סיקור מקיף

משנים את המפות: מערכת השמש תורחב ל-12 כוכבים

בתקווה לשים קץ לשנים של התנצחויות, ועדה של אסטרונומים והיסטוריונים הציעה הגדרה חדשה למושג "כוכב לכת", כזו שתרחיב את משפחת כוכבי הלכת מ-9 ל-12.

דניס אוברביי,ניו יורק טיימס

פלנטריום היידן (בתמונה) הותקף מכיוון שלא הגדיר את פלוטו ככוכב לכת
פלנטריום היידן (בתמונה) הותקף מכיוון שלא הגדיר את פלוטו ככוכב לכת

מערכת השמש החדשה

בתקווה לשים קץ לשנים של התנצחויות, ועדה של אסטרונומים והיסטוריונים הציעה הגדרה חדשה למושג "כוכב לכת", כזו שתרחיב את משפחת כוכבי הלכת מ-9 ל-12. בכך יהפכו ספרי לימוד וטבלאות באלפי כיתות ברחבי העולם ללא מעודכנים. ההצעה עוררה מחלוקת רבה והתנצחויות בין אסטרונומים. "זה בלגאן", אמר מייקל בראון מה- California Institute of Technology.

בין הכוכבים המעטים שיכללו במערכת השמש יהיה לא רק פלוטו, שמעמדו בשנים האחרונות שנוי במחלוקת, אלא גם סרס, האסטרואיד הגדול ביותר; הכוכב 2003 UB313, המכונה "זינה", עצם שבראון גילה ב-2005 ושנע במסלול מרוחק יותר מפלוטו, בשולי מערכת השמש; ואפילו הירח הגדול ביותר של פלוטו, צ'רון. בנוסף, מדענים מחפשים מידע לגבי 6 עצמים נוספים במערכת השמש, על מנת לקבוע אם הם כוכבי לכת. התנאי לסיווג כזה הוא גודל מספק כדי שכוח המשיכה יהפוך את צורתו לכדור, ושהוא מקיף כוכב ולא כוכב לכת אחר. ההגדרה, הם אמרו, תהיה ישימה הן בתוך והן מחוץ למערכת השמש.

ההגדרה החדשה הוכרזה אתמול בפראג, שם נפגשו כ-2,500 אסטרונומים לכנס תלת-שנתי של איגוד האסטרונומיה הבינלאומי. האסטרונומים יצביעו על ההצעה ב-25 באוגוסט. לכן, לא היה זה מפתיע שברגע שהודלפה ההחלטה שלשום, התגובות של האסטרונומים הראו שהוויכוח רחוק מסיום.

ניל דגרס טייסון, מנהל פלנטריום Hayden בניו יורק, שהותקף במשך שנים על כך שהשמיט את פלוטו מתצוגת מערכת השמש, היה מאוכזב מעבודת הוועדה. "אני שמח שיש סוף סוף הגדרה שאינה משתמעת לשתי פנים", אמר טייסון. "לא היתה כזו ב-2,500 השנים האחרונות". אך לדבריו, עגלגלות היא לא התכונה המתאים ביותר לסווג עצמים אסטרונומיים. "מעריצי פלוטו יאהבו את ההגדרה הזו. זו אחת ממעט ההגדרות שמאפשרות לך להגיד פלוטו וצדק באותה נשימה". מצד שני, אלן סטרן מה-Southwest Research Institute בבולדר, קולורדו, כינה את ההגדרה "פתרון נחמד שעובד הן בתוך ומחוץ למערכת השמש".

כולם מסכימים על כך שנדרשת מידה של בהירות בסיווג העצמים במערכת השמש. ההגדרה המוצעת תביא אנחת רווחה לילדים בבתי הספר ולאחרים שתמכו במעמד של פלוטו. פלוטו התגלה ב-1930, ובעשרות השנים האחרונות התגלו עצמים בעלי מסלולים דומים לשלו בחגורת קוויפר, התחום שמסביב לשמש מעבר למסלולו של נפטון. לאחרונה, אסטרונומים רבים החלו לטעון שהגיוני יותר לחשוב על פלוטו כעצם השייך לחגורת קוויפר ויותר ככוכב לכת מינורי מאשר ככוכב לכת. כשנודע שבדיוק כך עשה הפלנטריום Hayden בתצוגה שלו בניו יורק, פרצה סערה. ילדים בבתי ספר חשו לעזרת פלוטו הקטן והבודד. לפני שנתיים מינה איגוד האסטרונומיה הבינלאומי קבוצה שתנסה לפתור את המשבר ולמצוא הגדרה, אך זו נקלעה למבוי סתום. השנה, קבוצה חדשה לקחה על עצמה את המשימה, ולאחר לילה ללא שינה בפאריס באביב שעבר, הושגה הסכמה.

תוך הכרה ברעיון לסיווג פלוטו כחלק מחגורת קוויפר, הקבוצה הציעה לקרוא לכוכבי לכת עם מסלולים מוארכים מעבר לנפטון "פלוטונים", תוך דגש על כך שהם עדיין כוכבי לכת. ואולם, ד"ר בראון הצביע על העובדה שלפחות 43 עצמים אחרים בחגורת קוויפר הם גדולים מספיק כדי להתאים להגדרה של כוכב לכת, וישנם אף יותר. לדברי ד"ר אלן בוס מה-Carnegie Institute of Washington, אם מגמה זו תימשך, "יהיו לנו יותר כוכבי לכת בתוך מערכת השמש מאשר מחוצה לה".

אך ד"ר סטרן מאמין שההגדרה החדשה היא הגיונית ואינה שרירותית. לדבריו, הגיוני שייתכנו עשרות כוכבי לכת במערכת השמש שלנו. התגליות החדשות בחגורת קוויפר, הוא הוסיף, שמות את פלוטו בהקשר מסויים. "פלוטו כבר לא יוצא דופן", אמר ד"ר סטרן. "הוא קרוב יותר לכוכב הממוצע מאשר כדור הארץ". הוא הוסיף כי "הטבע הוא עשיר הרבה יותר מהדמיון שלנו. החיים קשים, החיים מסובכים. תתגברו על זה".

מפת מערכת השמש החדשה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן