סיקור מקיף

עמוס 7 יספק יכולות תקשורת לפרויקט הישראלי לדימוי משימה על מאדים

הלוויין עמוס-7 של חלל-תקשורת, מפעילת לווייני עמוס, יספק שירותי תקשורת לוויינית בניסוי שיתקיים במסגרת המיזם להקמת תחנת אימוני הסימולציה בתנאי כוכב הלכת מאדים של חברת D-MARS. 

עמוס 7 שוגר במקור כ-AsiaSat 8, ואחר פיצוץ עמוס 6 הושכר על ידי חלל תקשורת. מקור: SS/Loral.
עמוס 7 שוגר במקור כ-AsiaSat 8, ולאחר פיצוץ עמוס 6 חלל תקשורת שכרה אותו כתחליף. מקור: SS/Loral.

תחנת D-MARS אשר תוקם בחודש הקרוב במכתש רמון תדמה את התנאים של משימת חקר מאדים כדי להבין טוב יותר את חוויות האסטרונאוטים ולמצוא פתרונות לאתגרים שעשויים לעלות במהלך משימות חלל מרוחקות במיוחד. התחנה תמוקם בדרום הארץ ליד מכתש רמון, ונועדה לקדם את חקר החלל, המדע והטכנולוגיה בישראל על ידי יצירת תשתית לאקדמיה, מחקר ופיתוח טכנולוגי.

במסגרת הניסוי תבוצע תקשורת בין האסטרונאוטים המתאמנים באתר המדמה את התנאים על מאדים בקרבת מכתש רמון, למרכז שליטה ובקרה הנמצא באתר אחר. משימה זו, אשר תתבצע בשיתוף עם הפורום האוסטרי לחלל (OeWF), נועדה לבחון סוגיות בתקשורת בין-כוכבית ארוכת טווח וכן לבחון את האתגרים העולים ממשימות חלל מאוישות.

תחנת האימונים תספק מרחב ייחודי לחקר החלל בשל הדמיון שלו לסביבה הטבעית של מאדים מבחינת גיאולוגיה, צחיחות ובידוד. המשימות בתחנה ידמו משימות למאדים או לכוכבי לכת אחרים. האסטרונאוטים המתאמנים, אשר כונו “רמונאוטים”, יחיו כאסטרונאוטים אמיתיים עם שגרה יומית, מזון ותקשורת כפי שיהיה צפוי במהלך משימות בין כוכביות אמיתיות, כולל לבישת חליפת חלל כאשר יוצאים אל מחוץ למרחב המחיה הפיזי.

הדמיה של מבנה ההביטאט. צילום יח"צ.
הדמיה של מבנה ההביטאט. צילום יח”צ.

ד”ר הלל רובינשטיין, מנהל פרויקט D-MARS, מסר: “פרויקט D-MARS מציב את ישראל בחזית חקר החלל, ובמיוחד מאדים. עם הלוויין עמוס-7 אנו מוסיפים מאפיין של תקשורת בין-כוכבית לניסויים שלנו תוך הדגשת האתגרים השונים שהאסטרונאוטים המתאמנים עשויים להתמודד עמם. משימה זו נעשית בשיתוף פעולה עם פורום החלל האוסטרי, אשר ינהל ניסוי מקביל ביחד עם תחנת D-MARS.”

דוד פולק, מנכ”ל חלל-תקשורת, מסר: “אנו נרגשים ומברכים על ההזדמנות לקחת חלק בפרויקט D-MARS. כאשר אנו מסתכלים אל העתיד, חובתנו לטפח את הדור הבא של מומחי חקר החלל. עמוס-7 ימלא תפקיד חשוב בקידום ידע החוקרים על תקשורת מבוססת חלל.”

ראו עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן