סיקור מקיף

דו"ח שהוזמן ע"י הפנטגון מפרט את תרחישי האימים שצפויים בכדור הארץ בשל התחממותו

התחזית ל-2020: באסיה יילחמו, בלונדון יקפאו ובישראל יוטל האטום * ערים שלמות יכוסו במים, בצורות-ענק יפקדו את העולם ומלחמות יפרצו בכל מקום * הנבואות הללו הן לא חלק מסרט אסונות חדש, אלא קטעים מדוח סודי שהוגש לנשיא בוש, שמזהיר מפני שינויי אקלים המאיימים על עתי

יובל דרור, הארץ, וואלה!, אלכס דורון, מעריב

תופעות אקלים חריגות ב-2003

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/earth240204.html

האזהרות של הארגונים הירוקים מפני פגיעה באיכות הסביבה נשמעות לחלקנו כמו נדנוד חסר תקנה, אבל גם הספקנים הכי גדולים לא יוכלו להתעלם מהדוח המפחיד שהוגש לאחרונה לנשיא ארצות-הברית ג' ורג' בוש. המומחים האמריקנים חוזים כי שינויי האקלים שיתרחשו בעשורים הקרובים ברחבי הגלובוס ימיטו אסון של ממש על האנושות – הים יעלה על גדותיו ויכסה ערים שלמות, מגהבצורות ימיטו רעב על אזורים נרחבים ומדינות יחלו להילחם ביניהן על המשאבים המידלדלים.

* תסריט בלהות
בדוח הסודי, שעיקריו פורסמו אתמול בשבועון הבריטי אובזרבר, נטען כי הקטסטרופה הגלובלית הזאת עלולה לגרום למותם של מיליוני בני אדם ברחבי העולם בתוך כ-25 שנה . כותבי הדוח מזהירים כי ערים מרכזיות באירופה ישקעו מתחת למפלס הים, וכי בריטניה כולה עלולה לצלול לתוך "אקלים סיבירי", עד שנת 2020. המומחים האמריקנים צופים מצב שבו שינויי האקלים "יביאו את כדור הארץ אל סף אנרכיה, כיוון שיהיו גורמים שיבקשו לפתח נשק גרעיני לצורך איום על שכנותיהן, במטרה להבטיח לאוכלוסיות שלהן מזון שיילך ויתמעט, מים ואספקת אנרגיה". מחברי הדוח טוענים כי תסריט הבלהות הזה הוא "סביר בהחלט", וכי יש להתייחס אליו "בכל הדחיפות", כיוון שהוא מעלה איום חמור יותר על ביטחון ארצות-הברית מאשר הטרור.

* בוש חושב שמדובר במתיחה
אבל הממשל של בוש, שלא מתלהב מהיוזמות הירוקות לצמצום השימוש בנפט ופחם, מנסה כנראה "לקבור", את האזהרות הללו. הסיבה העיקרית לכך היא שהדבר עשוי להאט את הכלכלה האמריקנית ולפגוע בחברות הענק, בעיקר בתחום האנרגיה, שמקורבות מאוד לשלטון. על פי האובזרבר, משלחת של מדענים בריטים ביקרה לאחרונה בבית הלבן והשמיעה שם חששותיה בדבר מגמת התחממות כדור הארץ. אחד מראשי ארגון גרינפיס אמר ל אובזרבר כי הבעיה הגדולה היא כי בוש סבור שהטענה בדבר התחממות כדור הארץ אינה אלא מתיחה של המדענים.


שואה עולמית

השינויים האקלימיים שיתרחשו ב-20 השנים הקרובות בשל התחממות כדור הארץ, יגרמו לשואה עולמית שתגבה את חייהם של מיליוני בני אדם – כך נטען בדו"ח סודי שנכתב בהזמנת הפנטגון ושנחשף אתמול על ידי העיתון הבריטי "אובזרוור". מדיווח העיתון עולה כי בדו"ח נטען שמדינות רבות עשויות לצאת למלחמה כדי להגן על משאבים טבעיים כמו מים; ערים רבות באירופה יהיו חשופות להצפה; ובריטניה תהיה חשופה למזג אוויר "סיבירי". לטענת הדו"ח, השינוי האקלימי הוא סכנה גדולה יותר מהסכנה הטמונה בטרור הבינ"ל.

בשנים האחרונות מוטרדים מדענים מהצטברות העדויות לכך שכדור הארץ הולך ומתחמם. בקהילייה המדעית חלוקות הדעות על הסיבה שהובילה להתחממות: האם היא נגרמת או מואצת כתוצאה מפליטת מזהמים על ידי בני האדם, או שמא זהו תהליך טבעי שמתרחש אחת לכמה אלפי שנים. בנוסף, חלוקים המדענים על השלכות התחממות כזו. הדו"ח מציג תסריטים הרואים בהתחממות אירוע שיוביל אסון עולמי.

"אובזרוור" מדווח כי הדו"ח הוזמן על ידי יועץ מיוחד לפנטגון, אנדרו מרשל, בעל השפעה על מדיניות הביטחון האמריקאית. הדו"ח נכתב על ידי יועץ הסי-איי-אי, פיטר שוורץ, וכן על ידי דאג רנדל מחברת הייעוץ GBN. מטרת הדו"ח היא "להציג תסריטים מתקבלים על הדעת לשינוי אקלימי פתאומי".

עורכי הדו"ח מציינים כי "עדויות שהצטברו באחרונה מלמדות כי התחממות כדור הארץ לא תתרחש באופן הדרגתי במשך כמה עשורים או מאות. קיימת אפשרות שתסריט נורא יותר עומד להתרחש". משום כך, הם טוענים, ארה"ב ומדינות מערביות אחרות עשויות למצוא עצמן מול גל מהגרים שיציפו אותן לאחר שייאלצו לעזוב את בתיהם בשל עליית מפלס האוקיינוסים (בשל הפשרת הקרחונים).

התסריטים "המתקבלים על הדעת" שמציגים עורכי הדו"ח מבהילים למדי. כך לדוגמה, קיימת אפשרות שסופות אלימות יהרסו סכרים באזור הולנד ויציפו חלקים ניכרים ממנה. האג תינטש לחלוטין. אספקת המים בקליפורניה תיפגע אנושות. בין 2020-2010 יירדו מעלות החום ביבשת אירופה ב-3.5 מעלות בממוצע. שינוי זה יגרום למזג האוויר בבריטניה להיות קר ויבש יותר, והוא יזכיר את מזג האוויר שבסיביר. מלחמות בין מדינות יתרחשו באזור דרום אפריקה, הודו ואינדונזיה. 400 מיליון בני אדם החיים באזורים סאב-טרופיים נמצאים בסכנה של הצפה.

אחד התסריטים הוא שבנגלדש תינטש, מכיוון שכל תושביה ייאלצו להגר לאחר שאספקת המים תזוהם לחלוטין במי מלח. בצורות מתמשכות יפגעו באזורים שמייצרים את מירב המזון בעולם, ובהם גם המערב התיכון בארה"ב. לבסוף, יפאן, דרום קוריאה וגרמניה יפתחו נשק גרעיני כדי שיוכלו להגן על עצמן. מדינות כמו איראן, מצרים, צפון קוריאה, סין, הודו, פקיסטאן וישראל אף עשויות להשתמש בפצצות גרעיניות שנמצאות כעת ברשותן או שיפתחו בשנים הקרובות.

תרחישים מפחידים אלה מביאים את עורכי הדו"ח לטעון כי היציבות העולמית עשויה להיות בסכנה בעקבות השינויים האקלימיים שיאפילו על הסכנה הטמונה בטרור הבינלאומי. בראיון שהעניק ל"אובזרוור" אמר רנדל כי "השלכות השינוי האקלימי על חלק מהמדינות לא ייאמנו".

איי טובאלו כבר בסכנת טביעה

מדינת טובאלו (Tuvalo), המורכבת מאיי אלמוגים המרוחקים כ-3,400 ק"מ מאוסטרליה, מצויה בסכנת טביעה – כך הזהיר ראש הממשלה, סאופטו סופוגה. בסוף השבוע התנפצו על חופי האיים גלים גבוהים במיוחד, ולטענת סופוגה, תופעה זו מתרחשת בשל התחממות כדור הארץ.

טובאלו היא אחת המדינות הקטנות (26 קמ"ר) והמרוחקות בכדור הארץ. במדינה חיים כ-11,500 בני אדם, המתגוררים בתשעה איי אלמוגים. האיים מישוריים, והמקום הגבוה ביותר באיים מתנשא לגובה של 4.5 מטרים מעל פני הים. בימים האחרונים פגעו באיים גלים שגובהם נאמד בשלושה מטרים. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי בסוף השבוע הוצפו בתים, משרדים וכן שדה התעופה במדינה.

המדענים חלוקים בעניין טובאלו: חלקם סבורים שאכן מפלס המים עולה, בעוד שאחרים טוענים שטובאלו עצמה שוקעת. את סופוגה זה לא מעניין. לדבריו, טובאלו הפכה לקורבן הראשון של התחממות כדור הארץ. לדבריו, אין צורך במחקר שיאשר את התופעה. "אצלנו המים כבר עולים".


גילוי אמריקה

מאת דני רבינוביץ

דו"ח הפנטגון שחשף השבוע "אובזרוור" הלונדוני בעניין השינויים הצפויים באקלים העולם אינו מבוסס על תגליות מיוחדות או על מידע חדש. מחבריו, פיטר שוורץ ודאג רנדל, אינם מדענים, והם מתבססים על מודלים לחיזוי הידועים זה שנים. ובכל זאת, שני מרכיבים במסמך עשויים לשנות את השיח על התחממות כדור הארץ. האחד הוא זהות יוזמיו. האחר הוא החיבור המתבטא בו בין שינויי אקלים ליציבות גיאו-פוליטית.

יוזם הדו"ח הוא אנדרו מרשל, יועץ ותיק לפנטגון ואחד המשפיעים ביותר על החשיבה הביטחונית בוואשינגטון זה שלושים שנה. להצטרפותו של מרשל בגיל 82 למקהלת המתריעים מפני התחממות גלובלית יש אמינות רבה. כביטחוניסט ותיק ומוערך, מרשל עסק כל חייו בהערכת סיכונים ותרגומם לתוכניות עבודה לאומיות. הוא מקצוען, חף מכל חשד של שמאלנות וחף מחיבה מיוחדת לענייני הסביבה.

המשימה שמרשל העמיד בפני מחברי הדו"ח היתה פשוטה: זיהוי התרחישים הגיאו-פוליטיים שעלולים להתפתח אם יתממשו התחזיות בדבר התחממות כדור הארץ. שוורץ ורנדל הרימו את הכפפה והוציאו מתחת ידם קישור מדהים. סוגיה שנתפשה עד כה בעיני רבים כאקדמית, מדעית-תיאורטית, ערטילאית ומנותקת מן החיים, תורגמה פתאום לשאלות קונקרטיות שמנוסחות במושגים מוכרים: מאבקי קיום על מזון ועל מים, מלחמה ושלום, איום כללי על יציבות העולם.

התחממות כדור הארץ, אם תימשך בקצב הקיים, תוליד קטסטרופות מארבעה טיפוסים: הצפות שטחי יבשה בגלל עליית מפלס האוקיינוסים עם המסת כיפות הקרח בקטבים; המלחה של שכבות נושאות מים מתוקים באזורים נמוכים; כישלון יבולים בגלל מחסור במים הנובע ממיעוט משקעים; השפעות מקומיות בלתי צפויות – הדוגמה הבולטת היא התקררות בריטניה בשל החלשת זרם הגולף אחרי התחממות האוקיינוס האטלנטי הצפוני.

תופעות גיאוגרפיות אלו, קובע הדו"ח, יגררו אירועים בעלי משמעות גיאו-פוליטית. ההצפות, הבצורות, הצימאון והרעב יהפכו עשרות מיליונים לפליטים נואשים, שיחפשו מים, מזון ומחיה במדינות שכנות, קרירות ורטובות או עשירות יותר. מדינות היעד יבקשו להגן על עצמן מפלישות כאלה. הן יעדכנו את תפישות הביטחון הלאומי שלהן כדי להשיג הגנה מרבית על משאבים חיוניים, יפתחו יכולת צבאית חדשה, כולל נשק גרעיני, ולא יהססו ללחוץ על הכפתור ברגעי מבחן. המערכת העולמית המוכרת היום, המתמודדת בעיקר עם משברים שנוצרים בגין תנועות לאומיות ואידיאולוגיות, תשתנה בעידן של מלחמות קיום קטסטרופליות.

התחממות כדור הארץ נובעת מפליטת גזים מכלי רכב ותחנות כוח לייצור חשמל, המצטברים באטמוספירה כסדין אטום לחום, המעכב כמו חממה את שחרור החום מפני כדור הארץ לחלל. עצירת התהליך הזה דורשת שינוי דרמטי בתחבורה, בייצור ובשימוש באנרגיה – שינוי שיפגע בתאגידי הרכב, הדלק והאנרגיה. הם והפוליטיקאים שמייצגים אותם עומדים כצוק איתן בפני כל ניסיון להביא שינוי – כמו הכשלת אמנת קיוטו בידי ג'ורג' בוש.

דו"ח הפנטגון מבהיר, שהתחממות כדור הארץ איננה גחמה של מדענים ושוחרי סביבה. בלא טיפול מתאים היא עלולה ליצור חוסר יציבות, שבהשוואה אליו איומי הטרור הנוכחיים ייראו כצל חיוור. בוש, שהצליח עד כה לזהות את עצמו עם דאגה לביטחון וליציבות בינלאומית, אך הכחיש שיש התחממות גלובלית, עלול להיראות בגלל הדו"ח כמי שנרדם בשמירה על שלום העולם, או, גרוע מכך, כמי שמקריב אותו ביודעין לטובת אינטרסים של תאגידי אנרגיה ורכב.
פורסם ב"הארץ", 27/2/04

ידען הסביבה – כדור הארץ

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~775132995~~~40&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן