סיקור מקיף

נחשף מנגנון העמידות של נגיף ה-FIV, שגורם ל”איידס החתולים”

פרופ’ משנה אכרם עליאן מהפקולטה לביולוגיה בטכניון גילה מנגנון שמהווה את הבסיס למערך העמידות של נגיף ה-FIV, הנגיף שגורם ל”איידס החתולים”

אילוסטרציה: pixabay.
אילוסטרציה: pixabay.

FIV – מחלת הכשל החיסוני בחתולים – נגרמת על ידי נגיפים הדומים מאוד ל-HIV-1, נגיף האיידס. במחלה זו, העוברת בין חתולים בעיקר באמצעות הרוק, נפגעת מערכת החיסון ואינה מצליחה להתמודד עם זיהומים, עם מחלות ועם התפתחות של תאי סרטן. המחלה אופיינית בעיקר לחתולי רחוב זכרים, הנוטים להיקלע לקרבות ולנשוך זה את זה.

המחלה מתפתחת בשלושה שלבים: שלב אקוטי המאופיין בחום ובנטייה מוגברת לזיהומים פנימיים וחיצוניים; שלב רדום (לטנטי) נטול תסמינים שבמהלכו נחלשת מערכת החיסון בהדרגה ושלב הכשל החיסוני, העשוי להופיע רק לאחר שנים רבות, ובו מערכת החיסון נחלשת עד כדי סכנת חיים. בשלב השלישי עלול החתול למות מזיהומים פשוטים יחסית שלא היו פוגעים בו אילו מערכת החיסון שלו הייתה תקינה.

אף שנגיף ה-FIV אינו מדביק בני אדם, מחלה זו מעסיקה גופים רבים בעולם הן משום הדאגה לחתולים עצמם אך חשוב מכך, עקב ההקבלות הרבות לנגיף האיידס.

למרות המאבק העולמי במגפת האיידס, ממשיכה מחלה זו לגבות אלפי קורבנות מדי שנה. למרות התנגדותם של תאי-הגוף המותקפים, וחרף השימוש בתרופות ייעודיות, מצליח נגיף האיידס, HIV-1, לשרוד ולהתרבות בתא החי ולפתח עמידות הולכת וגוברת.

המבנה הכללי של חלבון החתולים נראה דומה מאוד לזה של HIV. מקור: הטכניון.
המבנה הכללי של חלבון החתולים נראה דומה מאוד לזה של HIV. מקור: הטכניון.

כוחו של נגיף האיידס נובע מהשונות הרבה בגנום שלו, המתאפשרת באמצעות אחד החלבונים אותו הוא מייצר, חלבון  ה”שעתוק לאחור” (reverse transcriptase). הגנום הנגיפי בנוי מ-RNA, אולם חלבון זה יודע “לתרגם” את אותו RNA לדי-אן-איי בכיוון ההפוך מהתהליך הנפוץ בטבע. FIV ו-HIV-1, כמו רטרו-וירוסים אחרים, יודעים “לשתול” את אותו DNA בגנום של המאכסן, כלומר הגוף הנדבק בהם, ובכך לגרום לתא המאכסן לייצר העתקים חדשים של הנגיף. משום חשיבותו הגבוהה להתרבות הנגיף, חלבון זה מהווה בסיס משמעותי לפיתוחן של תרופות חדשות כנגד מחלת האיידס אשר יאפשרו להתגבר על העמידויות השונות שאותם נגיפים ממשיכים לייצר.

כעת, במאמר שהתפרסם בכתב העת PLOS Pathogens, פרופ’-משנה אכרם עליאן וד”ר מיטל גלילי מהפקולטה לביולוגיה בטכניון הראו לראשונה את מבנה החלבון של הנגיף החתולי בצורתו התלת-ממדית. כך הם גילו באמצעותו את מנגנון העמידות של הנגיף לתרופות כנגד חלבון ה”שעתוק לאחור” – מנגנון המבוסס על תצורת כיס סגורה שמונעת קישור של תרופות מסוג NNRTI.

מבנה זה מדגיש עד כמה חלבוני הנגיפים הללו נתונים לשינויים מזעריים המאפשרים לפתח עמידות כנגד תרופות תוך שימור הפונקציונליות של החלבון, דבר אשר לא נצפה עד היום בנגיף HIV-1. לדברי פרופ’-משנה עליאן, “באמצעות מבנה זה ניתן יהיה לפתח תרופות חזקות וספציפיות יותר שיאפשרו להתגבר על העמידויות המתפתחות בקצב מטאורי בנגיף האיידס. אנחנו מקווים שעל בסיס התגלית שלנו יפותחו תרופות ש’יפרצו’ את אותו כיס וכך יאפשרו לאותן תרופות לעכב את התרבות הנגיף בחתולים. מובן שבשל ההקבלות הקיימות בין FIV ל- HIV-1אנחנו מעריכים שהתגלית תסייע גם במאבק באיידס.”

למאמר לחצו כאן

12 תגובות

 1. השלום והברכה לניסים היקר!
  לצערי, עם כל הסיפור של לימודי הליבה והאבולוציה בארץ, והבעייה המוחשית עם כשרותם של חתולים, אז אני לא בטוח מה כלל או לא כלל שר החינוך היקר שלנו בחומר הלימוד. אולי סיפורו של ג’נר ניכלל בקובץ הסיפורים ביידיש של מחלקת החינוך. כך שלא יזיק אם נזכיר לפרופסור מישנה אכרם עליאן (שחלש כניראה בידיעת שפת לעז זו), את מעשיהו של ג’נר. אם כי אני מודה שאולי, כדבריך ניסים, זה היה מיותר.

  ולישראל היקר לא פחות
  אתה כניראה מומחה יותר גדול ממני בפיתגמים סינים עתיקים. אבל בכל זאת זכור לי פתגם סיני עתיק
  האומר (בתרגום חופשי ) :- , אף על פי שהזזנו את השעון, השבת בוא תגיע!”.
  אני ניגש לארוחת ערב.
  כל טוב לכולם!
  יהודה.
  http://yekumpashut.freevar.com/

 2. יהודה
  אני הייתי מהמר שפרופסור לביולוגיה מכיר את הסיפור של ג’נר … הייתי מצפה שכל מי שסיים תיכון יכיר את הסיפור הזה.

 3. פתגם סיני עתיק אומר:
  “יאנג צונג צ’אנג זינג גוואלט מייאאאו”. שפרושו לא מזיק לנסות, מקסימום הלך החתול .
  נא להגיב בעדינות
  יהודה

 4. יהודה
  אבל נראה שוירוס האידס של החתולים לא תוקף בכלל בני אדם. ונקווה שגם לא יתקוף, כי אף אחד לא מבטיח שזה יהיה מחלה קלה.
  בכל מקרה מדובר בסיפור אחר לגמרי. האבעבועות שחורות היא מחלה שבאופן עקרוני בני אדם יכולים לפתח חיסון נגדה, מי שהיה חולה והצליח להבריא היה מחוסן נגדה. באידס זה לא המקרה. אף אחד ממי שחלה באידס (הכוונה שפיתח תסמינים ולא רק נשא ) לא הבריא באופן ספונטני. ובטח שלא נהפך להיות חסין לה.

 5. במחלת האבעבועות השחורות מצא אדוארד ג’נר בזמנו שמי שנידבק באבעבועות שחורות של פרות נותר מחוסן לאבעבועות שחורות של בני אדם. הייתי מציע לבדוק אם מקרה דומה לא יכול לקרות באידס ואולי אידס החתולים יביא תרופהן או חיסון באידס בבני אדם.
  פרופסור מישנה אכרם עליאן לתשומת ליבך.
  יום טוב
  יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן