סיקור מקיף

חיסון ישראלי לקורונת עופות יותאם לבני אדם ויעבור ניסוי קליני

בתום ארבע שנות מחקר במימון משרד המדע והטכנולוגיה פיתחו חוקרים במכון מיגל חיסון נגד נגיף הקורונה בעופות (IBV) אשר נוסה בהצלחה בניסויים פרה-קליניים ויותאם גנטית לחיסון נגד וירוס הקורונה

הגנה מפני וירוס הקורונה. המחשה: Image by _freakwave_ from Pixabay
הגנה מפני וירוס הקורונה. המחשה: Image by _freakwave_ from Pixabay

בתום ארבע שנות מחקר של צוות החוקרים הרב-תחומי במיגל, במימון משרד המדע והטכנולוגיה ובשיתוף משרד החקלאות, הושגה פריצת דרך מדעית לחיסון נגד נגיף הקורונה, שהתגלתה במהלך עבודת המחקר לחיסון נגד וירוס מזן קורונה לעופות Infectious Bronchitis Virus) – (IBV אשר יעילותו הוכחה בהצלחה בניסויים פרה-קליניים שנערכו במכון וולקני. לאחר התאמות הרצף הגנטי למחלת הקורונה בבני אדם, COVID-19, ממתינים במיגל לאישור הבטיחות של המוצר בכדי להתחיל לייצר חיסונים כנגד המחלה המתפשטת בעולם, ממנה נפטרו עד כה 2,666 חולים.

מהמחקר שנערך במכון המחקר מיגל בניהולם של החוקרים: פרופ’ יעקב פיטקובסקי, ד”ר חן כץ, ד”ר אהוד שחר וצוותם עולה כי לווירוס האלים בעופות זהות גנטית גבוהה לווירוסCOVID-19 האנושי. כמו כן, נמצא במחקר כי מנגנון ההדבקה של שני הווירוסים זהה, עובדה מדעית חשובה המגבירה את הסיכוי להגיע לחיסון בבני אדם תוך זמן קצר מאוד.
דוד זיגדון, מנכ”ל מכון המחקר מיגל אומר: “קיימת דחיפות גבוהה בעולם לפיתוח חיסון אנושי לנגיף הקורונה ולכן אנו פועלים על מנת להאיץ את תהליכי הפיתוח במטרה להגיע לחיסון יעיל נגד וירוס COVID-19 במהלך 8-10 השבועות הקרובים ולניסוי בטיחות בעוד 90 ימים. החיסון שפותח על ידנו לעופות הנו במתן דרך הפה וגם החיסון האנושי המוצע על ידנו צפוי להיות במתן אוראלי”. עוד מציין זיגדון, כי עקב הצורך הגלובלי הדחוף בחיסון לקורונה מתנהלים במיגל דיונים מרתוניים עם שותפים פוטנציאליים שיסייעו להאיץ את תהליכי המחקר בבני אדם הדרושים להשלמת פיתוח המוצר הסופי והפעילויות הרגולטוריות.

ד”ר חן כץ, חוקר ראשי במחלקת הביוטכנולוגיה של מכון המחקר מיגל אומר, כי המערכת המדעית שפותחה במיגל מבוססת על וקטור לביטוי חלבון חדש, היוצר ומפריש חלבון כימרי מסיס, המעביר את האנטיגן הנגיפי לרקמות הריריות על ידי אנדוציטוזיס (קליטת האנטיגן אל תוך התא על ידי כליאתו בהתקפלות קרום התא כלפי פנים וסגירת ההתקפלות במעין שלפוחית) וגורם לגוף לייצר נוגדנים נגד הווירוס. החוקרים במיגל הצליחו להוכיח בניסוי פרה-קליני ((In-Vivo, כי השימוש במערכת יוצר נוגדנים ספציפיים לתתי יחידות חלבון ויראליות ועמידוּת בפני נגיף IBV.

6 תגובות

  1. האם הקורונה בעופות מסוכן לבני אדם?
    אם לא, אולי ,אם נחדיר את קורונת העופות לבני אדם, אז בדומה לחיסון מהאבעבועות השחורות שהיה אבעבועות של פרות…

  2. 90 יום זה ממש מאוחר מדי.
    צריך תוך שבוע שבועיים לפני שהנזק הכלכלי לעולם יהיה אדיר, נאמד טריליונים.

    אני מקווה מאוד שהחוקרים לא ישנים, ועובדים 7 ימים בשבוע מסביב לשעון כדי לקדם את העניין. כל כסף שיתנו להם שווה זאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן