מדעני מז"פ מבריטניה הביאו לפריצת דרך חדשה בתחום טביעות האצבע

חוקרים מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת לסטר, בשיתוף פעולה עם המדענים במשטרה פיתחו את השיטה המאפשרת לחוקרים "לצפות" בטביעת-האצבע גם אחרי שהיא נמחתה לחלוטין מהמשטח

טביעת אצבע
טביעת אצבע

מדעני מז"פ מאוניברסיטת לסטר בבריטניה, בשיתוף פעולה עם משטרת Northamptonshire, הכריזו על פריצת-דרך משמעותית בחקר פשעים אשר תוכל להוביל לפתיחתם מחדש של מאות תיקי-חקירה שנקלעו למבוי-סתום.

מרכז המחקר למז"פ באוניברסיטה עבד יחדיו עם מחלקת המחקר והפיתוח של המשטרה לשם פיתוח דרכים חדשות לקבלת טביעות-אצבע מזירות-פשע. חוקרים מהמחלקה לכימיה באוניברסיטה, בשיתוף פעולה עם המדענים במשטרה פיתחו את השיטה המאפשרת לחוקרים "לצפות" בטביעת-האצבע גם אחרי שהיא נמחתה לחלוטין מהמשטח. הם ערכו מחקר אשר בחן כיצד יכולות טביעות-אצבע לאכל משטחי-מתכת. השיטה יכולה להגביר – לאחר ירי – טביעת-אצבע שנטבעה על תרמיל כדור-ירי מתכתי בקוטר קטן לפני שנורה מהאקדח.

ד"ר ג'ון בונד (Bond) מעורכי המחקר אומר: "לראשונה אנו מסוגלים להפיק טביעות-אצבע של אנשים שנגעו בתרמילים לפני שאלה נורו." "ניגוב התרמילים או שטיפתם במי-סבון לא יעזרו – וחום הירי עצמו מסייע לתהליך בו אנו משתמשים. השיטה מתאפשרת באמצעות הפעלת זרם חשמלי על משטח מתכת, כגון אקדח או תרמיל, אשר צופה לפני באבקה מוליכה דקיקה, דומה לזו המשמשת במכונות צילום. גם לאחר שטביעת האצבע נוגבה עדיין נשאר בעקבותיה מתאר דקיק של איכול על המתכת והוא זה המושך את האבקה להיספג עליו כאשר מופעל הזרם החשמלי, כך שמתקבלת תמונה של טביעת האצבע המקורית. השיטה פועלת על כל משטח מתכתי, החל מתרמיל הכדור ועד מכונת הירייה עצמה. אפילו אם חום רב הצליח לנדף עדויות רגילות, המשטרה תצליח לגלות מי נגע באקדח מסוים."

ממצאיו הראשוניים של ד"ר בונד, אשר הובילו למחקר המשותף, פורסמו במאמר בכתב-העת "American Journal of Forensic Science". פרופסור רוב הילמן (Hillman) מהמחלקה לכימיה הוסיף ואמר: "מספק ביותר לראות כיצד מדע בסיסי מעולה משמש לפתרון סוגיות מעשיות. אנו שמחים על ההזדמנות לשיתוף-פעולה עם ד"ר בונד ועמיתיו ואנו צופים קדימה באופטימיות לקראת פיתוחה של כימיה מרגשת ושימושה במדעי המז"פ." כתוצאה מהמחקר, תיקי-פשע מלפני עשורים שלמים יוכלו להיפתח מחדש כיוון שהטביעה הבסיסית לא נעלמת לעולם, אומרים החוקרים. ד"ר בונד מוסיף ואומר: "בהחלט אפשרי שמאות תיקים ישנים ייפתחו מחדש מכיוון שניתן להתגבר על השיטה שלנו רק אם שכבת המתכת שופשפה באופן חזק ביותר."

להודעת החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

11 תגובות

 1. אי אפשר לשמור בסוד מסיבה פשוטה – כשמתנהל משפט פלילי חייבים להראות לפי איזו שיטה נאספו הראיות ולהראות שהן מבוססות על שיטה מהימנה.
  משעשע שלחוקר קוראים בונד…

 2. כנראה שלא. אבל מבחינתי, לפחות באופן עקרוני, הרעיון אלגנטי ופשוט. כמו שאני אוהב אותם.

 3. Septem:
  זה לא נראה לי כל כך פשוט.
  מעניין גם שהברק ברעיון מבוסס כנראה על אובדן הברק של המתכת

 4. עמי:
  זה לא הולך.
  מעורבים בזה חוקרים מהאוניברסיטה שעיקר שכרם הוא פרסום תגליותיהם.
  חוץ מזה – לא ניתן לשמור זאת בסוד אם זה מגיע לכל המשטרות.
  איך שלא יהיה – זה מאד יקשה על הפושעים ותמיד ניתן יהיה להגיע אל האחרון שנגע בדברים ללא כפפות ולעקוב אחרי הצבעות משם.

 5. וזה חכם לספר לפושעים על השיטה החדשה ועוד לסכם בדרך לטשטש אותה? ההבדל עכשיו יהיה שפושעים יזכרו לטעון את האקדחים שלהם עם כפפות. זו אבולוציה של טורף ונטרף והידע, כמו בכל מלחמה, צריך להישמר בקרב יודעי דבר בלבד. כמובן שיש לפרסם את השיטה בחוגים המשטרתיים ברחבי העולם, אבל מיותר לפרסם אותה לכלל הציבור (למרות שזה נורא מעניין).

  בברכת חברים,
  עמי בכר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן