומי וציבורי”.

עופר דורון, מנהל מבת חלל: “חלפו 7 חודשים מאז פרסמה הוועדה את מסקנותיה, הלווייניים ממשיכים להסתובב סביב העולם ולא מחכים למדינת ישראל. אנחנו משלמים הרבה כסף על החכרת הלוויין שמחליף את עמוס 6. לצערי יצא מכרז בין לאומי ללוויין שיחליף אותו – עמוס 8, ומי שתזכה תהייה חברה בין לאומית ובזה ייסתם הגולל על יכולת ישראל בלווייניות תקשורת. התחלנו לפזר את הצוותים שעמלו על תכנון עמוס 8, אני מאמין שבתקופה הקרובה נעצור את כלל הפעולות בנושא זה. את פעולות הרכש כבר עצרנו”.

מיכל גבע, אגף תקציבים, משרד האוצר: “התקציב לנושא החלל עומד על 80 מיליון ש”ח בשנה הבאה, גידול משמעותי מהעבר. יש נכונות של הממשלה עם המשרדים השונים בכללם ביטחון, אוצר ומדע לשים לפחות את אותו תקציב שניתן על עמוס 6. יש צורך בתקציב גדול יותר למרות שהלוויין קטן יותר ואנחנו בהידיינות כדי להבין זאת. יש גם את עניין הביטוח של הלוויין הקודם”.

פרץ וזאן, מנכ”ל משרד המדע: “סוגיית הביטוח נבחנת, במידה ויתקבלו כספים כמובן שהם ירדו מהעלויות, מדובר על כ-100 מיליון ש”ח. אמרת שכל המשרדים מסכימים לשים את אותם סכומים, השאלה האם האוצר מוכן לשלם את אותו סכום”.

יו”ר הוועדה סיכם את הדיון: “הדברים שיקפו גם את פעילות המשרד והערכה לפעילות וכן דברים שעל סדר היום. יש לשים דגש על בירוקרטיה לעניין מדענים צעירים, על נושא החלל לו נקדיש זמן ומאמץ, נושאי תקציב למחקר ופיתוח ועוד. נמשיך ללוות ולסייע ככל שניתן, כאמור זה שאנחנו מדינה מובילה בתחום לא מבטיח לנו עתיד זהה ואסור לעצור”.

דיווח שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס

ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה אתמול דיון בנושא ‘הצגת שר המדע והטכנולוגיה את פעילות משרדו’. יו”ר הוועדה, ח”כ אורי מקלב: “הדיווח של השר סמוך לביקורו של ראש ממשלת הודו, שם נחשפנו במקצת למה שלישראל יש להציע למדינה כמו הודו, מדינה של מיליארד ו-300 אלף אזרחים, בעיני זה פלא. זו כמובן לא המדינה היחידה, כוועדה אנחנו נחשפים לקשרים ולהערכה הגדולה בעולם, יש ביקוש גדול מצד פרלמנטים בעולם להיפגש עם הוועדה ורצון רב ללמוד מאתנו. יש לנו חובה כפולה ומכופלת לשמור על כך, אם לא פועלים ומשקיעים, במהירות ניתן לאבד את ההובלה ולהיוותר מאחור”.
שר המדע והטכנולוגיה, ח”כ אופיר אקוניס: “זו הופעה שמינית שלי כשר מדע בפני הוועדה הזו, נדמה לי שזה שיא עולמי. אני פועל כך בכדי להביא בפני הציבור את פעילות המשרד, דבר שלדאבון הלב לא מקבל עדיפות בסיקור העיתונות הכללית ויש הרבה מאוד מה לדווח”.
שר המדע הציג בפתח דבריו את פרויקט אפתח קייטנת המדע בהן נרשמת השנה שיא השתתפות -15,000 ילדים ב-144 רשויות, בכל האזורים ובכל המגזרים: “אנחנו פועלים לחשיפה הנגשה ועידוד מצוינות בקהילה בתחומי המדע והטכנולוגיה במגוון מיזמים, לא יכול להיות שזה יהיה מרוכז אחד ובסוג אחד של אוכלוסייה. יש מיקוד במגזר הערבי, המגזר לא ידע תנופה כזו מאז קום משרד המדע. ילדי נצרת, אריאל, עופרה ושדות נגב לא נופלים מאף ילד אחר בארץ. עם גאונות כזו העתיד של ישראל מובטח בכל רמה”.
ח”כ אקוניס הציג כי תוכנית סל המדע, במסגרתה מתקצב המשרד תוכניות העשרה של רשויות מקומיות בנושאי המדע והטכנולוגיה בתחומי המדעים, תתוקצב ב-2012 ב-178 רשויות בסך של 35 מיליון ₪, והצפי ל- 2018 הינו לפעילות ב-214 רשויות בסך כולל של 45 מיליון ₪.
“ב-2010 תקציב המשרד עמד על 120 מיליון ₪ שזו בושה, היום אנחנו נושקים לחצי מיליארד ₪. אני נפגש היום עם שר האוצר, אבקש תוספת. תקציב המשרד איננו מספיק, הוא הולך וגדל אך לא מספיק כדי לספק את צרכי כלל אזרחי ישראל” הוסיף אקוניס.
שר המדע התייחס גם לקידום המו”פ בישראל ולתקצובו הגבוה אי פעם, למלגות שנועדו להתמודד עם תופעת בריחת המוחות ולטענות לבידוד מדיני, והציג מנגד הסכמים בילטרליים כמעט בכל יבשות העולם והזמנות לביקורים ברוח זו ביעדים שונים בעולם.

7 תגובות

 1. זאת ועוד: כאשר תקציב המדע מופנה ל”הוכחת הקשר בין העם היהודי לירושליים” (אגב, למה לא להוכחה שאין חבורה של זקני ציון שמנהלת את העולם?) לא נשאר יותר מדי לזוטות כמו לווינים שבכלל לא מוזכרים בתנ”ך.

 2. משפט השבוע: “יש צורך בתקציב גדול יותר למרות שהלוויין קטן יותר ואנחנו בהידיינות כדי להבין זאת”. באמת קשה לה להבין את הפרדוקס? ובאמת הדרך להבין היא “התדיינות”? על זה נאמר “תלכו להתדיין”.

 3. אני לא מבין איך עם כל מאגרי הגז הגדולים שמצאנו מול חופי הארץ, ועיסקאות הענק בתחום הנשק עם הודו ומדינות נוספות אין לנו כסף לתעשיית החלל? לאן הולך כל הכסף?

 4. קצת מזכיר את עצירת פרוייקט הלביא.
  אולי זה נכון מבחינה כלכלית , אבל רע מהרבה בחינות אחרות .
  פגיעה בתעשייה האווירית ובכל התעשייה התומכת בה, פיטורי עובדים, פגיעה בעצמאות הטכנולוגית הישראלית, פגיעה תדמית הטכנולוגית הצבאית וההרתעתית… ועוד…
  מדינות אחרות כמו איראן והודו והפקיסטן וצפון קוריאה … הבינו שכדי ליצר הרתעה ולשים את עצמם במרכז החזית המדינות בעלות יכולות מסוכנות ושלא כדאי להתעסק איתם .. הם צריכים לפתח טכנולוגיה גרעינית טילית ,חללית… גם אם אין הצדקה כלכלית לכך. גם אנחנו חשבנו ככה פעם, ואנחנו הולכים ומאבדים את זה.

 5. נוסטרדמוס,

  רשום שההחלטה לבנות את הלווין בחו״ל נובעת מבעיות תקציב, איך בדיוק בנייה של פלטפורמת שיגור ימית (שזה אומר עוד תקציבים) תפתור את הבעיה?

 6. למה ישראל לא תקנה או תבנה פלטפורמה ימית לשיגור רקטות כבדות וכך העצמאות תהיה מלאה במקום ההסתמכות על כל מיני אלון מאסקים ולחבלות אפשריות במדינות זרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן