סיקור מקיף

המהנדסים  פתרו את בעיית הנתונים בוויאג’ר 1 של נאס”א – אבל יש עדיין תקלות

מסתבר שהתקלה נעוצה בכך שמכשיר מסוים שעדיין עובד ניסה להעביר את הנתונים דרך המחשב הראשי של החללית שכבר תקול שנים רבות. המהנדסים מצאו דרך לעקוף זאת

הדמיית אמן המראה את החללית וויאג'ר טסה בחלל על רקע הכוכבים. קרדיט: NASA/JPL-Caltech
הדמיית אמן המראה את החללית וויאג’ר טסה בחלל על רקע הכוכבים. קרדיט: NASA/JPL-Caltech

בעיה שפגעה בנתונים מהחללית וויאג’ר 1 תוקנה על ידי מהנדסים. מוקדם יותר השנה מערכת של החללית בשם AACS  שדואגת שהאנטנה שלה תהיה מכוונת אל כדור הארץ התחילה לשלוח מידע מבולבל על מצבה ופעילותה לבקרי המשימה, למרות שפרט לכך פעלה באופן רגיל. נראה היה גם ששאר החללית במצב טוב כי היא המשיכה לאסוף ולשלוח נתונים מדעיים.

מאז הצוות איתר את מקור המידע המשובש: AACS התחילה לשלוח את נתוני הטלמטריה דרך מחשב בחללית שידוע שהתקלקל לפני שנים רבות, והמחשב שיבש את הנתונים.

סוזן דוד, מנהלת פרויקט וויאג’ר אמרה שכשהם חשדו שזאת הבעיה, הם החליטו לנסות פתרון פשוט עם סיכון נמוך: להורות ל-AACS להתחיל לשלוח את הנתונים בחזרה למחשב הנכון.

האנטנה בעלת שבח גבוה של וויאג'ר, הנראית במרכז האיור הזה של החללית, היא אחד הרכיבים המבוקרים על ידי המערכת AACS. קרדיט: NASA/JPL-Caltech
האנטנה בעלת שבח גבוה של וויאג’ר, הנראית במרכז האיור הזה של החללית, היא אחד הרכיבים המבוקרים על ידי המערכת AACS. קרדיט: NASA/JPL-Caltech

המהנדסים לא יודעים עדיין מדוע AACS התחילה לנתב את נתוני הטלמטריה למחשב הלא נכון. הם חושבים שהיא כנראה קיבלה פקודה שגויה שנוצרה על ידי מחשב אחר בחללית. אם זה אכן כך, הדבר יכול להצביע על כך שעדיין יש בעיה במקום אחר בחללית. הצוות ימשיך לחפש את מקור הבעיה, אבל לא חושב שהיא מהווה איום על מצבה התקין של החללית בטווח הארוך.

“אנחנו שמחים שהטלמטריה חזרה”, אמרה דוד. “נבצע קריאת זיכרון מלאה של AACS ונבדוק את כל מה שהיא עושה. זה יעזור לנו לנסות לאבחן את הבעיה שגרמה לבעיית הטלמטריה מלכתחילה, כך שאנו חשים אופטימיות זהירה, אבל צריכים להמשיך לחקור”.

וויאג’ר 1 ו-2 חוקרות את מערכת השמש שלנו כבר 45 שנים. שתי החלליות נמצאות עכשיו בחלל הבין כוכבי, האזור שמחוץ להליופאוזה, או הבועה של חלקיקים אנרגטיים ושדות מגנטיים מהשמש.

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. העובדה שעוד יש כמה מהנדסים שמבינים את הקוד מלפני 45 שנה מדהימה לפחות כמו העובדה שהאנטנה עוד מכוונת לכדור המתחממם שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן