סיקור מקיף

הצוות ה-46 של תחנת החלל הבינלאומית עגן בתחנה לאחר שיגור מוצלח

 שיגור החללית סויוז על גבי משגר סויוז מקוסמודרום החלל בייקונור. מקור: נאס"א.

חמישה ימים לאחר החזרה בשלום של הצוות ה-45 של תחנת החלל הבינלאומית, חללית סויוז רוסית שוגרה היום בשעה 17:03 (שעון מקומי) מקוסמודרום בייקונור בקזחסטן, ובה החלק השני של הצוות ה-46 של התחנה: יורי מלנצ'נקו הרוסי, טים קופרה האמריקאי וטים פיק, האסטרונאוט הבריטי הראשון שנוסע לחלל במסגרת סוכנות החלל האירופאית.

 

לאחר מסע בן שש שעות אל עבר תחנת החלל הבינלאומית, החללית הגיעה אל התחנה והחלה בתהליכי העגינה. בדרך כלל העגינה מתבצעת באופן אוטומטי, אך המערכת האוטומטית של החללית איתרה תקלה כלשהי, ועקב כך החללית התרחקה מהתחנה ומפקד החללית מלצ'נקו תפס עליה פיקוד וביצע עגינה ידנית מוצלחת.

 

שלושת האסטרונאוטים יצטרפו לצוות הנוכחי שנמצא בתחנה – האסטרונאוט האמריקני סקוט קלי והקוסמונאוטים הרוסים מיכאיל קורניינקו וסרגיי ולקוב. ביחד, השישה יהוו את הצוות ה-46 של התחנה שמשימתו תסתיים עם חזרת שלושת הוותיקים ארצה במרץ 2016. קלי וקורניינקו יסיימו אז משימה בת שנה שלמה בחלל, שנועדה לבחון את ההשפעות של שהייה ממושכת בחלל על אסטרונאוטים (לקלי יש תאום זהה, גם הוא אסטרונאוט, שנשאר בארץ ובכך תתאפשר השוואה ביניהם).

  האסטרונאוטים יורי מלנצ'נקו (רוסקוסמוס), טים קופרה (נאס"א) וטים פיק (סוכנות החלל האירופאית - בריטניה). מקור: נאס"א.
האסטרונאוטים יורי מלנצ'נקו (רוסקוסמוס), טים קופרה (נאס"א) וטים פיק (סוכנות החלל האירופאית – בריטניה). מקור: נאס"א.

חללית הסויוז לא נשאה עימה רק אסטרואוטים אלא גם שלושה ניסויים מדעיים שנאס"א פיתחה, כדי לחקור את ההשפעות הבריאותיות של שהייה ממושכת בחלל על אסטרונאוטים. הניסויים כוללים מכשיר למדידה ומיפוי תלת-מימדי של רמות הקרינה בתחנה; ניסוי שבמסגרתו יתנו האסטרונאוטים באופן רציף דגימות כדי לבחון שינויים במיקרוביוטה שלהם – חיידקים שחיים בסימביוזה עם הגוף האנושי ובעלי חשיבות לבריאות האדם; ומכשיר לבחינת רמות החנקן החמצני בנשיפה שלהם, כדי לחקור את ההתפתחות של דלקות בדרכי הנשימה של האסטרונאוטים, ובכך לנקוט צעדים כדי לצמצמן.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן