סיקור מקיף

הפוטנציאל בענפי הביוטק בישראל לא ממומש

כך אומר זאב זליג מנכ"ל ג'נזיים ויו"ר פארמה ישראל * לדבריו מחסומים רגולטורים, חוסר סבלנות הדרוש לשם מיצוי תהליך המחקר הרפואי, כמו גם חולשה בהגנה על קניין רוחני, גורמות לכך שההון האנושי ורמת המחקר הבסיסי הגבוהה לא מתממשים די הצורך * כתבה שלישית ואחרונה

פוטנציאל לא ממומש

זאב זליג, יו
זאב זליג, יו
לדברי זאב זליג, מנכ"ל וסגן נשיא ג'נזיים בישראל ויו"ר פארמה ישראל, חברות רב לאומיות מבוססות מו"פ ממשיכות כל העת בחיפוש אחר חדשנות ופיתוח בתחום הביוטכנולוגיה. אותן חברות מכירות בפוטנציאל של ההון האנושי וחברות ההזנק בישראל, ועל כן ניתן לצפות, כי גם השנה נזכה להמשך הרכישות וההשקעות של חברות ענק בשוק הישראלי, "חשוב לעודד את חברות הענק הבינלאומיות להשאיר את ה'רכש' שעשו בתחומי ישראל ולפתח כאן תעשייה מתקדמת", אומר זליג. "באשר לעתיד, אין ספק שהחברות הישראליות המפתחות מכשור ואביזרים רפואיים מתקדמים הן ראש החץ בייצוא טכנולוגיות בתחום מדעי החיים, וכך גם יהיה בשנים הבאות. ספציפית בתחום הביוטכנולוגיה, ההתקדמות תהיה בקצב איטי יותר (כמקובל בשוק מוצרים זה) אך בעידוד נכון ובהקצאת משאבים ממשלתיים נכונים ניתן להצליח היטב".

נסה למקם את ישראל על מפת תחום מדעי החיים העולמית מבחינת גודלה וההיצע שלה לשוק העולמי ומבחינת החדשנות שהיא מביאה לעולם.

"לדעתי, מדינת ישראל היא פוטנציאל לא ממומש בתחום מדעי החיים. מחסומים רגולטורים, חוסר סבלנות הדרוש לשם מיצוי תהליך המחקר הרפואי, כמו גם חולשה בהגנה על קניין רוחני, גורמות לכך שההון האנושי ורמת המחקר הבסיסי הגבוהה, לא מתממשים די הצורך, ואינם מבשילים לפיתוח תעשייתי בתחום.

בשנים האחרונות, גילינו רצון טוב ומימוש תוכניות אופרטיביות על ידי משרד המדען הראשי והענקת העדפה לאומית לתחום מדעי החיים – אך המחסומים שעדיין קיימום חייבים להעלם כדי לקדם את התהליך".

מה דרוש על מנת שהביוטכנולוגיה תהפוך למנוע צמיחה במשק שלנו?

"יש חשיבות עצומה בתכנון רב שנתי ורב מערכתי תוך התחיבות ויישום בהקצאת משאבים מתאימה כדי לאפשר את מימוש הפוטנציאל. כל זאת לצד סבלנות, יציבות שלטונית, צימצום הביורוקרטיה למינימום הנדרש, השקעות ממשלתיות במו"פ, יצירת תנאים אטרקטיביים למשקיעים, כולל הטבות מס, חיזוק סביבת ההגנה על קניין רוחני והשקעה בחינוך".

האם, לדעתך, ניתן יהיה לשחזר את הצלחת "טבע" בחברות ביומד נוספות?

"לא. חברת טבע הינה דוגמא מצויינת ליכולת ניהול ברמה הגבוהה ביותר של חברה בינלאומית. יחד עם זאת טבע מבססת את מעמדה כחברה הגנרית הגדולה בעולם. חברות הביומד הישראליות ברובן הינן חברות אינווטיביות המפתחות טכנולוגיות עתידיות מתוחכמות".

על שבוע ביומד: מהם, לטעמך, הנושאים המרכזיים שיככבו השנה בכנס "ביומד" ומדוע? (התאמת הכנס למגמות בולטות בתעשייה).

רפואה מותאמת אישית, משום שזהו העתיד של פיתוח התרופות, שיתופי פעולה בחיבור בין האביזר הרפואי והתרופה, ושיתופים בין חברות במדינות שונות.

לאן, לדעתך, פניי התעשייה?

"התעשייה מתקדמת היטב לרצינות ההשקעות והפיתוח העיסקי. אני מצטרף לתקווה של עמיתי ב – ILSI לראות עוד השקעות בתחום שיביאו להקמת תעשיית מדעי החיים משגשגת".

—————————-

"ILSI-ביומד 2008"

הכנס השנתי של תעשיית מדעי החיים בישראל – ILSI-ביומד ישראל הצליח בשנים האחרונות לשים את ישראל על מפת אירועי הביומד העולמיים. כנס ה'ILSI-ביומד 2008' הוגדר כאירוע השנתי של כל העוסקים בתעשיית הביומד הישראלי, אבל לא רק שלה, שכן יש חשיבות רבה לאורחים המגיעים מחו"ל, בין אם מדובר בחוקרים בעלי שם, נציגי חברות גדולות, או אנשי קרנות הון סיכון מובילות.

שבוע 'ILSI-ביומד 2008', שייערך השנה בין שלישי-חמישי, 27-29 במאי 2008
יכלול כנס מקצועי בינלאומי בכיכוב מיטב המומחים, ותערוכה, הכוללת את החידושים הרפואיים החמים ביותר, מהווים יחד את המפגש השנתי של תעשיית מדעי החיים בישראל. השנה, לרגל חגיגות ה- 60 למדינת ישראל, תינתן במה מרכזית ל-69 חברות סטארט-אפ ישראליות, המתקדמות ביותר בתעשייה, הן בתחום הביו-פארמה והן בתחום המכשור הרפואי. במקביל, יתקיימו שני אירועים נוספים: הכנס הבינלאומי ה-2 של חקר תאי הגזע, וכנס ISRACAS 2008, הכנס ה-11 בנושא ניתוחים מבוססי מחשב, רובוטיקה רפואית והדמיה רפואית.

להערכת רותי אלון, שבוע ביומד הישראלי ימשוך, גם השנה, כ- 6,000 מנכ"לים ובכירי חברות ביומד, מדענים וחוקרים, מנהלי קרנות הון סיכון ומשקיעי אנג'לס, מהארץ ומחו"ל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן