סיקור מקיף

נאס”א תשגר לחלל מדפסת תלת ממד להדפסת רכיבים וחלקי חילוף

מדפסת תלת ממד המתוכננת להגיע לתחנת החלל קיבלה השבוע אישור של נאס”א והיא תגיע לשם מוקדם מהצפוי. חללית דראגון הבאה, המתוכננת לשיגור באוגוסט תישא את המדפסת “Made In Space” על סיפונה.

תקריב של מדפסת תלת ממדית של חברת Made In Space . צילום יחצ. Inc. Credit: Made In Space
תקריב של מדפסת תלת ממדית של חברת Made In Space . צילום יחצ. Inc. Credit: Made In Space

מדפסת תלת ממד המתוכננת להגיע לתחנת החלל קיבלה השבוע אישור של נאס”א והיא תגיע לשם מוקדם מהצפוי. חללית דראגון הבאה, המתוכננת לשיגור באוגוסט תישא את המדפסת “Made In Space” על סיפונה.

“מעבר המבחן הסופי והעברת החומרה הם אבני דרך משמעותיים, אך הם יובילו לאירוע בעל משמעות רבה יותר יכולת של כל אדם בכדור הארץ להדפיס עצמים בתחנת החלל הבינלאומית. זו תהיה גישה חסרת תקדים לחלל”, אמר מנכ”ל Made In Space, אהרון קרמר.

המכשיר היה אמור לטוס בטיסת הדראגון שלאחריה, אך לאחרונה היא עברה בהצלחה מבדקי רעידות, ומידת ההפרעה האלקטרומגנטית שהיא עלולה ליצור, והוגדרה כבעלת סיכון מינימלי.

מדפסת התלת ממד תהיה הראשונה מסוגה בחלל. בנאס”א כבר הדפיסו כמה פריטים על הקרקע והועלו לתחנה כדי לבחון כיצד הם יפעלו בתחנה. בתחנה ידפיסו איתב בשלב ראשון 21 רכיבי הדגמה, בעיקר כלי עבודה.

השלב הבא יהיה הדגמה של רכיבים חשובים כגון כלים המשמשים את הצוות, חומרה משנית עבור מטענים בתחנה ויישומים מסחריים אפשריים כגון רכיבי קיובסאטים (לווייני ננו).” נאמר בהודעה של חברת Made In Space.

כאשר המדפסת תפעל במלוא כושרה, ניתן יהיה להפחית את הצורך בשיגור חלקים מכדור הארץ כאשר הם מתקלקלים, הדבר יחסוך זמן רב,שלא לדבר על עלויות שיגור, מסרה החברה. המדפסת גם תוכל לאפשר לאסטרונאוטים לייצר כלים חדשים לפי דרישה כאשר צץ אירוע בלתי צפוי בתחנה.

Made In Space היא לא החברה היחידה שקיבלה אישור מנאס”א לבנות מדפסת תלת ממדית, החברה השניה היא Systems & Materials Research Cooperation שפיתחה מדפסת שתוכל לאפשר לייצר מזון לאסטרונאוטים בתחנה.

 

לידיעה באתר יוניברס טודיי

5 תגובות

 1. בכלל לא פעילות פופוליסטית,
  מדפסות תלת מימד מאפשרות גמישות והן כלי הכרחי בכל מקום שבו האספקה בעייתית.
  הצבא האמריקאי שצריך להערך להלחם במקומות רחוקים מהבית משתמש במדפסות תלת מימד עבור כוחות יבשה ובטח גם עבור צוללות אז בוודאי שבתחנות חללל וחלליות כדאי להשתמש במדפסות תלת מימד.
  השאלה העיקרית היא איך מדפסות התלת מימד יתפקדו בחלל והאם יש לעשות עבורן התאמות מיוחדות.

 2. הרצל
  בנוסף למה שאבי אמר – במקום כמות אדירה של רכיבים ספייר, מספיקה מדפסת וסליל של חומר…

 3. אבי – תעשה חשבון: אם לויין שוקל טון אחד, כמה שוקלת המדפסת פלוס חומרי הגלם? לפחות שני טון. מקור חשמל למדפסת? עוד טון. כך שייצור הלווין בחלל יעלה הרבה יותר בגלל עלויות השיגור.
  נושא אחר – צ’יפ של 1X1X1 מ”מ מיוצר בפאונדרי של 100X100X20 מטר. אז אני בטוח שיהיו פאונדריס בחלל, אבל לא במאה ה-21. ז”א שאולי יוכלו לייצר דברים פשוטים מאד אבל לא לווין שלם.
  חוץ מזה – אני הזמנתי למוצרים שייצרתי חלקים בהדפסה תלת מממדית כבר לפני כ-20 שנה, רק אז לא עשו מזה רעש תקשורתי.

 4. הרצל,
  תחשוב בגדול. תחשוב על השלב הבא, שבו יטיסו מדפסת ענקית לחלל, שתוכל לייצר לווינים מודפסים, כאשר מישהו מזמין לווין,ללא צורך לשגר כל פעם לווין אחד. מדפסת יותר קטנה שניה,תייצר חלקים מותאמים משימה לאותם לווינים, והנה חסכנו מיליוני דולרים בשיגורים…

 5. פעילות פופלריסטית של נאס”א שנועדה לכסות על כך שלא נעשה שום מדע בתחנת החלל. טוב, אני מסכים שנעשית כמות מזערית של מחקר אמיתי. תחנת החלל היא ניסוי הנדסי בקנה מידה גדול, אבל לא ברור מה ניתן לייצר במדפסת 3D שיהיה שימושי שם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן