סיקור מקיף

קוצב לב אלחוטי חדש עשוי למנוע סיבוכים נפוצים

קוצבי לב שיופעלו באמצעות גלי מיקרו ללא מוליכים חשמליים ימנעו סיכונים שכרוכים בהשתלת קוצבים מסורתיים

אילוסטרציה: Patrick J. Lynch.
אילוסטרציה: Patrick J. Lynch.

מאת לזלי נימו, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 05.11.2017

הדגם החדש והקטן ביותר של קוצב לב אינו קשור לשום דבר – פשוטו כמשמעו. צוות חוקרים באוניברסיטת רייס, ממכון הלב של טקסס, ומבית הספר לרפואה ביילור בנו לא מזמן קוצב לב שהאנרגיה להפעלתו אינה מגיעה אליו דרך מוליכים חשמליים אלא על ידי גלי מיקרו. הדבר מפשט מאוד את הניתוח להחלפת סוללות ויכול להפחית את הסיבוכים הנלווים לשימוש בקוצבי לב רגילים.

קוצבי לב הושתלו בכמעט 190,000 אמריקנים ב-2009, השנה המאוחרת ביותר שיש עליה נתונים זמינים. קוצבי לב מסורתיים מופעלים על ידי סוללות המושתלות מתחת לעצם הבריח, ומהן מועברים מוליכים חשמליים דרך כלי דם אל תוך הלב. אבל "המוליכים גורמים זיהומים, והם גדולים, וגורמים סיבוכים", אומר אַיְדִין בָּבָּכַאנִי מאוניברסיטת רייס, החוקר הראשי בפיתוח, שהציג את המוצר יחד עם עמיתיו בוועידה מדעית על גלי מיקרו שנערכה לא מזמן בהונולולו.

באפריל 2016 אישר מנהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA) דגם מוקדם יותר של קוצב לב של לא כלל חוטים להולכת החשמל. במכשיר ההוא דחסו סוללה ומעגל מודפס לתוך שֶתֶל בגודל של גלולה שהוצמד לדופן הפנימית של הלב, בתוך החדר הימני. זה החלל היחיד בלב שיש בו די מקום ליחידה. אבל כשהסוללה נגמרת צריך להחליף את כל היחידה בניתוח.

גודלו של קוצב הלב הנסיוני הוא כשל מטבע. מקור: Rice University.
גודלו של קוצב הלב הנסיוני הוא כשל מטבע. מקור: Rice University.

קוצב הלב של הקבוצה מאוניברסיטת רייס משלב את יתרונות הנגישות לסוללה של קוצבי הלב המסורתיים עם המבנה חסר החוטים של קוצב הלב מ-2016. מקור האנרגיה לקוצב החדש הוא סוללה המושתלת מתחת לבית השחי ומשדרת גלי מיקרו לקבל המושתל מתחת ללב (ראו איור). הקבל מעורר את התכווצויות השריר הגורמות ללב לשאוב דם. ביחס לממדיו הזעירים, עוצמתו של המכשיר הזה רבה, אומר בָּבָּכַאנִי. השבבים האלה קטנים ממטבע קטן, ואם צריך, אפשר להשתיל בלב כמה שבבים כאלה, במקומות שונים. קוצב הלב פועל בדומה ל"מנצח בתזמורת", אומרמהדי רזבי ממכון הלב של טקסס ומביילור, שהיה שותף בפיתוח המכשיר.

בָּבָּכַאנִי אומר שעמיתיו השתילו את קוצב הלב החדש שלהם בהצלחה בחמישה חזירים והסדירו באמצעותו את דופק הלב של החזירים בקצבים שונים בלי שום תוצאות שליליות בטווח הקצר. בעלי החיים הומתו לאחר כמה שעות, אומר רזבי, אבל בסתיו 2017 תתחיל הקבוצה לערוך בדיקות ארוכות טווח בבעלי חיים. אפילו אם השתל יפעל היטב, השתלתו עדיין כרוכה בהליך פולשני, אומר ג'יימס צ'אנג, אקו-קרדיוגרף במרכז הרפואי בית ישראל דיקונס בבוסטון וחוקר באוניברסיטת הארוורד. צ'אנג לא היה מעורב בפיתוח הקוצב, אבל הוא מצפה בכיליון עיניים להגעתם של קוצבי לב חסרי מוליכים כמו של בָּבָּכַאנִי לחדר הניתוח: "אין ספק שזאת דרך העתיד".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן