סיקור מקיף

השמש והרוחות יספקו את האנרגיה הזולה ביותר בעתיד

חוקרים מפינלנד מעריכים כי תוך עשר שנים, אנרגיה סולארית ואנרגיה שמקורה ברוחות תהיינה צורות הפקת האנרגיה הזולות ביותר עבור שווקי האנרגיה הכבירים באסיה.

אנרגיה מתחדשת. אילוסטרציה: shutterstock
אנרגיה מתחדשת. אילוסטרציה: shutterstock

 

[תרגום מאת ד”ר נחמני משה]
מחקר חדש מדגים כי מערכת להפקת אנרגיה המבוססת כולה על צורות מתחדשות של אנרגיה תהיה כלכלית ביותר בעתיד לבוא. תוך עשר שנים, אנרגיה סולארית ואנרגיה שמקורה ברוחות תהיינה צורות הפקת האנרגיה הזולות ביותר עבור שווקי האנרגיה הכבירים באסיה.

מחקר שנערך באוניברסיטה הטכנולוגית של לאפינראנטה בפינלנד מראה כי מערכת להפקת אנרגיה המבוססת כולה על צורות מתחדשות של אנרגיה תהיה כדאית מבחינה כלכלית עבור צפון-מזרח אסיה, וסין בעיקר, כאשר באזורים אלו יוכלו לעבור למערכת כזו תוך 10-5 שנים מהיום. בהתאם למחקר, המחיר של אנרגיה סולארית יופחת בחצי עד השנים 2030-2025.

המחקר מצא כי בתוך עשר שנים אנרגיה סולארית ואנרגיה שמקורה ברוחות תהיינה צורות הפקת האנרגיה הזולות ביותר עבור שווקי האנרגיה האדירים באסיה. לדבריו של הפרופסור לכלכלה סולארית Christian Breyer, זאת בשל העובדה כי אנרגיה מתחדשת היא הדרך הזולה ביותר להפקת אנרגיה בסין.

כדאיות כלכלית הייתה אחד מהאתגרים הגדולים ביותר במאמצים לעבור למקורות אנרגיה מתחדשים כך שהמערכות תהיינה גם יעילות וגם זולות מספיק. המחקר שנערך עתה מראה כי השמש והרוח יהפכו למקורות כדאיים של אנרגיה בתוך 10-5 שנים. זאת לאור העובדה כי העלות יורדת ב-20% בכל פעם שהיעילות מוכפלת. הדמיות דומות לאומדן המחיר העתידי של הפקת אנרגיה מתחדשת לא בוצעו בעבר, כך לדבריו החוקרים.

הידיעה על המחקר

5 תגובות

  1. ישראל יכולה לפתח שורה של סכרים הדרו-אלקטרים,בהפרשי הגובה בין הים התיכון לים האדום.המים יזרמו בשורה של צינורות ותעלות.סיום התעלה הייה בנמל אילת (אולי נמל תעלה) משטר הזרימה הייה כך שהאלמוגים לא יפגעו.כל הפרויקט הייה ליצור חשמל מבלי לזהם את ים המלח.חבל שמנחם בגין השקיע במלחמת לבנון ,ולא בפרויקט כזה.

  2. מי שמתענין בכורי אטום מבוססי תוריום(חבל שמקבלי החלטות לא). יכל לקרוא על כך באתר אקו ויקי.

  3. הפקת אנרגיה מרוח ופנלים סולריים לא יעילה! ניתן להמשיל אותה להפקת חשמל מעץ,כי היא לא הכי זמינה.היא דורשת שטח רב( אדמה היא המשאב היקר בישראל). הפיתרון היחיד למצוקת האנרגיה הוא כורי אטום מבוססי תוריום.בישראל עדיין מטומטמים ולא הבינו את זה! בסין והודו מפתחים את זה.

  4. אם בודקים את העובדות לעומק, כולל הסבסודים הצולבים והעקיפים לתעשיות הפחם הנפט הגז והחשמל, עלויות התחלואה ונזקי הזיהום (ועדת קנדל, דוח זליכה) ברור כי המעבר לאנרגיות מתחדשות שהממשלה חוסמת מטעמים לא ברורים יכול להצעיד את המשק קדימה לצמצם עלויות ולספק פרנסה לאלפים.
    ביטול התכנית למניעת פליטות פחמן תהיה בכייה לדורות אם מישהו לא יתעורר.
    לא צריך לחכות 5 שנים, צריך לשחרר ולהשוות את תנאי המשחק והאנרגיה הסולארית תזרח לא רק בבריטניה, הודו, ספרד קליפורניה או גרמניה אלא גם בארץ הקודש!
    מי אמר שמש ולא קיבל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן