סיקור מקיף

מייסד ויקיפדיה ג'ימי וולס וחלוצי הביואינפורמטיקה בין הזוכים בפרס דן דוד לשנת 2015

שלושה פרסים בשווי מיליון דולר כל אחד, יוענקו ל-6 זוכים מרחבי העולם

"Wikimedia Conference 2013 portrait 041" מאת Niccolò Caranti - נוצר על ידי מעלה היצירה. מתפרסם לפי רישיון CC BY-SA 3.0 דרך ויקישיתוף - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wikimedia_Conference_2013_portrait_041.JPG#mediaviewer/File:Wikimedia_Conference_2013_portrait_041.JPG
ג'ימי וולס. צילום: Niccolò Caranti – מתפרסם לפי רישיון CC BY-SA 3.0 דרך ויקישיתוף – ותרומתם לאנושות

הוכרזו הזוכים בפרס דן דוד לשנת 2015 בזכות תרומתם לאנושות. בממד העבר – בתחום אחזור העבר: היסטוריונים ומקורותיהם: פרופ' פיטר בראון ופרופ' אלסנדרו פורטלי. בממד ההווה בתחום מהפיכת המידע: ג'ימי ווילס, ממייסדי וויקיפדיה בתחום הביואינפורמטיקה: החוקרים פרופ' מייקל ווטרמן, פרופ' דיויד האוסלר וד"ר סירוס צ'וטיה

פרס דן דוד, המוענק מדי שנה, יחלק זו השנה ה-14 שלושה פרסים בשווי מיליון דולר, כל אחד בתחומים הנבחרים, בשלושת ממדי הזמן – עבר, הווה ועתיד – על הישגים יוצאי דופן התורמים לאנושות, בתחומי המדע, הרוח, האמנות, השירות הציבורי ועולם העסקים. הפרס הינו פרי יוזמתו של איש העסקים והנדבן הבינלאומי דן דוד שהלך לעולמו לפני מספר שנים.

התחומים בהם ניתנים השנה הפרסים הינם: בממד העבר – אחזור העבר – היסטוריונים ומקורותיהם, בממד ההווה – מהפכת המידע, בממד העתיד – ביואינפורמטיקה.

הזוכים תורמים 10% מכספי הפרס ל-20 מלגות המיועדות לחוקרים צעירים בשלבי הדוקטורט והבתר-דוקטורט בארץ ובעולם.

תקציר נימוקי השופטים בממד העבר: פרופ' פיטר בראון, מחשובי ההיסטוריונים של שלהי העת העתיקה. ספריו פורצי הדרך שינו את הדרך שבה אנו תופסים שינוי חברתי ותרבותי. פרופ' אלסנדרו פורטלי , מחשובי ההיסטוריונים המבססים מחקרם על היסטוריה שבעל פה. מחקריו על הדרך שבה פועלים הזיכרון האישי והקולקטיבי מאתגרים את הדרך שבה אנו תופסים את תיעוד העבר.

בממד זמן הווה נבחר השנה הנושא: מהפכת המידע מר ג'ימי וולס, ממייסדי וויקיפדיה, האנציקלופדיה האינטרנטית הגדולה ביותר בעולם, המספקת תוכן חופשי שלא למטרות רווח ומתבססת על שיתוף פעולה בין אנשים כמקור מידע. החזון המוצהר של וולס בהקמת וויקיפדיה היה "ליצור עולם ידע שלכל אדם על כדור הארץ תהיה גישה לכל מידע באופן חופשי."

ממד זמן העתיד – ביואינפורמטיקה: פרופ' מייקל ווטרמן, תרם תרומה יסודית ומשפיעה לניתוח רצפים של DNA,RNA וחלבון, ופיתח אלגוריתם למיפוי הגנום האנושי. לווטרמן תפקיד מרכזי בהפיכת הביואינפורמטיקה לתחום מחקר מדעי וביצירת קהילת המחקר בתחום.

פרופ' דיויד האוסלר, שותף מוביל בבניית הטיוטה הראשונה של הגנום האנושי וחלוץ בשילוב שיטות למידה חישובית במחקר ביואינפורמטי. פרופ' האוסלר מוביל פיתוח של כלי חישוב ותצוגה המסייעים לפענוח גנומים בכל העולם.

פרופ' סירוס צ'וטיה, חלוץ בהבנה של הקשר בין רצף, מבנה ופעילות של חלבונים. גילה את קיומן של תת-יחידות מבניות חוזרות בחלבונים, שבעזרתן ניתן לנבא הן את מבנה החלבון והן את פעילותו.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. נראה לי שבעתיד,כמו ויקיפדיה העממית.היו בנקים חברתיים ,דיור ציבורי,ופחות מלחמות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן