סיקור מקיף

14 קבוצות מישראל בתחרות הרובוטיקה FIRST המתקיימת בימים אלה בדטרויט

תחרויות העולמיות בארה"ב, יחלו ביום חמישי 25 באפריל ויסתיימו בטכסי הפרסים בשבת, 27 באפריל. קישור לצפיה באתר התחרות

גמר תחרות FIRST ישראל, שהזוכים בו מתחרים כעת בתחרות העולמית בדטרויט. צילם: דוברות הטכניון
גמר תחרות FIRST ישראל, שהזוכים בו מתחרים כעת בתחרות העולמית בדטרויט. צילם: ייטב קוריט.

בימים אלה מתקיימת בארה"ב אליפות העולם ברובוטיקה מטעם ארגון FIRST. עשרות אלפי תלמידים, מדריכים, מתנדבים ובוגרים מיותר מ-70 מדינות בעולם הגיעו לדטרויט כדי להתחרות זה בזה על ביצועי הרובוטים שבנו. הנושא השנה: "חלל עמוק". פרסים נוספים ניתנים על הפצת הידע הטכני לקהילה(פרס "ההשראה ההנדסית"), פרס לקבוצה שמהווה מודל, פרס המקצוענות הנדיבה, פרס היזמות, פרס הבטיחות התעשייתית, ועוד.
FIRST הוא ארגון בינלאומי ללא מטרת רווח שנוסד בשנת 1989 בארה"ב על ידי ממציא הסגוויי דין קיימן (Dean Kamen) , יזם וחסיד בלתי נלאה של מדע וטכנולוגיה. הארגון נוסד במטרה להעניק השראה לצעירים וצעירות, לפתח בהם מוטיבציה וסקרנות ולעודד אותם לערכים, להנדסה, למדע ולטכנולוגיה. FIRST הוא קיצור של For Inspiration and Recognition of Science and Technology ובעברית: "למען השראה והכרה במדע ובטכנולוגיה".
פעילות זו נשענת על מעורבותם של מאות אלפי מתנדבים השותפים בקהילת FIRST העולמית.

הקבוצות הישראליות זכו מבין כ-12,000 תלמידים בגילאי 18-6 שהשתתפו בתחרויות הרובוטיקה של FIRST שהתקיימו לאורך השנה ברחבי הארץ. את התחרויות מקיימים ארגון FIRST והטכניון, ונשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא משמש יו"ר תכנית FIRST העולמית. הבתחילת אפריל התקיימה תחרות הגמר הישראלית בתל אביב בסימן "היעד: החלל העמוק". במסגרת התחרות התבקשו התלמידים לבנות רובוטים אשר יודעים להעמיס כדורים לחללית, לסדר דיסקיות ולטפס על מדרגות, כל זאת בשישה שבועות אינטנסיביים של תכנון, שרטוט, בנייה ותכנות.

FIRST הוא ארגון בינלאומי ללא מטרת רווח שנוסד בשנת 1989 בארה"ב על ידי ממציא הסגוויי דין קיימן (Dean Kamen) – יזם וחסיד בלתי נלאה של מדע וטכנולוגיה, המחזיק ביותר מ-440 פטנטים בארה"ב ובארצות אחרות. הארגון נוסד במטרה להעניק השראה לצעירים, לפתח בהם מוטיבציה וסקרנות ולעודד אותם לערכים, להנדסה, למדע ולטכנולוגיה. FIRST הוא קיצור של For Inspiration and Recognition of Science and Technology ובעברית: "למען השראה והכרה במדע ובטכנולוגיה".

ארגון FIRST ישראל נוסד לפני 15 שנה על ידי מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף במיל' אביהו בן-נון, בשיתוף עם הטכניון. בן-נון המשמש יו"ר FIRST ישראל סיפר כי ב-2005 נפגש עם דין קיימן וקיבל הצעה לפתוח את FIRST בישראל. הוא דיבר עם ידידו בני קדר והם החליטו מיד ללכת על זה. "עוד לא הבנו כמה עבודה זה דורש," אומר קדר, "אבל אני שמח שלא הבנו. וידענו שהשותף הטבעי הוא הטכניון." "התוכנית גדלה במהירות," הוא מוסיף, " והיעד שלנו הוא 20 אלף תלמידים בשנת 2020."

פרופ' אלון וולף מהפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, המוביל את התחרות בישראל מטעם הטכניון, אמר כי "התפיסה שלנו היא שכולם חייבים לעזור לאחרים – התחרות בנויה כך שמי שהתחרה בך כרגע יהיה השותף שלך בסבב הבא, ולהיפך. התחרות בנויה על 1,500 מתנדבים ורק 8 עובדים בשכר. תוך שישה שבועות מגיעות כל הקבוצות ליצירת רובוט שעומד במשימות מורכבות מאוד. זה תהליך שמעורבים בו כ-12,000 תלמידים ביותר מ-200 רשויות מכל הקשת החברתית והגיאוגרפית."
תחרויות העולמיות בארה"ב, יחלו ביום חמישי 25 באפריל ויסתיימו בטכסי הפרסים בשבת, 27 באפריל.

התיכונים מרחבי הארץ שזכו ב-2019 בתחרות ה-FRC שהתקיימה בישראל וטסו לתחרות בדטרויט הם:
מתל אביב תיכונט ע״ש אלתרמן ,ממשגב- בית הספר אסיף, מרעננה – תיכון אביב, מבנימינה – אורט בנימינה, ממודיעין מכבים רעות – על יסודי מכבים רעות מור
מדימונה – הרב תחומי זינמן, משהם – תיכון שהם, מהוד השרון – תיכון הדרים, מירוחם – מרכז מדעים, מכפר יונה – בית הספר השש שנתי איש שלום,
מאבן יהודה the Walworth Barbour American International School, מרמת השרון תיכון הכפר הירוק, מחיפה – בית הספר הראלי, מיפיע – תיכון מראח אלגוזלאן, מבית ינאי – הדסה נעורים.

לדברי התלמידים המשתתפים, ההתרגשות של ההשתתפות בתחרות עצומה, והאווירה המיוחדת שנוצרת סביבה היא חווייה מדהימה.
ניתן לעקוב אחרי כל המשחקים באתר התחרות:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

  1. בכתבהדובר על התחרות המיועדת לתלמידי התיכון, אך לא הוזכר שבתחרות העולמית משתתפות גם 3 קבוצות ישראליות נפלאות בתחרות המיועדת לתלמידים בכיתות ד'-ט'.
    הקבוצות הישראליות הפגינו הופעה מעולה ומכבדת ואף זכו בפרסים.

  2. התגובה היחידה בתיקשורת בארץ לאירוע הכביר,החינוכי והמדעי היתה ויכוח ותלונה על הופעת הקבוצות מישראל בימי החג והשבת!!! זה מעסיק את
    התקשורת ההזוייה!!!

  3. סוף סוף התייחסות למפעל חינוכי מדעי שהקיף עשרות אלפי תלמידים השתתפו בו שתלמידים מדינת ישראל השתתפו בו והראו את יכולתם המדעית והחברתית ! אבל משום מה היתה התעלמות
    מלאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן