סיקור מקיף

חמישים האבות המייסדים

מחקר חדש גילה את מוצאה המדוייק של אוכלוסיית יבשת אירופה * ההישג – אחת התוצאות בפרוייקט הגנום האנושי

פחות מ-50 איש מהווים את "האבות המייסדים" של כל האוכלוסיה באירופה – כך עולה ממחקר חדש שנעשה באמצעות הכלים שסיפק פרוייקט הגנום האנושי. המפה הגנטית איפשרה קריאה מדוייקת של ההסטוריה הדמוגרפית.

עד כה סברו מדענים שחצי מיליארד האנשים החיים באירופה הם צאצאים מכ-10 אלפים בני-אדם, ציידים-לקטים, שעזבו את אפריקה לפני 100 אלף שנה, שרדו את תקופת הקרח האחרונה ב"עידן האבן" ונדדו לאסיה ולאירופה.

עתה באו חוקרים ממוסד ווייטהד במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) ומצאו שיש עדויות גנטיות לכך שמוצא האירופים הוא רק מפחות מ-50 אנשים כאלה, ש"הוכלאו" ביניהם במשך יותר מ-30 דורות. קבוצה נבחרת זו עזבה את אפריקה לפני 27 אלף עד 53 אלף שנה. אולם, בערך לפני 20 אלף שנה אולצה האוכלוסיה הזאת להתכנס לאזור שבו לא היו עוד קרחונים – ומאותה קבוצה מצומצמת התפתחה כל אוכלוסיית אירופה הצפונית.

בעבר גם צויין שקבוצת "האבות" ההיא כללה 7נשים שהולידו צאצאים עם 10 גברים. הנתונים הללו באים מתוך מיפוי ממוקד של SNP(פולימורפיזם נוקליאוטידי יחידני) –

כלומר מיפוי יחידת המיבנה של די.אן.איי, "אות" – המורכבת מבחינה כימ ית מבסיס, סוכר וזרחה, ושחלו בה שינויים. ה"אות" היחידה הזאת, מצויה אצל כל בני האדם ומייצגת את ההבדלים שחלו ביניהם.

החוקרים הסבירו כי התגלית היא בבחינת "חדשות טובות" לרפואה. הסיבה: רמות נמוכות בוריאציות הגנטיות דווקא יקלו על איתור ובידוד הגנים התומכים במחלות הנפוצות.

בכל דור, רצף ה-די.אן.איי עובר התארגנות מחדש, כמו ב"טריפת קלפים". החוקרים מתארים את התהליך הזה כך: גנים מהזרע וגנים מהביצית נקטעים, מתערבבים ביניהם, מתלכדים למיקטעים (נתחים) חדשים. ההתארגנות הזאת חוזרת על עצמה עם הופעת כל דור חדש ובדרך זאת נוצר מצב שפרטים בכל דור מהדורות שבשרשרת, אכן ישאו SNPזהים לאחרים.

דרך המדידה הזאת מדוייקת הרבה יותר מאשר בשיטות הקודמות שבהן חיפשו רמות של מוטציות, שינויים שחלו בדי.אן.איי המיטוכונדריאלי. החוקרים ציפו, על סמך עדויות ארכיאולוגיות למצוא SNPאחדים, ב-3000 זוגות-בסיסים בחומר הגנטי. אבל התברר שהגנום השתמר ב"נתחים" גדולים יותר, שאורכם 160 אלף זוגות-בסיסים.

אורכו של גן ממוצע כ-30 אלף זוגות-בסיסים, לכן מעריכים שיהיה קל יותר משהעריכו עד כה למצוא גנים שקשורים למחלות. כאשר ישוו בין מפות SNP בקרב אוכלוסיות שבהן נפוצה מחלה מסויימת עם מפות של אוכלוסיות שאותה מחלה אינה נפוצה בהן – יתבררו אז אזורי הגנום, שנבדלים אלה מאלה.

מוצא האדם – מ-10 בנים ו-18 בנות

מחקר מעורר מחלוקות של מדען בריטי מאוניברסיטת אוקספורד מציגזוית-ראייה חדשה לתיאוריות בדבר מוצא המין האנושי והתפשטותועל-פני הגלובוס.
23.07.2000

עשרה אבות ו-18 אמהות

כל בני האדם בעולם מוצאם, מבחינה גנטית, מ-10 בנים של אדם ו-18 בנות- חווה וזאת בניגוד לנאמר בספר "ברא שית", כאילו לאדם וזוגתו חווה, היו "רק" שלושה בנים: קין, הבל ושת.

כך לפחות טוען המדען הבריטי ד"ר בראיין סייקס מאוניברסיטת אוקספורד בסיכום מחקר על "אילן היוחסין הגנטי של משפחת האדם". הפרטים גם מופיעים בספר חדש שראה אור בימים אלה בלונדון.

ד"ר סייקס, שדיווח קודם לכן שמוצא כל בני אירופה משבע נשים בלבד, מסתמך על מחקרי-עומק של כרומוזום המין Y(הנשי). מימצאיו מגלים עד כמה עשיר ומ גוון מערך הגנים (הגנום) של המין האנושי.

המחקר מצביע על כך שקבוצה מסויימת של בני-אדם, שהחומר הגנטי שלהם סומן באות U הם כולם קרובים מבחינה גנטית לאשה המכונה במחקר "אורסולה" (ומכאן U-ה). סייקס מצא שהיא חיה בצפון יוון לפני 45 אלף שנה. קבוצה גדולה של אנ שים אחרים באירופה שנמצאה ביניהם קירבה גנטית סומנה X-ב – וכולם צאצ אים של אשה מהרי הקווקז שניתן לה השם Xenia(זניה).

האוכלוסיה הקדומה-ביותר של האדם, מנ תה לפי סייקס לא יותר מ-2000 איש. היא חיה באפריקה (כנראה בצפון-מערב מדבר קאליהארי שבדרום ה יבשת השחורה). משם החלה להתפזר ברחבי תבל.

לפני 144 אלף שנה ("פלוס-מינוס 10 אל פים") החל הפיצול ב"אילן היוחסין" של אותה אוכלוסיה-קהילה – והופיעו "ענפיה" הגנטיים.

סייקס מצא שכל האינדיאנים האמריקנים, למשל, נושאים חומר גנטי שמקורו ישי רות בארבע "נשים קדומות". ראשוני האדם המודרני הגיעו לאירופה לפני 51 אלף עד 39 אלף שנה לפני זמננו (ומימצאים ארכיאולוגיים מעריכים שהדבר אירע רק לפני 35 אלף שנה). מחקר של הגנטיקאית ד"ר לוקה קאוואלי- ספורזה טען ששלושה בניו הראשונים של אדם, חיו רק באפריקה. הבן השלישי, הוא שנדד לאסיה וצאצאיו התפשטו לשאר העולם: האחד פנה ליפן, אחד לצפון הודו ושניים לדרום הים הכספי. מן האחרונים הסתעפו דוברי השפות האינדו-אירופיות.


95 אחוז מהאירופים – צאצאים של עשרה אבות בלבד

צוות חוקרים בינלאומי בדק את הכרומוזום הגברי, העובר מאב לבן,בגברים באירופה ובמזרח התיכון; המדענים גילו כי 80 אחוז מהגברים באירופה הם צאצאי ציידים שחיו לפני 40 אלף שנה; יתר האבות הקדמונים הם חקלאים שהגיעו מהמזרח הקרוב לפני עשרת אלפים שנה

12/11/00

מוצאם של למעלה מ-95 אחוז מהגברים החיים כיום באירופה הוא מעשר קבוצות המייצגות שושלות יוחסין שונות של אבות קדמונים, כך עולה ממחקר חדש בתחום הגנטיקה.

החוקרים מאמינים כי 80 אחוז מהגברים האירופים הם צאצאיהם של ציידים מלקטים פרימיטיבים שחיו לפני כ-40 אלף שנה, ואילו האבות הקדמונים האחרים הם מהגרים שהגיעו מהמזרח הקרוב והביאו עמם טכנולוגיות חקלאיות.

את המחקר ביצע צוות חוקרים בינלאומי מאירופה ומארצות הברית. החוקרים בדקו את הכרומוזום הגברי, שעובר רק מאב לבן, בגופם של יותר מאלף גברים מ-25 קהילות באירופה ובמזרח התיכון.

לדברי ראש המחקר, אורנלה סמינו, חוקרת תורשה מאוניברסיטת פביה שבאיטליה, מרבית הגברים האירופים החיים כיום יכולים לעקוב אחר שורשיהם הגנטיים על ידי בדיקת הכרומוזום הגברי שלהם.

ממצאי המחקר משתלבים עם תוצאות מחקרים דומים שבדקו את החומרים הגנטיים המועברים מאם לילד, ועקבו אחר שושלות היוחסין האירופיות מצד האם.

זכרונות גנטיים מאפריקה, נישאים על כרומוזום Y

מאת ד"ר דוד יששכרי
מחקר גנטי חדש, תומך בהשערה של "המוצא באפריקה" (Origin Out-Of-Africa), לגבי בני אדם ממוצא אסיאני. המחקר התרכז במעקב אחר כרומוזום ,Y והוא הראה כי כי האוכלוסיה המזרח אסיאנית, נדדה מאפריקה, וכן כי כמעט לא היו צאצאים צולבים בין ה"הומו-ארקטוס" והומו ספיאנס לאחר היציאה מאפריקה.

המחקר כלל בדיקות גנטיות ב 12,127 גברים בתוך 163 אוכלוסיות שונות ממזרח אסיה. הוא התרכז בכרומוזום Y עקב העובדה כי הוא נותר ללא שינוי בעת העברתו מאב לבנו. הממצאים של המחקר מתפרסמים בגליון 11 במאי של סייאנס.

לדיברי ד"ר שרייבר, ממנחי המחקר, כרומוזום Y הוא נוח למעקב גנטי מאחר והוא אינו עובר רקומבינציה (שיחבור) ולפיכך הוא אפילו עדיף על המעקב ב DNA מיטוכונדראלי המורש, בגופיפים חוץ גרעיניים בתא מאם לצאצאיה, ואשר שימש למחקרי "המוצא באפריקה?" עד עתה .

החוקרים מסין, אינדונזיה, אנגליה וארה"ב השתתפו במחקר. הם חיפשו 3 אתרים ספציפיים הרגישים למוטציות פולימורפיים (מכילים אללים שונים). אתרים אלו משמשים לבדיקת מקור הנבדק, מאחר ובאם הוא אינו מכיל את שלושת צורות הפולימורפיזם יש בכך משום עדות על מקור קדום. התוצאות מעידות כי האוכלוסיה הנוכחית באפריקה החליפה לחלוטין את האורגינלית.

לדברי שרייבר יתכן מצב בו כל נשות ההומו ארקטוס הצטלבו עם גברי ההומו ספיאנס אולם לא להפך, גם במצב זה לא יוותרו עדויות לקיום התערובת.

אולם יחד עם הסתייגות זו (ואחרות), הרי המימדים הבלתי רגילים של עבודה זו הינם מרשימים. האיזורים שניבדקו היו: מרכז אסיה, מרכז סיביר, אוחטוסק-אמור, קמצ"אטקה, צפון מזרח אסיה, צפון סין, דרום סין, אבורג"ינים מטיוואן, דרום מזרח אסיה, אינדונזיה-מלזיה, מיקרונזיה, וצפון מזרח הודו.

מגוון האוכלוסיה מונע, ככל הניראה, השפעות של סחיפה גנטית. סחיפה גנטית היא הנטיה של אוכלוסיות קטנות, לשנות את ההרכב הגנטי במשך הזמן.

המדגם הגדול גם מבטיח אמינות סטטיסטית לממצאים.

4 תגובות

 1. "ד"ר סייקס, שדיווח קודם לכן שמוצא כל בני אירופה משבע נשים בלבד, מסתמך על מחקרי-עומק של כרומוזום המין Y(הנשי)."

  הנ"ל מתוך הקטע על עשרה אבות ו-18 אמהות

  הכרומוזום הנשי הוא דווקא X.
  גם המיטוכונדריה עוברת רק בתורשה מנשים.
  כרומוזום המין Y לעומת זאת, עובר רק מאב לבנו.

 2. יש טעות במאמר לאדם הראשון ע"פ התורה היו יותר מ3 בנים, לא ידוע בדיוק כמה, אך ידוע שיותר:
  (ד) וַיִּהְיוּ יְמֵי אָדָם אַחֲרֵי הוֹלִידוֹ אֶת שֵׁת שְׁמֹנֶה מֵאֹת שָׁנָה וַיּוֹלֶד בָּנִים וּבָנוֹת:

  וזה בלי להכנס לשאלה האם האבולוציה והתורה מסתדרים..

 3. אפשר להתחקות וללכת בעקבות גנים שעברו מאב לבן או מאם לבת בלבד. המשמעות של זה היא שכל מה ש"באמצע" והרוב נמצא באמצע אנחנו למעשה לא רואים ולא יודעים על זה כלום. כלומר לא ניתן להתחקות אחר ה DNA של אבא של נקבה( ולכן גם לא לכל השרשור לדורות קודמים יותר) וגם לא ניתן להתחקות אחר ה DNA של אמא של זכר( ולכן גם לא לכל השרשור לדורות קודמים יותר) ולכן צריך לקחת את כל המחקרים האלה בערבון מוגבל ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן