סיקור מקיף

אמזון ווב סרוויסס הכריזה על חוות הרוח השנייה שלה באוהיו

אמזון ווב סרוויסס (AWS) של חברת אמזון הכריזה על חוות הרוח השנייה שלה באוהיו – Amazon Wind Farm US Central 2. זהו הפרויקט הגלובלי החמישי לאנרגיה מתחדשת של AWS, השני באוהיו. חוות הרוח החדשה  צפויה לייצר יותר מ-530,000 מגה-וואט-שעה (MWh) אנרגיה בשנה, מספיק כדי לספק אנרגיה ל-50,000 בתים בשנה.

חוות רוח באיידהו, ארצות הברית. תצלום: ממשלת ארה"ב / ויקימדיה.
חוות רוח באיידהו, ארצות הברית. תצלום: ממשלת ארה"ב / ויקימדיה.

אמזון ווב סרוויסס (AWS), חברה של Amazon.com, הכריזה על Amazon Wind US Central 2, חוות רוח חדשה בהיקף ייצור של 189 מגה-וואט במחוז הרדין ((Hardin באוהיו, שתפיק 530,000 מגה-וואט-שעה אנרגיית רוח בשנה, החל מדצמבר 2017. אמזון חברה ל-EverPower, חברה מובילה בפרויקטים בתחום אנרגיית רוח, אשר תבנה ותתפעל את חוות הרוח החדשה שתהיה בבעלותה. זהו פרויקט אנרגיה מתחדשת החמישי של AWS בארה"ב (וחוות הרוח השנייה שלה באוהיו), שיספק אנרגיה לרשת החשמל המשרתת את מרכזי הנתונים של AWS הממוקמים באזורי אוהיו וצפון וירג'יניה. כאשר תושלם הקמת חוות הרוח החדשה, יפיקו חמישה פרויקטי האנרגיה המתחדשת של AWS היקף כולל של 2.2 מיליון מגה-וואט-שעה בשנה, שווה ערך לצריכת החשמל השנתית של כ-200,000 בתים בארה"ב.

בנובמבר 2014 חשפה AWS את מחויבותה ארוכת הטווח, להגיע ל- 100 אחוזי שימוש באנרגיה מתחדשת עבור מתקני התשתיות הגלובליות שלה. במהלך השנתיים האחרונות, הודות ליוזמות שאפתניות, השיגה AWS מעל ומעבר למטרתה להגיע ב-2016 לשימוש ב-40 אחוז אנרגיה מתחדשת, וקבעה יעד חדש של הפעלה תוך שימוש ב- 50 אחוז אנרגיה מתחדשת עד סוף 2017.

בנוסף להשקעה בפרויקטים סולאריים ופרויקטים של רוח, שמספקים יותר אנרגיה מתחדשת לרשתות החשמל שמפעילות את מרכזי הנתונים של ענן AWS, ממשיכה החברה  לחדש את המתקנים ושירותיה, כדי להגביר את יעילות האנרגיה, כמו גם לקדם מדיניות פדראלית ושל מדינות בארה"ב, במטרה ליצור סביבת אנרגיה מתחדשת אוהדת. לדוגמא, באוהיו אמזון תומכת בשינויים בחוק המקומי העוסק במרחק המינימלי בין טורבינות רוח תעשייתיות לאזורי מגורים, כדי לעודד יותר השקעות בפרויקטים של אנרגיית רוח מתחדשת.

פרויקט רוח שני זה באוהיו מצטרף ל- Amazon Wind Farm US Central (עם היקף ייצור של 100 מגה-וואט) במחוז פולדינג, עליו הכריזה AWS בנובמבר 2015, אשר יתחיל לייצר אנרגיית רוח במאי 2017. פרויקטים אחרים של AWS בארה"ב בתחום אנרגיה מתחדשת, כוללים חוות רוח באינדיאנה (100 מגה-וואט) וחוות רוח בווירג'יניה (80 מגה-וואט) – שתיהן כבר מפיקות חשמל. חוות רוח בצפון קרוליינה (280 מגה-וואט) נמצאת בבנייה וצפויה להתחיל לייצר חשמל עד דצמבר 2016.

"אנחנו ממשיכים להיות מחויבים להשגת המטרה ארוכת הטווח שלנו – הפעלת הענן של AWS עם 100 אחוז אנרגיה מתחדשת", אמר פטר דסאנטיס (Peter DeSantis), סגן נשיא תשתיות ב- AWS. "יש דברים רבים הכרוכים בהפיכת חזון זה למציאות, כולל ממשלות שיישמו מדיניות מעודדת ייצור אנרגיה מתחדשת חסכונית, עסקים שקונים אנרגיה זאת, פרויקטים מתחדשים כלכלית משותפי הפיתוח שלנו וחברות חשמל, כמו גם חדשנות טכנולוגית ותפעולית שמקדמת יעילות רבה יותר בתשתית הגלובלית שלנו. אנחנו ממשיכים לדחוף בכל חזיתות אלה, כדי להקדים את השגת יעדי האנרגיה המתחדשת שלנו".

מעבר ליוזמות הקיימות שמתמקדות באספקת אנרגיה לתשתית הגלובלית של AWS, משקיעה אמזון במספר פעילויות אנרגיה נקייה אחרות ברחבי  החברה. דוגמאות לפרויקטים נוספים כוללות את חוות הרוח של אמזון בטקסס (253 מגה-וואט), גגות ירוקים ופרויקט אנרגיה שמשתמש באנרגיה ממוחזרת לחימום משרדי אמזון בסיאטל.

למידע נוסף על יוזמות הקיימות של אמזון: www.amazon.com/sustainability

2 תגובות

  1. בארץ יש מיזמים בחזית המדע באנרגיה מתחדשת. חוות סולריות, חווה תרמית עם ארובת רוח בגובה מאות מטרים (אולי חצובה במערה), פרויקט גלבוע שמעלה מים בשאיבה למעלה הגלבוע בערב, ומוריד מים בבוקר ליצירה הידרואלקטרית – בשעות תעריף גבוה, והרווח בא מהפער בתעריפים בין שעות. ויש עוד ועוד מיזמים. ניתן גם לדווח על מה שקורה בארץ. היקף כל החשמל הסולרי באילת והערבה עד 2020 מתח עליון (400 קילו-וולט, 160 קילו וולט) מתוכנן להגיע ל 500 מגה-וואט. זה מהרצאה על תקלת קצר באיזור אילת – שנותחה מדעית בכלי סימולציה. זהו היקף של תחנת כוח קטנה או 1/2 תחנת כוח גדולה. בגרמניה המדינה מציעה מענק עד 30,000 יורו לכל אזרח שירכוש מצברים לאגירת אנרגיה דוגמת אלו שטסלה מוכרת. ישנם חקלאים בישראל שהפסיקו לגדל עופות בלול ומגדלים חשמל עד גג הלול. בלי לעשות כלום הם מרוויחים עד 14,000 ש"ח בחודש. זה אגב גם צריך יהיה להכניס למודל כלכלי. המשק לא יצמח מחקלאים שמפסיקים לייצר ומקבלים מהמדינה מחיר חשמל. הארץ כולה רוחשת בתנופת אנרגיה מתחדשת – יש מה לדווח.

  2. בארץ הוכרז על פתיחת שוק ל 10,000 רשיונות לאנרגיה מתחדשת בשבוע שעבר. כמו כן מוקמת חוות רוח שניה ברמת הגולן. זה פוגע ביצרני חשמל גדולים, שגם אותם צריך. אבל בגרמניה זה הביא לכך שבקיץ בממוצע יש 50% אנרגיה מתחדשת רובה סולרית, ובשיא 78%. זה גם הביא לכך שיצרני חשמל גדולים בשיטות הדלק השונות פנו לממשלה והסבירו שאם זה יימשך כך הם סוגרים. אי-אפשר בלי יצרנים גדולים. אנרגיה מתחדשת איננה מאפשרת ייצור לפי צריכה והתמודדות עם צריכת שיא. גרמניה שהיא שדה ניסוי למודלים טכנו-כלכליים כמו גם טקסס – מחפשת כעת שביל זהב. השבוע היה כנס חשמל ואלקטרוניקה 2016 באילת השנתי והיה פרופסור מאוניברסיטת פרינסטון שהעביר סדנאות במשק אנרגיה פתוח. שמואל אורן. יהיה נחמד אם אבי יבוא פעם בשנה לכנס. רצים בו 300 הרצאות מדעיות/טכנולוגיות ובטוח תמצא שם דברים חדשים לדווח עליהם. השבוע יש כנס IEEE 2016 באילת וגם אני מרצה שם כדוקטורנט. תמצא שם חידושים ישראליים בכל תחומי ההנדסה מכל האוניברסיטאות. הכנס קורא פעם בשנתיים. אוכל לשלוח לך תוכניה. כדאי לדווח – אילו כנסים בינלאומיים ברמה גבוהה מאד בהשתתפות פרופסורים מהעולם. היה למשל פאנל מנייה חכמה בכנס חשמל 2016 (smart grid) שהביא 5 מרצים מן העולם, חלקם דוקטורים, שהסבירו מודולים שונים ברשת חכמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן