סיקור מקיף

4 ביולי – עשרות הרצאות בנושא משבר האקלים ברחבי הארץ

האקדמיה הצעירה הישראלית, בשיתוף עם “בשער – קהילה אקדמית למען החברה בישראל” והאגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה, תקיים במסגרת “שבוע המדע והסביבה” עשרות הרצאות בנושאי משבר האקלים והתחממות כדור הארץ בכל רחבי הארץ “אקדמאניה 2022”.

משבר האקלים. <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
משבר האקלים. איור: depositphotos.com

“אקדמאניה” היא מיזם משותף של האקדמיה הצעירה הישראלית, מייסודה של האקדמיה הישראלית הלאומית למדעים, וארגון “בשער – קהילה אקדמית למען החברה בישראל”, שמטרתו להנגיש ידע מדעי לקהל הרחב – להפגיש את הציבור עם מיטב החוקרות והחוקרים שהם חוד החנית של המחקר המדעי בתחומים השונים.

השנה תתקיים ה”אקדמאניה” בשיתוף פעולה עם האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה ותוקדש לנושא משבר האקלים – נושא בוער בעל השלכות מיידיות לחיים של כולנו, הכולל תחומים רבים, ובהם מזון, סביבה, חקלאות, התחממות, פני הים, פסולת, התנהגות מים וכיוצא באלה. אירועי ה”אקדמאניה” יתקיימו במסגרת “שבוע המדע והסביבה” שמלווה את הוועידה השנתית ה-50 למדע ולסביבה שמובילה האגודה.

האירועים יכללו עשרות מפגשים והרצאות שיתקיימו בו-זמנית ביום שני, 4 ביולי, בכל רחבי הארץ, ובעיקר ביישובי הפריפריה הגאוגרפית והחברתית. כל החוקרים והחוקרות יגיעו, בהתנדבות, לספר על משבר האקלים, על המחקרים השונים שהם עשו בנושא ועל הקשר של המחקרים הללו לחיי היום-יום שלנו.

הכניסה ל-26 ההרצאות תהיה חופשית, והן יתמקדו בשינויים הגלובליים – משבר האקלים והשלכותיו בארץ ובעולם. באילת ידברו על השאלות שמעסיקות את חוקרי האקלים; בירוחם על השפעת גזי החממה על התחממות כדור הארץ; בשדרות על חיזוי מזג האוויר בעידן של שינויי האקלים; בכפר עזה על השלכות ההתחממות על כדור הארץ; בכפר קרע על תהליכים אקולוגיים המשפיעים על בני האדם ועל בעלי החיים האחרים; בקריית עקרון על עתידן של שוניות האלמוגים; בקדומים על הקשר שבין שינוי האקלים לאמצעי התחבורה בעתיד; בעכו על השפעות משבר האקלים על קריסת מערכות המזון והיד עוד נטויה.

אומר ד”ר יוסי יובל מאוניברסיטת תל אביב, חבר באקדמיה הצעירה וממארגני המיזם, שירצה בקיבוץ רוחמה במסגרת “אקדמאניה 2022”: “העיסוק השנה במשבר האקלים ובהשפעותיו מתבקש בשל ההשלכות ההרסניות והמיידיות שלו על פני כדור הארץ כולו. חברי האקדמיה הצעירה הם בעלי מחויבות רבה למעורבות חברתית ואקדמית, ואין לנו ספק שהתחממות כדור הארץ ומשבר האקלים הם הנושאים הבוערים והחשובים ביותר כיום. השפעות שינוי האקלים על איכות חיינו, על הגידולים החקלאיים שייעלמו כבר בשנים הקרובות, על איכות המזון שנאכל, על תופעות קיצוניות והרסניות של מזג האוויר – כל אלו מחייבים אותנו, כמדענים ומדעניות וכחוקרים וחוקרות, להעביר ולהנגיש את הידע המחקרי הרלוונטי והמעודכן ביותר לציבור הרחב”.

אומרת ד”ר ורד אריאל נהרי מנכ”לית “בשער”:”כולנו יודעים שמשבר האקלים הוא נושא חשוב, ולמרות זאת הוא נדחק הצידה, בעולם כולו, מפני הנושאים ה’דחופים’ יותר. אבל זו טעות כי משבר האקלים והסביבה הם כבר מזמן לא רק דחופים או חשובים – הם קריטיים. משבר האקלים ישפיע ישירות על היכולת שלנו, של ילדינו ונכדינו לחיות כאן – כאן בישראל, כאן בכדור הארץ. אנו ב’בשער’ מחויבים לקידום ההשכלה הגבוהה בפריפריה ולהנגשת ידע מדעי, וגאים במיזם ‘אקדמאניה’, המבטא את הערכים האלה ומתמקד השנה בנושא קריטי ומרתק”.

אומר ד”ר אורי שרון, מנכ”ל האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה: “לפני פחות משנה פורסם הדוח השישי של פאנל המומחים הבין-ממשלתי לאקלים של האו”ם (ה-IPCC). הדוח, שערכו 234 מדעני האקלים המובילים בעולם, קבע באופן שאינו משתמע לשני פנים שאם האנושות לא תנקוט פעולות נחושות להפחתת פליטות גזי חממה, הקו האדום של התחממות גלובלית – מעלה וחצי – ייחצה עוד לפני שנת 2050. האחריות למנוע תוצאה מסוכנת זו מונחת על כתפינו. כארגון הגג של מדעני הסביבה בישראל האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה פועלת זה 52 שנה להנגיש ידע מדעי סביבתי לציבור הישראלי ולקובעי המדיניות. השנה, במסגרת מיזם ‘אקדמאניה’, חברי האגודה ומדענים נוספים יגיעו לכל חלקי הארץ כדי לדבר על הנושא הבוער ביותר בסדר היום הסביבתי – משבר האקלים“.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן