סיקור מקיף

תתפלאו לגלות איך מעבר דירה משפיע על הבריאות הנפשית שלכם

מעבר דירה. Image by FABIANNE SIBBIO from Pixabay
מעבר דירה. צילום: Pixabay. FABIANNE SIBBIO

אם עברתם דירה בעבר אתם בטח כבר יודעים איך זה מרגיש; בהתחלה אתם חשים שהכול נמצא תחת שליטה – הרי כבר עברתם את החלק הקשה שהוא מציאת דירה – אך מהר מאוד מתחילים השיקולים והבעיות הלוגיסטיות שהופכות את ההובלה לסיוט. מתי מתחילים לארוז את הבית? מתי ואיך מודיעים לשלל הגופים השונים שכתובתנו השתנתה ואיך מכינים את הילדים לקראת השינוי העצום שהולך להתרחש בחייהם? אלו הן רק חלק מהשאלות שמעסיקות את מי שעובר דירה, ולמעשה מדובר בתהליך כה מלחיץ עד שנעשו עליו לא מעט מחקרים, בהם התרכזו בפסיכולוגיה של מעבר הדירה ורילוקיישן. אז מה בעצם ההשפעה הנפשית שיש למעבר דירה ומה גילו החוקרים על המוח האנושי שעובר לגור במקום אחר? בואו נתבונן על כמה דברים שקורים לרווחה הנפשית שלכם ושל ילדיכם כשאתם עוברים דירה.

1. מעבר דירה מפעיל עליכם לחץ עצום בכל גיל

זה אמנם ידוע לחלקכם, אך אם זה עוד לא היה ברור, מעבר דירה זה תהליך מלחיץ. בזמן שאורזים את הבית קשה מאוד להחליט מה בא איתנו ומה נשאר מאחור, ולפעמים צריך להיפרד מחפצים מסוימים, מה שעלול לצברח בעיקר את הילדים שלכם, אך כמובן שגם אתכם. באופן כללי כל תהליך האריזה עצמו הוא קשה, וישנה תקופה של כמה ימים לפני ואחרי ההובלה שבה חיים בבית ארוז בארגזים, וזה לא תמיד קל או נעים.

אך ההשפעה המלחיצה נמשכת לעיתים גם אחרי שההובלה הסתיימה, ולמעשה נשים אחריה. במחקר שנערך בשנת 2012 נמצא שקיים קשר בין מעבר דירה תכוף בגיל הנעורים לבין לחץ ותשישות בגילאים מבוגרים יותר – אצל אנשים בני 32-42. במחקר אחר משנת 2014 הוצע כי מדובר באירוע מלחיץ ברמה גבוהה מאוד, שניתן אף להשוות את רמת הלחץ שבו לזו שיש בתהליך של גירושין.

2. מעבר דירה יכול להפוך אתכם לפחות מאושרים

כפי שכבר תיארנו בסעיף הקודם, מעבר דירה משפיע באופן משמעותי על ילדים ומתבגרים, ולמעשה עלולות להיות לו השלכות שליליות שאף משפיעות על התנהגותם של הילדים בבית הספר. במחקר שפורסם בשנת 2014 הוכיחו זאת, ובו נמצא כי מעבר בין בתי ספר עלול להגביר תסמינים שמזכירים את אלו של פסיכוזה אצל ילדים בני 12, ובכך למעשה להעלות את הסיכוי שיהפכו לבריונים בבית הספר החדש.

יתרה מכך, במחקר משנת 2010 נמצא כי ילדים שעברו יותר פעמים דירה דיווחו על איכות חיים ירודה יותר כמבוגרים, אולם חשוב לציין כי אלו שדיווחו על כך היו בעיקר ילדים מופנים, ואילו ילדים מוחצנים לא הושפעו ממעבר הדירה באותה מידה. ככל הנראה שהסיבה לכך היא הקושי של הילדים המופנים להכיר חברים חדשים בסביבה חדשה שאליה עברו.

3. מעבר דירה מלמד אתכם להיקשר פחות לאנשים

האמת היא שקשה מאוד לקבוע האם אנשים שעוברים דירה לעיתים קרובות יותר הם מלכתחילה אנשים שקל להם יותר להגיד "שלום ולא להתראות", או שלמעשה המעבר הוא זה שמוביל אותם להתייחס בקלות ראש למערכות יחסים עם אחרים. כך או כך, מחקר שפורסם בשנת 2016 הראה כי אנשים שעוברים דירה לעיתים קרובות יותר אכן פחות נקשרים לאנשים ולחפצים.

איך הוכיחו זאת? בניסוי שנערך בנושא, החוקרים גילו כי משתתפים שנטו פחות להיקשר לחפצים שלהם היו גם בעלי סיכוי רב יותר לשחרר את מערכות היחסים שלהם, ובניסוי אחר נמצא כי האנשים שהיו פחות קשורים לחפצים שלהם נטו להישאר פחות במקום אחד ולנוע יותר ממקום למקום. כך יוצא שאנשים שקל להם יותר לשחרר מערכות יחסים הם גם אנשים שנעים יותר ממקום למקום. בניסוי אחרון שנערך בנושא, המשתתפים שהתבקשו לדמיין עתיד שבו הם עוברים דירה לעיתים קרובות יותר אמרו שיהיה להם קל יותר לסיים מערכות יחסים מאשר אלו שהתבקשו לדמיין עתיד שבו הם חיים במקום אחד. כך למעשה הוכח כי זה לאו דווקא עניין של אופי, אלא יותר של נסיבות.

4. מעבר דירה עוזר לכם לשפר את הזיכרון (בערך)

על פי מחקר שהתפרסם בשנת 2016, יש סיכוי רב יותר שתזכרו אירועים שמתרחשים סביבכם אם עברתם דירה מאשר אם נשארתם באותו מקום. במהלך המחקר המשתתפים התבקשו לספר על החוויות הזכורות ביותר שלהם, ונמצא כי קצת יותר מרבע מהזיכרונות של האנשים קשורים לזמנים שצמודים למעבר הדירה שלהם – לפניו או אחריו. מחברי המחקר קראו לזה "קפיצת רילוקיישן", ותיארו זאת כך: אנחנו זוכרים דברים יותר בבירור כשיש עבורם נקודת רפרנס ברורה, כמו למשל מעבר דירה.

כמובן שבסופו של דבר הרבה תלוי גם בחוויה עצמה

חשוב מאוד לציין כי כל המחקרים שתוארו כאן נעשו על מעברי דירה בארצות שבהן הרילוקיישן הוא משמעותי מאוד, בעוד שכאן בישראל מעבר דירה לאו דווקא מתבטא בצורך לסיים מערכות יחסים למשל, מכיוון שהמרחקים בין מקומות המגורים הם קצרים. עם זאת, התהליך בהחלט משפיע על ילדים ונערים בדרך שתוארה כאן, ולכן חשוב להיות מודעים לכך.

יתרה מכך, גם תהליך המעבר עצמו עלול להיות מלחיץ – כפי שתיארנו בהתחלה, בשל תהיות ובעיות לוגיסטיות – אך בשביל זה יש פתרון פשוט, והוא למצוא מוביל שיעשה בשבילכם את העבודה הקשה. היום ניתן להימנע מהלחץ של המעבר בעזרת שירותי הובלה שמטפלים בהכול – מ-א' ועת ת' – כולל אריזה, פריקה וסידור בבית החדש. זה אמנם לא ישפיע בטווח הארוך על הרווחה הנפשית שלכם או של ילדיכם (אם היא מועדת להיפגע), אך זה בהחלט יכול להפוך את החוויה עצמה לנעימה יותר בטווח המידי, מה שחשוב לא פחות.

עוברים דירה בקרוב? צריכים חברת הובלות? פנו לצוות של המובילים בישראל:
https://www.moving-israel.co.il

כתבה זו הינה תוכן מקודם בשיתוף חברת מובילים בישראל לשירות גולשי אתר הידען.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. נא לבוא בתלונות למנהלי השיווק של האוניברסטאות שמחרימים את האתר כבר שש שנים ומונעים אפילו מאגורה אחת מלהגיע חס וחלילה אליו למרות שהם נהנים מחשיפה בשווי מיליונים. לא יודע איך אצלך אבל קשה להיות במקצוע שבו כל הזמן דורשים ממך לעבוד בחינם. האינטרנט הרגיל את כולם לקבל הכל בחינם אבל גם יוצרי התוכן ראויים לשכר על עבודתם.
    מלבד זאת, אנחנו כותבים במפורש שזו כתבה ממומנת. אינך חייבת לקרוא, למרות שגם כאן עשינו מאמץ וביקשנו מהכותב שיצטט מאמרים מדעיים אמיתיים.
    בנוסף אנו פוסלים מראש כל פרסום ישיר או עקיף לדברים מזיקים ואנטי מדעיים – בראש ובראשונה מוצרי עישון, אך גם רפואה אלטרנטיבית וכתבות הכחשה. לדוגמה סירבתי לקמפיין סיגריות אלקטרוניות עוד כשזה היה חוקי.
    זאת בניגוד לאתרים הגדולים שמוכנים לקבל הכל כי אין להם אחריות על האמינות המדעית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן