סיקור מקיף

כ-400 הרוגים ברעש האדמה במרכז איראן

רעש האדמה, בעוצמה של 6.4 בסולם ריכטר, פקד את מרכז המדינה ב-6 בבוקר, כשרוב התושבים היו בבתים. יותר מאלף נפצעו. דווח על הרס כבד בכפרים שבאזור האסון אך על מידה פחותה של הרס בערי המחוז. רעידת אדמה בעוצמה דומה לפני בדצמבר 2003 בעיר באם גרמה ליותר מ-26 אלף הרוג

רעידת אדמה בעוצמה של 6.4 בסולם ריכטר פקדה אתמול בבוקר (יום ג') את מחוז קרמאן שבמרכז איראן וגרמה להרס רב בכפרים באזור.
הטלוויזיה האיראנית ציטטה את מקורות רשמיים במחוז קרמאן, שאמרו כי מספר ההרוגים עומד לפי שעה על 370 בני אדם ושכאלף בני אדם נפצעו.
מוקד הרעש היה באזור העיר זראנד שבמחוז קרמאן, עיר הנמצאת כ-700 קילומטרים דרום מזרחית לבירה טהראן. בצילומי טלוויזיה ראשונים מאזור רעידת האדמה נראים בבירור תמונות ההרס. מבנים רבים בכפרים, שמרביתם בנויים טיט ובוץ, קרסו ונהרסו כליל, וקברו תחתם את יושביהם.
בצילומים נראו מספר תושבים חופרים בין ההריסות בידים חשופות, מנסים נואשות להציל את יקיריהם הלכודים. "כל המשפחה שלי מתה. איזה אסון, בבקשה עזרו לנו", נשמע אחד התושבים אומר למצלמה. "כולם מפחדים מרעשי משנה", אמר נאסר דדבין (50), נהג מונית תושב עיר המחוז קרמאן.
כמו כן נראו בצילומים אמבולנסים מחישים פצועים לבתי החולים, וכן תמונות של הרוגים ופצועים ליד בתיהם ההרוסים. "כל בתי החולים בזראנד מלאים לגמרי ולא יכולים לקבל פצועים נוספים", אמר הקריין.
מושל מחוז קרמאן אמר כי באזור שנפגע ברעש האדמה מתגוררים כ-30 אלף בני אדם. דווח כי כוחות חילוץ והצלה גדולים זרמו למקום אך דובר המחוז ציין כי טרם נעשה פניה לקבלת סיוע ממחוזות שכנים. כמו כן דווח כי רשתות החשמל והתקשורת קרסו ושגשם יורד באזור, עובדות שמקשות על מאמצי החילוץ.
גורמים רשמיים באזור האסון ציינו כי עיקר ההרס נגרם ליישובים הכפריים באזור. מנהל המשרד למצבי חירום במחוז אמר כי שיעור הנזק בחמישה כפרים באזור נע בין 20 ל-70 אחוז. לעומת זאת, בעיר זראנד עצמה, בבירת המחוז קרמאן ובעיירות נוספות באזור, מידת ההרס קטנה יותר. "בזראנד וקרמאן קרסו רק כמה קירות ואין קורבנות בנפש", אמר דובר משרד הפנים.
רעש האדמה, שאירע בשעה 5:55 בבוקר, בעת שתושבים רבים היו עדיין בבתיהם או בתפילות בוקר במסגדים, הזכיר לרבים את האסון שפקד את האזור לפני קצת יותר משנה. ב-26 בדצמבר 2003 פקדה רעידת אדמה בעוצמה של 6.7 בסולם ריכטר את אזור העיר באם וגבתה יותר מ-26 אלף קורבנות .
באם, עיר היסטורית המרוחקת כ-200 ק"מ בלבד מהאזור בו פגעה רעידת האדמה היום, נהרסה כמעט לחלוטין ברעש האדמה. מספר הקורבנות הגדול הוסבר בשיטת הבניה של הבתים, שהיו עשויים טיט ללא יסודות וקורות ברזל.
מומחים הסבירו שכאשר בניין מודרני העשוי לבנים ובטון קורס, נוצרים חללים בין ההריסות, שמאפשרים לניצולים לכודים להישאר בחיים מספר ימים. לעומת זאת, כאשר בניין טיט קורס ומתפורר נוצרת ערימה הדוקה של אבק ואבנים, שאין בה חללים והסיכוי להינצל במצב שכזה קלוש.
סולטאני, דובר משרד המושל של מחוז קרמאן, אמר כי ניסיון העבר סייע לכוחות ההצלה להתמודד עם האסון הפעם. "אחרי רעידת האדמה ב-2003 היה לנו ניסיון כיצד להתמודד עם אסון טבע שכזה. למרות הגשם, פעולות ההצלה מתנהלות באופן יעיל. כוחות ההצלה הגיעו לאזורים שנפגעו והחלו מסייעים לתושבים", אמר.
הוא אמר כי לא מדובר בשידור חוזר של הרעידה בבאם כי מוקד הרעש היה מרוחק ממקומות יישוב גדולים וקרוב יותר לכפרים קטנים בהם התגוררו תושבים מעטים.

איראן ידעה בשנים האחרונות עוד אסונות טבע קשים: באפריל 1972 נהרגו 5,374 בני אדם ברעידת אדמה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר שפקדה את דרום המדינה.
בספטמבר 1978 נהרגו 15 אלף בני אדם ברעידת אדמה בעוצמה של 7.5 עד 7.9 בסולם ריכטר.
ב-1990 החרידה את המדינה רעידת אדמה חזקה בעוצמה של 7.7 בסולם ריכטר. באסון זה נהרגו כ-35 אלף בני אדם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן