סיקור מקיף

פרופ' עודד אברמסקי התפטר מתפקידו כיו"ר המולמו"פ

לדבריו, כשלון בהפיכת המועצה לתאגיד שיהיה עצמאי ובלתי תלוי במשרד המדע לא מאפשר למועצה להמשיך ולתפקד

פרופסור עודד אברמסקי
פרופסור עודד אברמסקי

יו"ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח (המולמו"פ), פרופ' עודד אברמסקי הודיע אתמול (ג'9  במכתב לשר המדע והטכנולוגיה פרופ' דניאל השקוביץ על התפטרותו.

במכתבו מצטט פרופ' אברמסקי את דברי ההסבר לחוק המולמו"פ שבהם נאמר: "הבטחת ראייה לאומית כוללת ואוביקטיבית, החורגת מתחומי פעולתם של משרדי הממשלה, מותנית בהקניית מעמד סטטוטורי בלתי תלוי למועצה, ללא כפיפות למשרד כל שהוא ותחת אחריותו המערכתית של יו"ר ועדת השרים למדע וטכנולוגיה".

"בעקבות תיקון בחוק בסוף שנת 2007 הועברה המועצה למסגרת משרד המדע. מהלך זה היה בניגוד לרוח החוק, פגע בעצמאותה של המועצה וגרם לקשיים בתפקוד המועצה ובמעמדה הממלכתי." כותב אברמסקי.

"במטרה לשמור על עקרון העצמאות, למרות הכפיפות למשרד המדע, החליט שר המדע הקודם להפוך את המועצה לתאגיד. גם ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת הנוכחית קיבלה החלטה כזאת. אבל, ההצעה להפוך את המועצה לתאגיד נדחתה בועדת השרים לחקיקה ולא אושרה בכנסת מסיבות פוליטיות."

"גם הנסיונות להעביר את המועצה למסגרת של משרד רוה"מ, ברוח התמיכה של ראשי ממשלה קודמים, ומבלי לפגוע במעמד אחריותו של יו"ר ועדת השרים למדע וטכנולוגיה, לא התקבלה.

לפיכך החליטו חברי מליאת המולמו'פ פה אחד בישיבת המועצה מיום 20.1.2010 להפסיק את פעילותם במועצה, אלא אם ישונו ההחלטות הנ"ל והמועצה תקבל מעמד עצמאי ברור. שר המדע ומנכ"ל משרד המדע הבטיחו לדון בנושא, אולם עד היום לא נערך שום דיון על מעמד המולמו'פ. יתרה מזאת, שר המדע הנוכחי טען בהרצאות בכנס הרצליה ב- 3.2.2010 ובישיבת ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת ביום 8.2.10, שמשרד המדע הוא שצריך לבצע את תפקידי המולמו'פ ושהוא רואה את המועצה כועדה מייעצת לשר המדע ולמשרד המדע. דעה זו נוגדת לחלוטין את חוק המולמו'פ, כפי שגם הודגש על ידי עו'ד עדנה הראל, הממונה על ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, בעת ישיבת ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת ב- 8.2.2010."

"בנוסף, למרות הבטחת השר לאשר כהונתם של חברי המולמו'פ הפעילים שנקבעו על ידי שר המדע הקודם (אוגוסט 2008), מונו עתה חברים חדשים, והופסקה כהונתם של חברים מכהנים.

מאחר ולא כובדו הבטחות והצעות ביחס לעצמאות התפקודית וביחס למעמד הממלכתי של המועצה, כפי שנדרש על ידי חוק המולמו'פ, ולאחר שכבר נתמנתה למעשה מליאת מועצה חדשה, אני מבקש להודיע שגם אני, כמו כל חברי המליאה הקודמת, מפסיק את פעילותי במולמו'פ. לפי חוק המולמו'פ (סעיף 7 (1)) אני מודיע לך בזה על התפטרותי מתפקיד יו"ר המולמו'פ. מבחינתי תיכנס ההתפטרות לפועל ב- 10.6.2010 לאחר שהוגש וידון הדו"ח השנתי החדש של המולמו'פ."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן