סיקור מקיף

2014 – שנה חדשה – מדע חדש: הצפי – נחיתה על שביט, תובנות חדשות על מאדים

חלליות שיצאו לדרך ב-2013 ואף קודם לכן, יגיעו ליעדן ב-2014, והן צפויות לספק לנו תובנות חדשות.

החללית רוזטה. איור: סוכנות החלל האירופית
תגליות מדעיות הם תמיד בגדר הפתעה, אבל יש לפחות כמה דברים שממש נמצאים על קצה מסלול הפיתוח. עם זאת דבר אחד בטוח, אם לא תקרה תקלה, חלליות שיצאו לדרך ב-2013 ואף קודם לכן, יגיעו ליעדן ב-2014, והן צפויות לספק לנו תובנות חדשות.

החללית רוזטה של סוכנות החלל האירופית (בה מעורבים גם חוקרים ישראלים) תגיע השנה – עשור שלם לאחר שיגורה – לשביט אותו היא מתעתדת לחקור ותבחן את הרכבו. מדובר בשביט ממשפחת שביטי צדק (שביטים שמסלולם נשלט בידי כוכב הלכת הגדול במערכת השמש), שקוטר גלעינו 4 קילומטרים. ב-20 בינואר ישדרו אנשי הבקרה לרוזטה קריאת התעוררות כדי להכין את מכשיריה לקראת הקפת השביט ושיגור נחתת שתנחת על פניו.

"רוזטה אמורה להיות אמצעי חשוב בהבנת ההסטוריה של מערכת השמש" אומר סטפן אולאמק, מנהל פרויקט הנחתת. "יהיה מעניין לדעת האם הכימיה האורגנית האחראית לחיים נמצאת בשביטים".
הנחתת נושאת עשרה מכשירים מדעיים שיערכו מגוון רחב של ניסויים, לרבות ניתוח מולקולות וארגניות וניסויים לבחינת המבנה הסימטרי של המולקולות.

בעת הנחיתה, המתוכננת לנובמבר 2014, השביט יהיה מרוחק מהשמש פי 3 מאשר כדור הארץ, והוא ינוע פנימה.

ובינתיים עושות שתי מקפות את דרכן למאדים: המקפות שוגרו בחודשיים האחרונים, בחלון הזמן המתאים לשיגורים למאדים כאשר מסלולי שני כוכבי הלכת מתקרבים: החללית האמריקנית מייבן, והחללית ההודית MOM (Mars Orbiter Mission). שתי החלליות יגיעו למאדים בספטמבר 2014.
מטרת החללית MAVEN תהיה לקבוע את השפעת אבדן גזי האטמוספירה לחלל על האקלים של מאדים לאורך התקופות, וכן להבין לאן נעלמו האטמוספירה והמים. הנתונים שתאסוף מייבן גם יסייעו למדענים להעריך כמה אחוזים מהאטמוספירה של מאדים אבדו במהלך השנים באמצעות מדידת הקצב הנוכחי של הימלטות גזים לחלל ואיסוף מידע אודות התהליכים הרלוונטיים שיאפשרו השלכה לאחור.

MOM ההודית
תיפגש עם מאדים ב-24 בספטמבר 2014 שם תחקור את האטמוספירה ו'תריח' סימנים לקיומו של גז המתאן.

וכמובן עלינו לצפות לחדשות נוספות ממשימות אחרות הנמצאות ברחבי מערכת השמש: קאסיני בשבתאי, מרקורי מסנג'ר בכוכב חמה, הרובוט הסיני יוטו על הירח, קיוריוסיטי במאדים ועוד.

ואלו החדשות הטובות, משום שהדברים הללו מסתמכים על השקעות בשנים עברו. אבל בעתיד יהיו לנו פחות תגליות מדעיות, הגופים העיקריים המממנים את המחקרים המדעיים בארה"ב הודיעו כי יצמצמו באלף את מספר המלגות בשנה הקרובה עקב בעיות תקציב. אף חבר קונגרס לא יאבד את כסאו בגלל שתרופה לסרטן שיכלה להתגלות לא התגלתה.

2 תגובות

  1. ממתין בכליון עיניים לתוצאות
    חבל שקפלר לא ברשימה, כל כוכב לכת שמתגלה נותן תקווה, שאולי אנחנו לא לבד ביקום.
    או שלצאצאים שלנו יהיה לאן לטוס.
    מה עם טלסקופ גאיה, הוא לא אמור להתחיל לספק נתונים ב 2014 ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן