סיקור מקיף

תקלה רצינית ראשונה לחללית בראשית בדרך לירח: איתחול פתאומי של המחשב גרם לביטול תמרון מסלול

אתמול בסביבות חצות היתה אמורה החללית בראשית לבצע תמרון שבמהלכו היא היתה אמורה לעלות למסלול גבוה יותר, מסיבות לא ידועות, התמרון בוטל בשל איתחול מחשב החללית וכעת בודקים את הסיבות לכך. מנכ"ל SpaceIL  ד"ר עידו ענתבי ומנהל מפעל חלל של התעשיה האווירית עופר דורון מקווים שהבעיה תיפתר בהקדם וניתן יהיה לחדש את תמרוני המסלול 

סימולציה של מסלול החללית בראשית עד למפגש עם הירח. איור: SpaceIL והתעשייה האווירית.
סימולציה של מסלול החללית בראשית עד למפגש עם הירח. איור: SpaceIL והתעשייה האווירית.

אמש, יום שני ה-25/2 סמוך לחצות תוכנן להתבצע תמרון  נוסף של החללית בראשית בקרבת כדור הארץ, באיזור ללא תקשורת. במהלך קדם התמרון מחשב החללית ביצע איתחול לא רצוני שהביא לביטול אוטומטי של התמרון.

הצוותים ההנדסיים של SpaceIL והתעשייה האווירית מנתחים את הנתונים ולומדים את התופעה.

בשלב זה מערכות החללית פועלות היטב, למעט הבעיה הידועה בעוקבי הכוכבים. למרכז הבקרה יש קשר עם החללית כמתוכנן והם מנצלים זאת לקבלת הפרטים המדוייקים אודות התקלה. בראשית ממשיכה במסלולה הקודם עד לתמרון הבא.

בשיחת ועידה שהתקיימה הבוקר אמר מנכ"ל SpaceIL ד"ר עידו ענטבי: "הלילה היינו אמורים לעשות תמרון שמטרתו להגדיל את טווח החללית מכדור הארץ, כלומר להעביר אותה למסלול גבוה יותר מזה שבו היתה. הפעולה הזו מתבצעת על ידי הפעלת מנועים  למשך כמה עשרות שניות – שלוש דקות בערך בנקודה שבה החללית קרובה לכדור הארץ."

 

"לפני הפעלת המנועים אנו מבצעים פעולה המכונה אורינטציה, שבה החללית מכיילת את כל מכשירי הניווט כדי למקם את עצמה בצורה טובה ולהכנס לתמרון בצורה טובה.  בשלב הזה ביצע מחשב החללית איתחול בצורה עצמאית, ולמעשה האיתחול הזה מבטל את התמרון. חשוב להדגיש כי בכל השלבים האלה לא היתה לנו תקשורת עם החללית משום שתחנות הקרקע לא ראו את החללית, וידענו זאת מראש. כשחזרנו חזרה לתקשורת  גילינו שלא בוצע התמרון, ביצענו תחקור וגילינו שהאיתחול בוצע בשלב מאוד מוקדם של התהליך. כבר התחלנו לפעול לנסות למצוא את הסיבות לאיתחול, כולל ניסויים שאנו עורכים על החללית עצמה.  לאחר שנבין את הגורמים לתקלה ננסה לבצע תמרון חוזר. יש הזדמנות לתמרון כזה בכל 24 שעות לערך ."

"ישנו טווח בטחון של מספר ימים (לפחות ארבעה) שבו ניתן להתעכב עד להגעה למסלול סביב הירח, כך שכרגע אין שום סיבה שהמשימה תתעכב. אם לא נפתור את הבעיה בתוך יום יומיים זה עלול להתחיל להשפיע."

"האיתחול הוא מעין מנגנון הגנה, צריכים לזהות מה גרם לו.

באשר לתקלת הסינוור של חיישן עוקב הכוכבים הוסיף ענתבי: "אנו לומדים לחיות עם הסינוור הזה ומתאימים את התמרונים שלנו בהתאם לכך. אנחנו מעריכים שזה לא יגביל אותנו בהמשך יותר מדי."

לדבריו, טרם הוחלט מתי יתקיים הנסיון הבא להעלאת מסלולה של בראשית.

 

 

מנהל מפעל חלל של התעשייה האווירית עופר דורון: "אנו מנתחים את הסיבות לבעיה ובשעות הקרובות נוכל להעריך קצת יותר טוב את המצב. "

לדבריו, עדיין לא ניתן לדעת עד כמה התקלה מסכנת את המשימה: "אבל אני עדיין לא מודאג. זה לא סימפתי, וככל שנבים מה מקורות התקלה נוכל לדעת כיצד למנוע הישנות של תקלות כאלו ברגעים הלא נכונים."

באשר לעוקב הכוכבים אמר דורון: "התקלה בעוקבי הכוכבים מקשה על פעילות החללית ומחייבת אותנו להצביע כל הזמן לכיוונים שאליהם אין סינוורים. זה גם עלול לגרום לתופעות לוואי ויכול להיות שזה מה שקשור למה שקורה לנו עכשיו. "

דורון ביקש לשתף את העיתונאים במה שהתרחש מאחורי הקלעים:  "כל הסיפור קרה כשלא היתה תקשורת וכמו שלפעמים רואים בסרטים הולכים לאבד תקשורת, מאבדים אותה, יודעים שזה הולך לקרות, מחכים בקוצר סבלנות לחידוש התקשורת ואז קודם כל שמחים שיש חזרת תקשורת ואחר כך רואים שלא בוצע התמרון ומנסים להבין מה קרה שם. בהחלט היו רגעי מתח גדולים בחדר הבקרה אתמול בלילה."

מעריכים שזה לא המחשב

לדברי דורון, על החללית יש מחשב שמשמש את התעשייה האווירית בכל הלוויינים הקטנים, הוא מבוסס על שבב עיבוד מתקדם שפותח על ידי חברת רמון צ'יפס ומוגן בפני קרינה חללית. "אנחנו לא מניחים שהתקלה היא במחשב החללית אלא בתקשורת בינו לבין רכיבים אחרים."

 

10 תגובות

 1. למה נעשים כל התמרונים האלה?

  למה לא עושים טיסה ישירה לירח?
  מה היתרון של הטיסה המיוחדת שבחרו בה על פני טיסה ישירה לירח?

 2. למי שטוען שיש מטרות ראויות יותר לתרומה, אני מציע גם לטעון נגד תרומה לתרבות. מה התועלת בתמונות במוזאון? לתזמורת פילהרמונית? ולגבי הוצאות ממשלתיות, מה התועלת בארכאולוגיה? במגילות הגנוזות?
  ולגבי טענת הבחירות: המועד נקבע בעיקר ע"י מועד השיגור. האם מפעיל לווין התקשורת ששוגר עם בראשית היה מסכים לדחות את השיגור ולהפסיד חודשים של הכנסות, רק בשביל שבראשית לא תיראה כתעמולת בחירות בישראל?

 3. הכסף הוא פרטי. אם היה לממשלה את הכבף הזה היא כבר הייתה מוצאת דרך להעביר אותו לדת. שברור שזה ההיפך מלעזור לשכבות החלשות אלא זה הגדלת השכבות החלשות.

 4. לכל נותני העצות למינהם, זהו כסף פרטי וגם אתם מוזמנים לעבוד ולתרום את הכסף לכל המטרות שציינתם.

 5. אלכסנדרה לא צודקת וגם לך יגאל חסר קצת הבנה בסיסית.
  המיזם לא קשור לבחירות בשום צורה, עצם זה שהיא העלתה את הרעיון הזה מעיד שהיא לא אובייקטיבית.
  המשמעות של פרוייקטים כאלה מהסוג הזה היא אדירה וקצרה היריעה מלהכיל בכלל.
  אנשים שחושבים שעדיף לתמוך במעוטי יכולת אשכרא פוגעים בהם כשהם מנסים לייתר פרוייקטים שמקדמים את המדע

 6. זה כסף שהתקבל מתרומות. זה לא ממשלתי ולכן זכות התורמים לעשות איתו מה שהם רוצים.
  ובשביל מה צריך את זה? כל פרוייקט כזה מעורר השראה באנשים (תכינסי לאץר של העמותה SpaceIL ותראי מה הם עושים). רק בשביל זה זה שווה את זה.

 7. בשביל מה צריך את זה? לא היה חשוב יותר להשתמש בסכום שעלה "פרוייקט החלל הישראלי" כדי לתמוך במעוטי יכולת, להעלאת משכורותיהם של המורים, האחיות ןעוד מטרות שלדעתי חשובות הרבה יותר . ולהזכירכם – גם ממשלת בן גוריון שילחה טיל (שביט 2) לחלל זמן קצר לפני הבחירות ( 5 ביולי 1961) וכמו שהטיל נעלם בחלל לא שמענו עליו שום דבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן