סיקור מקיף

האסטרואיד 2012 DA14 עבר והעניק לנו חוויה אסטרונומית; בנאס"א אומרים שלא היה קשר בינו לבין האירוע ברוסיה; האו"ם בוחן צעדים למניעת סכנה מעצמים קרובי ארץ

חגיגה במצפה הכוכבים בגבעתיים: האסטרואיד 2012 DA14 נראה חולף הן במשקפות והן במחשב הטלסקופ הגדול 

מעבר האסטרואיד 2012 AD14 מעל ישראל כפי שצולם ממצפה הכוכבים בגבעתיים. האחראי על התצפית והפעלת הטלסקופ הוא שי חלצי. צילום מסך של התוכנה: מיכל לוינשטיין
מעבר האסטרואיד 2012 AD14 מעל ישראל כפי שצולם ממצפה הכוכבים בגבעתיים. האחראי על התצפית והפעלת הטלסקופ הוא שי חלצי. צילום מסך של התוכנה: מיכל לוינשטיין

קר היה על מרפסת התצפית במצפה הכוכבים בגבעתיים, אך הדבר לא מנע מכמה עשרות אזרחים ובהם בני נוער ואף ילדים קטנים שבאו עם הוריהם וביקשו לראות את האסטרואיד החולף בקרבת כדור הארץ. אמנם היה צריך קצת לאמץ את העיניים בעינית הטלסקופ כדי לראות נקודה קטנה זזה על רקע הכוכבים הסמוכים בשדה הראיה.

אלו שצפו במשקפות ראו אולי שדה רחב יותר, אך גם הם היו צריכים להתאמץ כדי לראות את האסטרואיד עצמו.

אבל את התצפית האמיתית ביצעו כמה חברים באגודה הישראלית לאסטרונומיה בצריח הטלסקופ, שם ישב שי חלצי עם דף קוארדינטות שבו נכתב בכל דקה היכן יהיה האסטרואיד. הוא כיוון את הטלסקופ לשם והמתין ואכן האסטרואיד לא הכזיב ובכל פעם ראינו פסים קטנים שזזים במעלה מסך מחשב ההפעלה של הטלסקופ – במרווחים של שתי שניות.

שיחת היום על מרפסת התצפית היתה סמיכות האירועים בין האסטרואיד המתקרב לבין מטאור קטן הרבה יותר שהתפוצץ בבוקר מעל רוסיה. מסביר ד"ר יגאל פתאל, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה. "החוויה הגדולה היא הסמיכות של שני האירועים. זה שאסטרואיד עובר לידינו זה שטויות, ראינו אמנם אסטרואידים קצת יותר רחוקים אבל זה לא אירוע נדיר, העובדה שגוף שמימי אחר התרסק באותו יום זה מדהים, וזה תרם גם להעלאת רף ההתעניינות לשיאים חדשים."

בתוך כך נאס"א פרסמה בשעה האחרונה וידאו המורכב מתמונות סטילס המראה את האסטרואיד בהתקרבו בסביבות השעה תשע בערב שעון ישראל (15/2/13). מסלול האסטרואיד לא איפשר לצלם מישראל את התקרבותו אלא רק את התרחקותו. בעת ההתקרבות הוא היה מעל אינדונזיה, ועבור הצופה הישראלי הוא היה בערך באופק.

האסטרונום האוסטרלי ג'ונתן ברדשו ממצפה עמק סאמפורד בבריסביין, צילם את האסטרואיד מוקדם יותר חוצה את שמי הלילה בשעה 12:59 שעון גריניץ' או 14:59 שעון ישראל. הסרטון מאיץ את המהירות האמיתית של האסטרואיד פי 50.

ההתקרבות זכתה למעקב צמוד לאור אירוע שאינו קשור, ולא היה צפוי – התפוצצות של מטאור גדול באטמוספירה מעל רוסיה. גל ההדף שנגרם כתוצאה מהפיצוץ גרם לפציעה של למעלה מאלף בני אדם, לרבות 200 ילדים, מזכוכיות של חלונות שהתפוצצו באלפי בניינים. יש גם דיווחים לא מאושרים על כמה שברים של מטאוריטים על הקרקע.

נאס"א מוסרת כי קוטרו של המטאור שהתפוצץ ברוסיה הוא כ-15 מטר והוא היה הגדול ביותר שפגע בכדור הארץ מאז אירוע טונגסקה ב-1908.

לידיעה ביוניברס טודיי

המטאור שפגע ברוסיה לא קשור לאסטרואיד שחלף על פני כדור הארץ היום. כך מאשרים הערב בנאס"א. כיוון ההגעה של המטאור היה שונה לחלוטין ממסלול האסטרואיד 2012 DA14., דבר שמעיד על כך שמקורם בשני עצמים שונים.

"אנו עדיין אוספים מידע על המטאוריט שנפל ברוסיה ומנתחים את הממצאים הראשוניים" נאמר בהודעה של נאס"א. בסרטי הוידאו של המטאור הוא נראה חולף משמאל לימין על רקע השמש הזורחת, ומשמעות הדבר היא שהוא נע מצפון לדרום. האסטרואיד DA14 נע בדיוק בכיוון ההפוך – מדרום לצפון".

תמונה שצולמה מלווין תצפית אירופי אישרה אף היא את כיוון המטאור שפגע ברוסיה.

לידיעה בנושא ביוניברס טודיי

ובתוך כך משרד החלל החיצון של האו"ם הציג בדיוק היום (ממש במקרה) בכנס בוינה, תכנית להגנת כדור הארץ מאיומים מהחלל.

התוכנית, שעבדו עליה 12 שנים כוללת מערכת התראה גלובלית בפני אסטרואידים, והקמת צוות משימה שיבחן אילו אמצעים יש לפתח כדי להדוף את האסטרואיד ולהרוס אסטרואידים או להדוף אותם באמצעות "טרקטור כבידתי". בידיעה נמסר כי נאס"א עוקבת אחר 1,310 העצמים הגדולים ביותר, אך הם מהווים רק 10% מהגופים המאיימים על כדור הארץ. התוכנית תוגש לעצרת הכללית בישיבתה באוקטובר.

מאה שנים לאירוע טונגסקה (כתבה באתר הידען, 2008)

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. אני לא מבין את חישובי ההסתברות שלכם. חסר כאן הבנה בסיסית מה זה בכלל הסתברות!!! זו שגיאה נפוצה, שגיאה שהוציאה את או. ג'. סימפסון זכאי במשפט הפלילי שלו. מה ש safkan צריך לעשות, זה להשתמש בחוק בייז ולהשוות 2 הסתברויות. הראשונה היא "מהי ההסתברות שמטאור יפגע בהיתנן שיש אסטרואיד במרחק כך וכך" והשני "מהי ההסתברות שמטאור יפגע שבהינתן שאין אסטרואיד כזה".

  ועכשיו, מאותו סיבה – צריך להשוות את הסכנה מאסטרואיד לסכנוץ אחרות, כמו רעידות אדמה, מגיפות והתחממות גלובלית, ולשקול איפה לשים את הכסף.

  אני לא מביע כאן עמדה בנושא, אני רק אומר שצריך לכוון לפני שלוחצים על ההדק.

 2. ב

  השערה שהמטאוריט הרוסי היה לווין של האסטרואיד הועלתה אתמול על ידי אסטרונום , רוסי כמדומני. מפאת קוצר הזמנים הוא לא פירסם חישובים שלו. איזכור ההשערה הזו היא בדף שיחה של הערך da14 בוויקיפדיה אנגלית. לפי זכרוני האיזכור של אותו אסטרונום היה בפיסקה שכותרתה NAME .

  אני משער שתיאוריה כזו תועלה בעתיד הקרוב עם יותר פרטים. כאמור בתגובה שלי במקום אחר, צירוף המקרים של שני האירועים כה נדיר עד ששווה לבדוק תיאוריות ממין זה , שכן התיאוריות של קשר בין האירועים מייצגות מצב שהוא הרבה פחות נדיר.

 3. האים יתכן שהמטאוריט שפגע בכדור הארץ היה לוין של האסטרואיד שעבר על יד כדור הארץ?
  כלומר המטאוריט הקיף כל הזמן את האסטרואיד במעגלים עד אשר כדור הארץ ניצב בדרכו ואז התרחשה ההתנגשות?

 4. ירון

  בתגובות שלי למאמר אחר בעניין האסטרואיד, גם אני לא מבטל בקלות את האפשרות שיש קשר בין האסטרואיד לבין המטאוריט באורל רוסיה.

  בלי להכנס לשאלה מה טיב הקשר, צירוף המקרים הוא יותר מדי נדיר מכדי להיות אקראי. חישוב גס מאוד שעשיתי, צירוף מקרים כזה הוא אחת ל 100,000 שנה. למעשה נדמה לי שצירוף המקרים הסתברותו היא אחת למליון שנים, אבל לא רציתי להסתכן בחישובים לכן הסתפקתי בהערכה שמרנית יותר של אחת ל- 100,000 שנים. לדעתי האפשרות שהאסטרונומים טועים הרבה פחות נדירה מאשר אחת ל- 100,000 שנים, מספיק שלא לוקחים בחשבון איזה פקטור כזה או אחר.

  איני מתייחס לשאר דבריך. אין לי דעה מגובשת בנידון.

 5. אבי תשאיר לי בבקשה אם אתה מסכים כתובת אי-מייל.
  יש לי ידע עיוני רחב סרט ואני רוצה לסייע אם תסכים, למרות שאני עסוק בלימודים (PHD).

 6. האסטרואיד הוא קריאת השכמה. הבא בתור לא יהיה נס. תחשבו על הזילות שלנו: לקח 1.5 מליארד שנים לפתח חיים תבוניים בכדה"א, ואם ללכת לפי פנספרמיה יותר, ואנחנו חוסכים כ 20 מליארד דולר
  שיחולקו בין 20-50 האומות שיכולות להרשות לעצמן לממנו. אנחנו לא חוסכים על מלחמות. היות ומטכנולוגיות הפיתוח ניתן להפיק תועלת כלכלית: למשל ככלי נשק: יירוט, התבייטות אולטרא-מהירה,
  זה יהפוך למנוף כלכלי שאפילו מדינות לא עשירות כמו ישראל יוכלו להשתתף בו.

  השערה: אולי אסטרואיד מסתתר מאחורי הכבידה של המטאוריט ונמשך אליו, או שהוא בלתי ניתן לניבוי במסלולו ולא קשור לאסטרואיד.
  כשהוא פוגש במסה משמעותית יותר כמו כדור-הארץ הוא נמשך אליו וחישובי המסלול שנכונים לאסטרואיד
  לא נכונים למסה קטנה כמו המטאוריט.

  כפי שאחד המצטטים פה מנה (ניסים), קיים פרוייקט בעצימות נמוכה ב NASA, בשם: HAIV, וגם
  עמותה קטנה בשם B612, שמחכים לתקציב של פרויקט גדול. הטכנולוגיה ליירט אסטרואידים בקוטר עד 100 מטר, ובהרכב חומרים לא קשה מדי, זמינה. "רק" צריך לבצע פרויקט אינטגרציה: נשק גרעיני, טילים, יכולת למקם בדיוק של מטרים את המיירט מהמסלול ולהתגבר על המהירות הגבוהה 28000 קמ"ש ומעלה של האסטרואיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן