סיקור מקיף

310,000 סטודנטים יחלו ביום ראשון את שנת הלימודים תשע”ז

שנת הלימודים תשע”ז תיפתח ביום ראשון עם 310,565 סטודנטים שנרשמו ללימודים ב-63 מוסדות להשכלה גבוהה.

אילוסטרציה. מקור: Universityof Saskatchewan / flickr.
אילוסטרציה. מקור: Universityof Saskatchewan / flickr.

שנת הלימודים האקדמית תשע”ז תיפתח ביום ראשון, 30 באוקטובר 2016, ב-63 מוסדות להשכלה גבוהה בכל רחבי הארץ. במסגרת זו צפויים ללמוד 310,565 סטודנטים באחד מהמוסדות להשכלה גבוהה.

כ-234,965 סטודנטים צפויים ללמוד לתואר ראשון (מתוכם כ-58,690 סטודנטים חדשים), לתואר שני 63,120, לתואר שלישי 11,075 וללימודי תעודה 1,405.

המקצועות המבוקשים ביותר ללימודי תואר ראשון על ידי הסטודנטים החדשים הם: רפואה כללית (יחס המועמד ללומד עומד על 3.8, קרי על כל 3.8 מועמדים ללימודי רפואה כללית רק מועמד אחד מתקבל), ארכיטקטורה ובינוי ערים (2.5) ומקצועות עזר רפואיים (2).

מניתוח התפלגות תחומי הלימוד לתואר ראשון עולה כי מרבית הסטודנטים לומדים את המקצועות הבאים: מדעי החברה כ-19.2 אחוזים, הנדסה ואדריכלות כ-18.1 אחוזים וחינוך והכשרה להוראה כ-16.1 אחוזים.

על פי הודעה לעיתונות שפירסמה המועצה להשכלה גבוהה, בשנת הלימודים החדשה יושם דגש על שיפור איכות ההוראה באמצעות חידוש התשתיות המיושנות ובאמצעות פיתוח תכניות למידה מקוונת ומיזמים לקידום חדשנות ויזמות בהוראה. בנוסף, ישופרו תשתיות המחקר באמצעות הגדלת תקציב מענקי המחקר והקרנות התחרותיות בסכום שנתי של 2 מיליארד ש”ח.

בהקשר למצבן של תכניות במדעי הרוח אמרה יו”ר הוועדה לתכנון ותקצוב (ות”ת) של המועצה להשכלה גבוהה, פרופ’ יפה זילברשץ: “מדעי הרוח מהווים נדבך חשוב במערכת השכלה הגבוהה וברקמתה החברתית של המדינה. אי לכך החלטנו להשקיע  משאבים אמיתיים בפיתוח תחומי מדעי הרוח מתוך תקווה שכבר בעתיד הקרוב נוכל לראות שינוי מגמה בתוכניות אלו אשר הלכו וגוועו בשנים האחרונות. יחד עם זאת חייבים להבין כי אין מדובר בתוכניות קסם ובסופו של דבר הבחירה באשר למסלול הלימודי הינה של הסטודנטים.”

בנוגע לשילוב חרדים ואתיופים במוסדות ההשכלה, פרופ’ זילברשץ הוסיפה כי “כל סטודנט חרדי הלומד לתואר אקדמי בכל סוג מוסד העומד בקריטריונים סוציו-אקונומיים מסוימים, יוכל לקבל הלוואה לשכר הלימוד. לאחר קבלת הזכאות לתואר, תהפוך חלק מההלוואה למלגה. אני חושבת שזו בשורה מצוינת לא רק עבור הסטודנטים החרדים אלא לגבי המשק כולו. בנוסף נשקיע כמאה מיליון שקלים לשילוב סטודנטים ממוצא אתיופי בהשכלה הגבוהה”.

לקובץ הנתונים המלא שהוכן על ידי אגף תכנון שבמועצה להשכלה גבוהה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן