תדפיס לי בית בבקשה

הטכנולוגיה היקרה להדפסה בתלת ממד שימשה עד כה בעיקר כדי להכין דגמים במשרדי אדריכלים או אבות טיפוס למהנדסי בניין * אולם, אתר אינטרנט ראשון להדפסה בתלת ממד נמצא כבר בפיתוח, והמחירים יורדים בהדרגה

מדפסת תלת ממדית
מדפסת תלת ממדית

תומאס קלבורן, InformationWeek
הייצור השולחני נמצא כבר בפתח – בזכות שיפורים בטכנולוגיה להדפסה בתלת ממד. כפי שבשנות השמונים הגיעו מדפסות הלייזר מלשכות השירות לבתי המשתמשים, וחוללו את המהפכה של ההוצאה לאור בשולחן העבודה, כך עומדות כעת המדפסות התלת ממדיות – אשר מתרגמות קובצי מחשב למבנים תלת ממדיים – לשנות את האופן בו מתכננים ומייצרים מוצרים רבים.

"אני סבורה שאנו כבר בעיצומו של התהליך" – אומרת דינה בראון, סגנית נשיא בחברת Alchemy Models, שמכינה דגמים לאדריכלים. "מחירי המדפסות יורדים ואיכות התוצרת עולה. לאדריכלים חשוב מאוד להמחיש את הבית שהם מציעים ללקוחות, וההדפסה בתלת ממד מאפשרת להכין במהירות דגמים מרשימים".

חברת Alchemy Models משתמשת במדפסת Spectrum Z510 של חברת Z Corp, אשר מדפיסה דגמים תלת ממדיים באבחנה של 600 dpi. המדפסת אינה זולה במיוחד – היא עולה 49,900 דולרים – אך בעשר השנים הקרובות צפויים המחירים לרדת מדי שנה. חברת Z Corp מציעה גם דגם פשוט יותר, במחיר של 19,900 דולרים.

ההכנסות של חברת Z Corp עלו בשנת 2005 בשיעור של 50% והסתכמו ביותר מ-30 מיליון דולרים. על לקוחותיה נמנות החברות BMW, בואינג, דיימלר קרייזלר, פישר פרייס, פורד, נאס"א, נורת'רופ גרומן, פורשה וסוני, וכן אוניברסיטאות הרווארד, MIT וייל.

כעת שוקדים בחברת Z Corp על פיתוח הפרויקט הראשון להדפסה בתלת ממד שמיועד לציבור הרחב – אתר אינטרנט בשם Cosmic Modelz, בו יכולים ילדים להזמין דמויות תלת ממדיות שמעוצבות בתוכנה מיוחדת. האתר אמור היה להתחיל לפעול בסוף הקיץ האחרון, אך השקתו נדחתה – מסר דובר החברה.

אם עד כה שימשה ההדפסה התלת ממדית בעיקר בשלבי הפיתוח של אבות טיפוס ודגמים, הרי שכעת היא משמשת יותר ויותר גם לייצור של מוצרים סופיים – אומר רוג'ר קלסולו, מנהל לפיתוח שיווקי בחברת Z Corp. השימוש בטכנולוגיה רווח, על פי קלסולו, באדריכלות וברפואה.

"אפשר להדפיס בתלת ממד סריקות CT ו-MRI של מטופלים", אומר קלסולו. כך יכולים המנתחים להתכונן לניתוח בדגם תלת ממדי במקום על צג, וההכנות מציאותיות יותר. בניתוחים פלסטיים, לדוגמה, אפשר להתרשם בצורה מציאותית ממבנה העצמות, עוד לפני שהמנותח נשכב על שולחן הניתוחים.

מצד שני, הטכנולוגיה מסייעת גם לזייפני המוצרים, שיוכלו למעשה לזייף מוצרים דרך האינטרנט. באתר Second Life, לדוגמה, כבר התלוננו על שדמויות ווירטואליות יקרות מגיעות לעולם האמיתי ומוצעות בו למכירה, בעזרת תוכנה המכונה CopyBot.
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. יפתח – מדפסת רגילה מדפיסה על דף, הדף שטוח וללא מימד, תלת מימד הכוונה למוצר שיש לו שלוש מימדים גובה+רוחב+עומק המדפסת מאפשרת להדפיס מוצר בעל נפח לדוגמא:

    פסל גוף שלם או פנים כולל תווי הפנים במדפסות שראיתי הדפיסו את איינשטיין בצורה יפה וברורה מאוד כולל קמטי המצח, בחוץ לארץ מדפסות תלת מימד משמשות לייצור נשק זו תעשייה גדולה.

    בעולם קיימות מדפסות תלת מימד ענקיות המסוגלות להדפיס בית מבטון טכנולוגיה חדשה שכנראה נראה בעתיד.

  2. כמו שמדפסת רגילה מניחה על הדף דיו/טונר לפי הוראות המחשב, "מדפסת" זו מעצבת חומר מיוחד לפי הוראות המחשב. תוכל לעצב במחשב בובה, "להדפיס" אותה ולתת לילדים שלך בובה חדשה במתנה… זה בעצם מפעל יצור קטן בבית בלי צורך בשטאנצים או במכונות מסובכות, ישר מהדגם המעוצב במחשב לדגם בנוי ממשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן